Pierwszy i największy na Mazurach ogród pokazowy połączony z pomysłem na przedsiębiorczość społeczną.
Ocena odwiedzających:
Dodaj swoją recenzję u dołu strony!
5/5 (1)
Kategoria:
Prywatne ogrody otwarte
Szybka orientacja:
kawiarnia, ogrody tematyczne, organizacja imprez, ozdobne obiekty wodne, plac zabaw, restauracja, sprzedaż roślin, toalety
Adres: Kamionka;
Województwo: warmińsko-mazurskie
Współrzędne GPS: 53.305237N, W
Telefony: 0 89 625 36 51
![](https://web.archive.org/web/20220518063708/https://omp.oop.org.pl/wp-content/plugins/geo-my-wp/assets/images/marker-icon-red-2x.png)
![](https://web.archive.org/web/20220313183352/https://maps.gstatic.com/mapfiles/transparent.png)
DLACZEGO WARTO ODWIEDZIĆ?
Rajski Ogród jest pokazowym ogrodem prowadzonym przez Nidzicką Fundację Rozwoju NIDA. Ogród jest otwarty do zwiedzania od kwietnia do października. Na obszarze ok. 4 hektarów zgromadzono ok. 3 tysięcy gatunków roślin w 30 zakątkach tematycznych. Specjalizacją ogrodu jest ochrona owadów. W ogrodzie znajduje się dużo domków i hotelików dla pożytecznych owadów, a jednym z zakątków tematycznych jest zakątek motylkowy. W sąsiedztwie Ogrodu znajduje się Kino Przyrody oraz edukacyjne ścieżki przyrodnicze.
Godziny otwarcia:
Ogród otwarty od 9.00 do 17.00
We wszystkie dni tygodnia w okresie od 1 maja do 31 sierpnia.
Od poniedziałku do soboty w miesiącach: kwiecień, wrzesień, październik.
Dla grup zorganizowanych możliwość zwiedzania ogrodu z przewodnikiem w innych, ustalonych dniach i godzinach.
Ceny biletów:
Dzieci do 4 lat – bezpłatnie
Dzieci od 4 do 15 lat – 5 zł
Osoby powyżej 15 lat – 10 zł
Bilet rodzinny – 15 zł
W sieci:
![www](https://web.archive.org/web/20220518063708im_/http://omp.oop.org.pl/wp-content/uploads/sites/3/2015/04/www.png)
WYBRANE ZDJĘCIA
![GW fauna i flora (1)](https://web.archive.org/web/20220518063708im_/http://omp.oop.org.pl/wp-content/uploads/sites/3/nggallery/rajski-ogrod/thumbs/thumbs_GW-fauna-i-flora-1.jpg)
![motyl Rajski Ogród JB 1](https://web.archive.org/web/20220518063708im_/http://omp.oop.org.pl/wp-content/uploads/sites/3/nggallery/rajski-ogrod/thumbs/thumbs_motyl-Rajski-Ogr%C3%B3d-JB-1.jpg)
Plany
![ro plan](https://web.archive.org/web/20220518063708im_/http://omp.oop.org.pl/wp-content/uploads/sites/3/nggallery/rajski-ogrod/thumbs/thumbs_ro-plan.jpg)
Zdjęcia
![Rajski Ogród Rajski Ogród](https://web.archive.org/web/20220518063708im_/https://omp.oop.org.pl/wp-content/uploads/sites/3/nggallery/rajski-ogrod/thumbs/thumbs_GW-fauna-i-flora-1.jpg)
![Rajski Ogród Rajski Ogród](https://web.archive.org/web/20220518063708im_/https://omp.oop.org.pl/wp-content/uploads/sites/3/nggallery/rajski-ogrod/thumbs/thumbs_motyl-Rajski-Ogr%C3%B3d-JB-1.jpg)
![Rajski Ogród Rajski Ogród](https://web.archive.org/web/20220518063708im_/https://omp.oop.org.pl/wp-content/uploads/sites/3/nggallery/rajski-ogrod/thumbs/thumbs_Motyl-rajskie-gorodu-JB-3.jpg)
![Rajski Ogród Rajski Ogród](https://web.archive.org/web/20220518063708im_/https://omp.oop.org.pl/wp-content/uploads/sites/3/nggallery/rajski-ogrod/thumbs/thumbs_motyl-rajskiego-ogrodu-JB4.jpg)
Filmy
Nie dodano
Rośliny
Ogród założony jest na planie drzewa, którego „konary” są alejami łączącymi trzydzieści zakątków tematycznych. 3,5 kilometrowe aleje umożliwiają podziwianie podczas spaceru około 4 tysięcy gatunków roślin.
Historia
Budowa ogrodu rozpoczęła się w 2010 roku. Rozkwita on dzięki wsparciu, którego udzieliły przedsiębiorstwa w ramach społecznego zaangażowania firm i wolontariatu pracowniczego, organizacje społeczne, instytucje publiczne, kilkuset wolontariuszy oraz programy grantowe. W urządzaniu 30 zakątków tematycznych brało udział kilkaset osób, kilkadziesiąt firm. Działania te zainicjowała w 2010 firma PwC Polska, która urządziła pierwszy zakątek „Rajskiego Ogrodu” – malinowy chruśniak. Podczas akcji wolontariatu wybudowane zostały także dwa hoteliki dla pożytecznych owadów oraz zasadzono aleję lipową. Udział przedsiębiorstw i pracowników w ramach społecznego zaangażowania firm i wolontariatu pracowniczego kontynuowany i koordynowany był w ramach projektu dofinansowanego z programu PO Fundusz inicjatyw Obywatelskich. W akcjach przygotowania terenu pod nasadzenia, w sadzeniu drzew, krzewów i bylin uczestniczyły firmy: Bank spółdzielczy w Nidzicy, Wiejak sp. z o.o, ELDA, INS-BUD, Instalatorstwo Tadeusz Leliwa, DREHABUD – T.Hinc i D.Kruszlińska, Centrum Ogrodnicze ORZECHOWSKI, Nadleśnictwo Nidzica, Powiatowy Urzędu Pracy w Nidzicy, Urząd Gminy w Kozłowie, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie, PCK w Nidzicy, Lokalna Grupa Działania „Brama Mazurskiej Krainy”, Nidzicki Fundusz Lokalny, Fundacja NIDA. W ramach wolontariatu w pracach w urządzaniu „Rajskiego Ogrodu” uczestniczyli w kilku akcjach studenci Uniwersytetu III Wieku w Nidzicy, uczestnicy projektu szkoleniowego Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Nidzicy, mieszkańcy Kamionki oraz uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych w Gródkach. Budowę „Rajskiego Ogrodu” wsparły: Fundacja Wspomagania Wsi, Europejski fundusz Rozwoju Wsi Polskiej, Bank Spółdzielczy w Nidzicy, Nadleśnictwo Nidzica, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie, Program PROW LEADER, Centrum Doradcze Programów Pomocowych w Nidzicy. W przygotowaniu terenu oraz urządzaniu zakątków uczestniczyli stażyści skierowani przez Powiatowy Urząd Pracy w Nidzicy oraz wolontariusze indywidualni. Wszystkie osoby, które uczestniczyły w przygotowaniu i urządzeniu „Rajskiego Ogrodu” otrzymały karty PRZYJACIELA RAJSKIEGO OGRODU, które upoważniają do bezpłatnego i bezterminowego wchodzenia na teren ogrodu. Uroczyste otwarcie ogrodu odbyło się 1 września 2012 roku. Od 4 maja 2013 roku ogród rozpoczyna stałą obsługę turystów indywidualnych i grupowych.
Ciekawostki
Zakątki tematyczne:
- Malinowy chruśniak
- Ogród miłości
- Ogród motylkowy
- Rosarium
- Jagodnik
- Warzywniak
- Ogród muzyczny
- Ogród kamienny
- Rajska spiżarnia
- Sad jabłkowy, śliwkowy…
- Ogród słoneczny
- Bursztynowe pole
- Ogród zapachów
- Poletka zbożowe
- Bagienne oczko
- Rajska winnica
- Ogród mazurski
- Wrzosowisko
- Rajska górka
- Zakątek leśny
- Kwietne łąki
- Ogród tajemnic – labirynt
- Ogród wiatru
- Park odkrywców
- Poletko sportowe
- Zakątek rajskiego drzewa
- Ogród bajkowy
- Ogród benedyktyński
- Sad wiśniowo-czereśniowy
- Rajski staw
Źródła zdjęć i informacji, ciekawe linki:
Ogród zgłosił:
Krzysztof Margol
Wydarzenia
Źródła zdjęć – pod każdym zdjęciem w powiększeniu. Źródła i autorzy opisów oraz dodatkowe licencje dla treści – przejdź do zakładki „Więcej Informacji” (powyżej).