Warning: Declaration of GMW_Global_Maps_Addon::form_settings_groups() should be compatible with GMW_Addon::form_settings_groups($settings_groups = Array, $form = Array) in /home/users/pracowniaoop/public_html/oop.org.pl/wp-content/plugins/gmw-global-maps/gmw-global-maps.php on line 210
Ogrodowa Mapa Polski | Teren rekreacyjny 'Karabosy' w Siesławicach - Ogrodowa Mapa Polski
title

Teren rekreacyjny 'Karabosy’ w Siesławicach

 

Otwarty teren zielony przygotowany do aktywnej rekreacji dzieci, młodzieży i dorosłych.

Ocena odwiedzających:

Dodaj swoją recenzję u dołu strony!

Nikt jeszcze nie ocenił

Adres: Siesławice;

Województwo: świętokrzyskie

Współrzędne GPS: 50.452274N, W

Telefony:

DLACZEGO WARTO ODWIEDZIĆ?

Duża, otwarta przestrzeń z boiskiem trawiastym, bieżnią, altaną grillową i miejscem na ognisko. Można przyjechać z rodziną, zrobić piknik, pospacerować. Na terenie ławki i kosze na śmieci. Starsze dzieci mogą pograć w piłkę, a ich przyjaciele obserwować grę z ziemnej trybuny.

Dobre miejsce do organizacji imprez masowych, o charketrze sportowym, pokazowym, rekreacyjnym.

W pobliżu rezerwat przyrody Karabosy – skalno – stepowy. Tu jaskinie, skałki krasowe, podziemne jezioro.

Godziny otwarcia:

Teren otwarty bez ograniczeń

Ceny biletów:

Wstęp bezpłatny

W sieci:

www facebook

WYBRANE ZDJĘCIA

1teren_rekreacyjny_karabosy (6).jpg

2teren_rekreacyjny_karabosy (10).jpg

3teren_rekreacyjny_karabosy (5).jpg

4teren_rekreacyjny_karabosy (11).jpg

Plany

teren_rekreacyjny_karabosy_plan.jpg

Zdjęcia

Filmy

Nie dodano

Informacja turystyczna

Wchodząc na drogę w kierunku Chotelka widzimy po obu stronach drogi osobliwość geologiczno-florystyczna i kulturowa – „Karabosy”. Jest to rezerwat skalno-stepowy leżący w obrębie sołectwa Siesławice na „Szlaku drewnianego budownictwa sakralnego wzdłuż Maskalisu”. Na obszarze tym zaobserwować można, unikalne w skali naszego kraju, zjawiska krasu gipsowego. Działalność czynników atmosferycznych i wody spowodowały powstanie odsłonięć gipsowych, rynien, wyrw, zapadlisk oraz korytarzy podziemnych. Na terenie położonym na prawo od drogi znajdują się jaskinie i przecięty ścianą kamieniołomu klasyczny lejek krasowy, a w położonym na lewo – zalane wodą jaskinie i podziemne jeziorko.

Jaskinie są przykładem krasu podziemnego. Na terenie Ponidzia są one zwykle niewielkie, często mają charakter raczej tzw. schronów podskalnych. Zdarzają się jednak jaskinie większe (np. w pobliskim rezerwacie skalno-stepowym w Skorocicach mają nawet 150 metrów długości). Niekiedy stropy jaskiń były już na tyle cienkie, że zapadały się samorzutnie albo pod ciężarem pasących się zwierząt domowych lub nieostrożnych przechodniów. Te niecodzienne zjawiska i nienaturalne znikanie ludzi i zwierząt stały się powodem powstania wielu legend i opowieści, jak to pewnego grzesznika dosięgła „kara boska” i stąd nazwa uroczyska: „Karabosy”. Przy zachowaniu należytej ostrożności można dojść do najefektowniejszego miejsca, aby ujrzeć otwory jaskiń wypełnionych wodą, mostek skalny oraz liczne odsłonięcia kryształów gipsowych. Można napotkać odcinki gdzie słychać wyraźne dudnienie kroków, co niezbicie dowodzi, że pod nami jest pusta przestrzeń. Należy także zwrócić uwagę na szczególnie bogatą, reliktową roślinność stepową porastającą to miejsce. Bogate i urozmaicone formy geologiczne sprawiły, że teren ten został wydzielony jako prawem chroniony pomnik przyrody nieożywionej.

W pobliżu nieczynny kamieniołom gipsu, który funkcjonował jeszcze w początkach lat pięćdziesiątych XX wieku i z którym łączono ambitne plany budowy zakładu siarkowego. Odkrycie tarnobrzeskich złóż siarkowych spowodowało odstąpienie od planowanej inwestycji.

Po przeciwległej stronie drogi wiodącej do Skorocic znajduje się ogrodzone zagłębienie teren (około 21 ar.).Pokryte jest gęstym szpalerem drzew modrzewiowych i świerkowych. Na wschodniej stronie zagłębienia widoczne odkrycie geologiczne złożone z kryształów gipsu. Wstęp na teren zagłębienia możliwy po uzyskaniu pozwolenia od właścicieli terenu mieszkających w pobliżu.

Karabosy zostały uchwałą Rady Miejskiej nr XXXVIII/332/2002 z dnia 25.06.2002r. uznane jako Stanowisko dokumentacyjne „Odsłonięcie geologiczne”

Źródło: https://busko.travel/pl/informator_turystyczny/co_zobaczyc/o,9,odsloniecie_geologiczne_karabosy.html

Rośliny

Nie dodano

Historia

Nie dodano

Ciekawostki

Nie dodano

Park zgłosił:

Jakub 'Gardner’ Myśliwiec 'Jakub Gardner Team’

Źródła zdjęć i informacji, ciekawe linki:

 

Wydarzenia

Nie dodano

Źródła zdjęć - pod każdym zdjęciem w powiększeniu. Źródła i autorzy opisów oraz dodatkowe licencje dla treści - przejdź do zakładki "Więcej Informacji" (powyżej).

Miejsca w pobliżu

Podobne miejsca

[field image]

[field title-link]

[field image]

[field title-link]

[field image]

[field title-link]

[field image]

[field title-link]

[field image]

[field title-link]

ZNASZ MIEJSCE, KTÓREGO NIE MAMY?

ZGŁOŚ JE DO NAS

PODOBA CI SIĘ TEN PROJEKT?

POMÓŻ MAPIE FINANSOWO

CHCESZ GO WSPÓŁTWORZYĆ?

ZOSTAŃ WOLONTARIUSZEM

NAPISZ RECENZJĘ: