Warning: Declaration of GMW_Global_Maps_Addon::form_settings_groups() should be compatible with GMW_Addon::form_settings_groups($settings_groups = Array, $form = Array) in /home/users/pracowniaoop/public_html/oop.org.pl/wp-content/plugins/gmw-global-maps/gmw-global-maps.php on line 210
Ogrodowa Mapa Polski | Wyspa Młyńska w Bydgoszczy - Ogrodowa Mapa Polski
title

Wyspa Młyńska w Bydgoszczy

 

Jedyny w swoim rodzaju kompleks wodno-rekreacyjny w samym centrum Bydgoszczy

Ocena odwiedzających:

Dodaj swoją recenzję u dołu strony!

Nikt jeszcze nie ocenił

Adres: Bydgoszcz;

Województwo: kujawsko-pomorskie

Współrzędne GPS: 53.122021N, W

Telefony:

DLACZEGO WARTO ODWIEDZIĆ?

Wyspa Młyńska w Bydgoszczy leży między rzeką Brdą a odchodzącą od niej Młynówką. Ze względu na swoją specyfikę nazwano ją „Wenecją Bydgoską”, jest to jedyny taki obiekt w Polsce. Charakteryzuje się bardzo malowniczą scenerią bydgoskich kamienic oraz zabytków architektury przemysłowej. W otoczeniu Skweru- swoistej enklawy zieleni, znajduje się m.in. Galeria Sztuki Nowoczesnej, Europejskie Centrum Pieniądza, Mała Elektrownia Wodna „Kujawska” oraz wiele innych. Po drugiej stronie kanału można zobaczyć Operę Novą, a dla ciekawych Stary Rynek. Przestrzeń ta staje się nie tylko miejscem odpoczynku ale swoistym centrum kultury.
Cała Wyspa Młyńska wraz z drzewostanem i otaczającymi budynkami została wpisana do rejestru zabytków.
Jeśli chodzi o atrakcje to zarówno dorośli jak i Ci najmłodsi znajdą tutaj coś dla siebie. Do dyspozycji odwiedzających są kajaki, tramwaj wodny, plaża miejska, łąka rekreacyjna, plac zabaw oraz Międzywodzie czyli płytki kanał wodny do ochłody w upalne dni.
Dla zwolenników nieco innej formy spędzania czasu dostępne są kawiarnie, restauracje, winiarnie, a także miejscowa warzelnia piwa.

Godziny otwarcia:

Miejsce otwarte przez całą dobę

Ceny biletów:

Wstęp bezpłatny

W sieci:

www facebook

WYBRANE ZDJĘCIA

Wyspa Młyńska w Bydgoszczy

Wyspa Młyńska w Bydgoszczy

Wyspa Młyńska w Bydgoszczy

Wyspa Młyńska w Bydgoszczy

Plany

Nie dodano

Zdjęcia

Filmy

Nie dodano

Rośliny

Kiedyś na Wyspie Młyńskiej dominowała roślinność łęgowa. Później w dobie powojennych przemian została ona sukcesywnie wypierana przez sztucznie stworzone aleje parkowe m.in. z klonów, lip, kasztanowców i wierzb.

Historia

W XIV wieku zaczęto wykorzystywać naturalne ukształtowanie terenu i energię wodną do budowania młynów, gorzelni oraz spichlerzów w okolicach rzek. Jednym z takich miejsc była Bydgoszcz, dzięki swojej oryginalnej wyspie w zakolu Brdy. Właśnie temu zawdzięcza nazwę „Młyńska”, wcześniej nazywano ją „Królewską”.
Historycznie podzielona była na 3 części północna, wschodnia (tzw. mennicza) i zachodnia. Każda wykorzystywana w inny sposób. Dwie ostatnie oddzielone były Międzywodziem, które zasypano 50 lat temu a podczas rekonstrukcji znowu przywrócono. Północna strona została zlikwidowana po budowie Kanału Bydgoskiego w XVIII wieku. Zachód był miejscem zakładania ogrodów, mało zabudowanym. Natomiast wschód, od 1594r. to kolebka Polskiej numizmatyki. Wybijano tam monety królewskie a potem na całą Rzeczpospolitą.
W okresie międzywojennym oraz powojennym całość została znacznie zabudowana budynkami użyteczności publicznej. Pierwsze myśli rewitalizacji pojawiły się w latach 50. XX wieku, lecz dopiero w 2010 udało się dokonać tego co planowano i dziś można się cieszyć cudowną przestrzenią.

Ciekawostki

„Wenecją Bydgoską” nazwano zespół kamienic zbudowanych nad Młynówką.

Źródła zdjęć i informacji, ciekawe linki:

Wikipedia

Holidaycheck

Kujawsko-Pomorski wojewódzki konserwator zabytków

Miejsce zgłosiła:

Agnieszka Mike-Jeziorska

Katarzyna Kaszowska

Wydarzenia

Aktualności

Źródła zdjęć - pod każdym zdjęciem w powiększeniu. Źródła i autorzy opisów oraz dodatkowe licencje dla treści - przejdź do zakładki "Więcej Informacji" (powyżej).

ZNASZ MIEJSCE, KTÓREGO NIE MAMY?

ZGŁOŚ JE DO NAS

PODOBA CI SIĘ TEN PROJEKT?

POMÓŻ MAPIE FINANSOWO

CHCESZ GO WSPÓŁTWORZYĆ?

ZOSTAŃ WOLONTARIUSZEM

NAPISZ RECENZJĘ: