Powierzchnia parku wraz z tzw. Zalesieniem to 13,5 ha.
Ocena odwiedzających:
Dodaj swoją recenzję u dołu strony!
Nikt jeszcze nie ocenił
Kategoria:
Parki, skwery, zieleń publiczna
Szybka orientacja:
boisko, ciekawa rzeźba terenu, plac zabaw, rzeźby, wstęp bezpłatny
Adres: Kraków;
Województwo: małopolskie
Współrzędne GPS: 50.041397N, W
Telefony:
DLACZEGO WARTO ODWIEDZIĆ?
Park im. Wojciecha Bednarskiego to najładniejszy park w Krakowie posiadający piękny widok na miasto. Leży on w obrębie starej części Podgórza na prawym brzegu Wisły. Dokładniej znajduje się w malowniczym zagłębieniu powstałym w wyniku eksploatacji wapieni na zboczach izolowanego zrębu Bramy Krakowskiej, na wys. 230-240 m n.p.m.
Park powstał w otoczeniu dawnego, istniejącego od średniowiecza kamieniołomu (można, więc go uznać za przykład rekultywacji obszarów przemysłowych). Powierzchnia 9,2 ha, wraz z Zalesieniem 13,5 ha. Jest to miejski park krajobrazowy. Od północnej strony przylega do ulicy Zamojskiego i Krzemionek, natomiast od południa łączy się ze stadionem sportowym “Korona”; na niewielkim odcinku od strony Placu Lasoty obiega go ulica Parkowa. Można do niego dojść od strony ul. Kalwaryjskiej, Limanowskiego lub al. Powstańców Śląskich.
W obrębie parku można wyróżnić dwie części – starsza ma charakter neoklasyczny, nowsza zaś modernistyczny. Park dzieli się na kilka głównych części: środkowy taras, górny taras, wielką serpentynę, łąkę zabawową.
Godziny otwarcia:
Ogród otwarty całą dobę
Ceny biletów:
Wstęp bezpłatny
W sieci:
WYBRANE ZDJĘCIA
Plany
Nie dodano
Zdjęcia
Filmy
Nie dodano
Rośliny
W parku rośnie około 100 gatunków drzew i krzewów, wśród nich: sosny (czarna i zwyczajna), jesiony, lipy, brzozy, klony, robinie akacjowe, kasztanowce, pojedyncze okazy dębów, buków i grabów będące pozostałościami pierwotnych zbiorowisk roślinnych i drzewa egzotyczne, m.in.: tulipanowiec amerykański (Liriodendron tulipifera) gatunek wysokiego drzewa należącego do rodziny magnoliowatych. Pochodzi ze wschodnich rejonów USA.
Bożodrzew gruczołkowaty (Ailanthus altissima) – roślina pochodzi z Chin, ale pierwsze egzemplarze sprowadzono z Europy już w 1751 r. W Polsce dość pospolity, szczególnie we wschodniej części kraju.
Orzech czarny (Juglans nigra) – gatunek drzewa należący do rodziny orzechowatych. Orzech czarny sadzono w parkach Europy już od XVII wieku. Drewno było cenione w meblarstwie artystycznym ze względu na swoje ciemnobrunatne zabarwienie.
Pomiary największych obwodów drzew: jesion – 142 cm, brzoza – 103 cm, klon – 132 cm, buk – 163 cm, dąb – 172 cm, kasztanowiec – 178 cm. Gdzieniegdzie występują rośliny sadzone: kwiaty cebulowe – tulipany, byliny – fiołek ogrodowy, czyli bratek, otrzymany w wyniki skrzyżowania trzech dzikich gatunków fiołka. Następnie byliny występujące w stanie dzikim tj. fiołek wonny (kwitnie od marca do kwietnia), zawilec gajowy (pojawia się on wczesną wiosną i rośnie na wysokość 25 cm, jest to roślina trująca zawierająca ranunkulinę o gorzkim i piekącym smaku), stokrotka pospolita (niewielka roślina zielna z rodziny astrowatych, w parku osiąga wysokość 6 cm).
Można również spotkać przepiękny krzew, forsycję (Forsythia Vahl) należącą do rodziny oliwkowatych, roślina ta kwitnie na żółto w kwietniu i maju.
Historia
Park powstał z inicjatywy Wojciecha Bednarskiego, dyrektora szkoły w Podgórzu, działacza społecznego, twórcy Towarzystwa Upiększania Miasta Podgórza, jako naturalny park krajobrazowy o mieszanym drzewostanie – posiada ponad sto gatunków drzew. Oficjalne otwarcie miało miejsce 19 lipca 1896 roku (dziesięć lat później nazwano go imieniem twórcy) Wkrótce po udostępnieniu, na wzór działalności dr. Henryka Jordana, zaczęto organizować w nim zabawy dla dzieci i młodzieży, odbywały się tu również ćwiczenia podgórskie “Sokoła”. Park urządzony był częściowo – w południowo-wschodniej części w dalszym ciągu działał kamieniołom. Około 1910 rozpoczęto nasadzania na sąsiadującym od zachodu terenie gminnym, nazywanym zalesieniem.
Do końca pierwszej wojny światowej istniały na terenie parku 3 pomniki: Jana III Sobieskiego, Tadeusza Kościuszki i Adama Mickiewicza. Po likwidacji kamieniołomu, w początkowych latach okresu międzywojennego, włączono go do parku, m.in. wykonując schody prowadzące na jego dno. W budynku wagi kamieniołomu utworzono dwa mieszkania dla obsługi parku. W roku 1937 odsłonięto popiersie założyciela parku, zbudowano również kompozycje roślinną wokół niego. W czasie drugiej wojny światowej dosadzono pewną ilość drzew iglastych. W okresie powojennym w wyglądzie parku zachodziły zmiany, m.in. w latach sześćdziesiątych wybudowano prowadzące do niego szerokie, reprezentacyjne schody. Ostatecznie do parku włączono zalesienie. Likwidacji ulegały zabytkowe elementy wyposażenia, m.in. żeliwne ławki i dwie istniejące wówczas studnie. Zachowały się jedynie poaustriackie fortyfikacje ziemne z drugiej połowy XIX wieku.
Park pełni obecnie funkcje ekologiczne i rekreacyjne, głównie dla okolicznych mieszkańców. Mimo pewnego zaniedbania uważany jest za jeden z najładniejszych parków Krakowa, zwłaszcza ze względu na malownicze położenie.
Ciekawostki
Nie dodano
Źródła zdjęć i informacji, ciekawe linki:
Park zgłosił:
Andrzej Nowiński ‚Zieleń we wnętrzach’
Wydarzenia
Dorocznie w parku organizowana jest “Wywrotka” impreza mająca charakter pikniku rodzinnego, na którym występują zespoły muzyczne, prowadzone są warsztaty plastyczne i edukacyjne dla dzieci. Piknik jest również miejscem prezentacji działalności organizacji pozarządowych, grup i inicjatyw artystycznych, edukacyjnych, samopomocowych (stoiska informacyjne i porad prawnych, prezentacja działalności na scenie).
Imprezy plenerowe organizowane przez Dom Kultury “Podgórze”:
– “Powitanie wiosny” – Park Bednarskiego. Impreza adresowana do szkół Podgórza, będąca alternatywą Dnia Wagarowicza – 21 marca,
– Piknik integracyjny – Ideą imprezy jest wspólna zabawa dzieci zdrowych i niepełnosprawnych dzielnicy Podgórza,
– Festyny i Dożynki Dzielnicowe,
– Wybory podgórskiej “Miss przedszkola”,
– Wybory podgórskiej “Szkoły roku”.
Źródła zdjęć – pod każdym zdjęciem w powiększeniu. Źródła i autorzy opisów oraz dodatkowe licencje dla treści – przejdź do zakładki „Więcej Informacji” (powyżej).