title

Zielone Ogródki im. Zbigniewa Zakrzewskiego w Poznaniu

 

Półotwarty skwer z fontanną i placem zabaw zlokalizowany w dzielnicy Stare Miasto, przy Kupcu Poznańskim

Ocena odwiedzających:

Dodaj swoją recenzję u dołu strony!

Nikt jeszcze nie ocenił

Adres: Poznań;

Województwo: wielkopolskie

Współrzędne GPS: 52.404041N, W

Telefony:

DLACZEGO WARTO ODWIEDZIĆ?

Skwer znajduje się pośrodku zwartej zabudowy śródmiejskiej. Jest zamykany o zmroku. Otaczająca obiekt zieleń izolacyjna skutecznie chroni od hałasu ulicznego. Wewnątrz znajduje się niewielki nowoczesny plac zabaw dla dzieci, bardzo ciekawy obiekt wodny z wodotryskiem i licznymi rzeźbami (w tym z rzeźbą przedstawiającą samego prof. Zakrzewskiego), który w upalne dni służy dzieciom do zabaw w wodzie oraz oryginalną pergolą.

Godziny otwarcia:

Skwer otwarty od świtu do zmierzchu.

Ceny biletów:

Wstęp bezpłatny

W sieci:

www

WYBRANE ZDJĘCIA

Zielone Ogródki im. Zbigniewa Zakrzewskiego w Poznaniu

Zielone Ogródki im. Zbigniewa Zakrzewskiego w Poznaniu

Zielone Ogródki im. Zbigniewa Zakrzewskiego w Poznaniu

Zielone Ogródki im. Zbigniewa Zakrzewskiego w Poznaniu

Plany

Nie dodano

Zdjęcia

Filmy

Nie dodano

Rośliny

Na skwerze możemy spotkać m.in.: lipy, klony, jałowce, funkie, winobluszcz, pacioreczniki, liliowce, trzmieliny, irgi oraz rdest.

Historia

Pierwszy teren zieleni założono tutaj w 1840 roku. Z kolei obecny zieleniec powstał dopiero w 1870 roku, na terenie dawnego przedmieścia Piaski. W XIX wieku obiekt posiadał swobodną kompozycję m.in. kręte aleje otoczone ciekawym drzewostanem. W 1881 roku skwer zyskał nieistniejącą już fontannę ufundowaną przez cieślę Stübera. W tym czasie obiekt ten wyposażony był także w budynek gimnastyczny, obok którego stał pomnik twórcy systemu niemieckiej gimnastyki Friedricha Ludwiga Jahna.
Niestety duży odsetek oryginalnego drzewostanu nie przetrwał mroźnych zim w 1939 i 1940 roku. Pozostałe cenne gatunki zniszczył ostrzał w 1945 roku. Obumarły m.in.: klon pensylwański, kłęk amerykański, perełkowiec japoński i bożodrzew gruczołowaty. Z ocalałych okazów można wymienić topolę Simona.
Obecnego patrona skwer zyskał pod koniec 2008 roku. W tym samym czasie teren ten przeszedł gruntowną rewitalizację. Umieszczono w nim rzeźby autorstwa Norberta Sarneckiego m. in. postać dziewczynki z małym psem z niecierpliwością wyczekujących deszczu, poprzez którą artysta chciał zwrócić uwagę na postępujące zmiany i zagrożenia ekologiczne XXI wieku.

Ciekawostki

Patron skweru prof. Zakrzewski był cenionym polskim ekonomistą i prawnikiem, rektorem i doktorem honoris causa Akademii Ekonomicznej w Poznaniu, prezesem i honorowym członkiem PTPN, prezesem Zarządu Oddziału PTE w Poznaniu, współzałożycielem i prezesem KIK w Poznaniu, wiceprezesem i honorowym członkiem TMMP, a także pisarzem i działaczem społecznym, znawcą i miłośnikiem dziejów Poznania oraz honorowym obywatelem miasta Poznania.
14 maja 1945 zainaugurowano regularną komunikację autobusem gazowym, którego trasa łączyła ulicę Zieloną w północnej części skweru z ulicą Świętej Trójcy na Dębcu. Niezbędny gaz pozyskiwano ze zbiornika przy ulicy Zielonej, a jego objętość wystarczała tylko na kurs w jedną stronę, do drugiego zbiornika przy ulicy Świętej Trójcy.

Źródła zdjęć i informacji, ciekawe linki:

Wikipedia

Skwer zgłosiła:

Dominika Dymek

Wydarzenia

Nie dodano

Źródła zdjęć - pod każdym zdjęciem w powiększeniu. Źródła i autorzy opisów oraz dodatkowe licencje dla treści - przejdź do zakładki "Więcej Informacji" (powyżej).

ZNASZ MIEJSCE, KTÓREGO NIE MAMY?

ZGŁOŚ JE DO NAS

PODOBA CI SIĘ TEN PROJEKT?

POMÓŻ MAPIE FINANSOWO

CHCESZ GO WSPÓŁTWORZYĆ?

ZOSTAŃ WOLONTARIUSZEM

NAPISZ RECENZJĘ: