Warning: Declaration of GMW_Global_Maps_Addon::form_settings_groups() should be compatible with GMW_Addon::form_settings_groups($settings_groups = Array, $form = Array) in /home/users/pracowniaoop/public_html/oop.org.pl/wp-content/plugins/gmw-global-maps/gmw-global-maps.php on line 210
Ogrodowa Mapa Polski | "Stary" park w Zatorze - Ogrodowa Mapa Polski
title

„Stary” park w Zatorze

 

Niezwykle urokliwy zakątek Zatora

Ocena odwiedzających:

Dodaj swoją recenzję u dołu strony!

Nikt jeszcze nie ocenił

Adres: Zator;

Województwo: małopolskie

Współrzędne GPS: 49.990776N, W

Telefony:

DLACZEGO WARTO ODWIEDZIĆ?

Znajdują się tu ławeczki i stoliki wolno stojące jak również pod zadaszeniem. W centralnym punkcie ogrodzone kamieniami palenisko, otoczone ławeczkami i zadaszone. Plac otaczają wierzby płaczące, z których malowniczo zwieszają się długie, cienkie, żółte pędy dając cień w upalne dni. Na terenie placu stoją gabloty informacyjne o stawie i rybach, którymi staw jest zarybiony przez Koło Wędkarskie.

Godziny otwarcia:

Park otwarty całą dobę

Ceny biletów:

Wstęp bezpłatny

W sieci:

www

WYBRANE ZDJĘCIA

zator 1

zator 2

zator 3

zator 4

Plany

Nie dodano

Zdjęcia

Filmy

Nie dodano

Rośliny

W parku panuje półmrok. Przez potężne korony drzew liściastych czasem widać błękit nieba. Strzeliste stare świerki o obwodzie 150-200 cm w liczbie około 20 sztuk robią ogromne wrażenie. W naszym mieście nigdzie indziej takich nie spotkamy. Największy dąb szypułkowy (Quercus robur) w obwodzie ma 450 cm, pozostałe w granicach 300 cm. Jesiony wyniosłe (Fraxinus excelsior) osiągnęły obwód 300 cm. Spotkać tu można olchy o obwodzie 200 cm, a także dorodne kasztanowce i modrzewie. W runie parkowym kokoryczka wielokwiatowa (Polygonatum multiflorum), kopytnik pospolity (Asarum europaeum). Park jest zaniedbany, więc zaczynają pojawiać się pokrzywy, typowe dla naturalnych wilgotnych lasów liściastych (łęgów). Z krzewów spotkać można: leszczynę i czeremchę.

Historia

Park ten autentycznie został utworzony całkowicie przez mieszkańców Zatora w latach trzydziestych XX wieku. Prawdopodobnie około 1925 r. młodzież Szkoły Powszechnej, której dyrektorem był Antoni Kotrubski. Każdy uczeń sadził swoje drzewko. Środki na zakup drzewek pochodziły z dochodu ze sprzedaży pocztówek wydanych przez gminę Zator po 1925 r. Tak naprawdę to park ten jest nowy, zaś park przypałacowy stary, gdyż ma około 80-90 lat, ale w świadomości mieszkańców zawsze pozostanie jako “stary”, bo częściej brali udział w pracach porządkowych w dolnej części parku przypałacowego i kojarzyli go jako nowy.

Ciekawostki

Nie dodano

Źródła zdjęć i informacji, ciekawe linki:

Parki i ogrody

Park zgłosił:

Andrzej Nowiński ‚Zieleń we wnętrzach’

Wydarzenia

Nie dodano

Źródła zdjęć - pod każdym zdjęciem w powiększeniu. Źródła i autorzy opisów oraz dodatkowe licencje dla treści - przejdź do zakładki "Więcej Informacji" (powyżej).

ZNASZ MIEJSCE, KTÓREGO NIE MAMY?

ZGŁOŚ JE DO NAS

PODOBA CI SIĘ TEN PROJEKT?

POMÓŻ MAPIE FINANSOWO

CHCESZ GO WSPÓŁTWORZYĆ?

ZOSTAŃ WOLONTARIUSZEM

NAPISZ RECENZJĘ: