title

Śląski Ogród Botaniczny w Mikołowie

 

Na obszarze o powierzchni około 80 ha tworzone są kolekcje: dendrologiczna, roślin wrzosowatych, roślin wodnych i szuwarowych, siedliskowa, roślin ozdobnych i zielarskich.

Ocena odwiedzających:

Dodaj swoją recenzję u dołu strony!

5/5 (1)

Adres: Mikołów;

Województwo: śląskie

Współrzędne GPS: 50.179169N, W

Telefony:

DLACZEGO WARTO ODWIEDZIĆ?

Największy w Polsce ogród botaniczny istniejący od 2002 roku jako Związek Stowarzyszeń, w którego skład wchodzą m.in. Województwo śląskie, Miasto Mikołów, Polska Akademia Nauk, Uniwersytet Śląski i Stowarzyszenie na rzecz Ślaskiego Ogrodu Botanicznego. Śląski Ogród Botaniczny (ŚOB) znajduje się w Mikołowie w sołectwie Mokre. Zajmuje powierzchnię 78 ha i wpisuje się w pofałdowany krajobraz dolin trzech potoków: Jamna, Promna i Jasienica. Otoczenie Ogrodu stanowią pozostałości historycznych kamieniołomów i drzewostany Fiołkowej Góry.

Godziny otwarcia:

Teren Centrum Edukacji ŚOB (Sośnia Góra) otwarty do końca marca
od poniedziałku do piątku w godz. 7:00 – 18:00
w soboty i niedziele w godz. 8:00 – 21:00

Teren przy ul. 15 Grudnia zamknięty do końca marca.

Ceny biletów:

Wstęp bezpłatny

W sieci:

www  facebook

WYBRANE ZDJĘCIA

2Teren Śląskiego Ogrodu Botanicznego

4Ogród roślin wodnych

5Kolekcja zachowawcza starych odmian jabłoni

8Kolekcja roślin warzywnych

Plany

sob plan

Zdjęcia

Filmy

Nie dodano

Rośliny

Obecnie na terenie Śląskiego Ogrodu Botanicznego utworzone są:

 • Kolekcja zachowawcza irysów obejmująca 33 odmiany.
 • Kolekcja sadownicza tradycyjnych odmian drzew owocowych w Śląskim Ogrodzie Botanicznym zajmuje powierzchnię wynoszącą 2,38 ha. W dwóch sadach zgromadzone zostało: 528 drzew jabłoni w 260 odmianach, 24 drzewa wiśni w 5 odmianach, 10 drzew gruszy w 3 odmianach, oraz 20 drzew śliw w 5 odmianach. Kolekcja ta jest stale rozbudowywana dzięki dofinansowaniu ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Materiał roślinny pochodzi z Ogrodu Botanicznego CZRB PAN w Warszawie oraz ze szkółek drzew owocowych. Pierwszy sad założony został w 2005 roku. W 2009 roku został on powiększony o 74 drzewa jabłoni w 49 odmianach. W 2010 roku w ramach realizacji projektu związanego z rozbudową kolekcji sadowniczych dosadzono kolejne odmiany jabłoni oraz śliwy. Ponadto założona została szkółka podkładek jabłoni, wiśni oraz czereśni. Podkładki te będą w przyszłości wykorzystywane do szczepienia zrazów pobranych z drzew owocowych starych odmian.
 • Kolekcja roślin energetycznych- założona została w 2007 roku. Na powierzchni wynoszącej 300 m² na trzech poletkach nasadzone były: wierzba wiciowa (Salix viminalis), miskant olbrzymi (Miscanthus giganteus) oraz słonecznik bulwiasty zwany potocznie topinamburem (Helianthus tuberosus). W 2010 roku dotychczasowa kolekcja została rozbudowana. Na obszarze zwiększonym do 1600 m² dosadzone zostały kolejne odmiany roślin energetycznych tj.: proso rózgowe (Panicum virgatum), róża bezkolcowa (Rosa multiflora), wierzba wiklina (Salix purpurea), ślazowiec pensylwański (Sida hermaphrodita) oraz rożnik przerośnięty (Sylfium perfoliatum). Realizacja zadania związanego z rozbudową Kolekcji Edukacyjnej Roślin Energetycznych zaplanowana została na lata 2010-2011. Założenie Kolekcji Edukacyjnej Roślin Energetycznych w Śląskim Ogrodzie Botanicznym stwarza możliwość prowadzenia zajęć edukacyjnych w terenie, dotyczących zastosowania i uprawy roślin energetycznych.
 • Kolekcja drzew ozdobnych z nazwy owocowych. Rośliny tej kolekcji uprawiane są ze względu na ich walory ozdobne. W Śląskim Ogrodzie Botanicznym nasadzone zostały drzewa rodzajów Malus i Pyrus.
 • Kolekcji dendrologiczna – jej budowa rozpoczęła się w 2008r. Polegała na przekształceniu zagajników śródpolnych znajdujących się na terenie Śląskiego Ogrodu Botanicznego. Przeprowadzono wówczas prace związane z wycinką części drzew, prace przygotowawcze pod nasadzenia nowych drzew i krzewów. W 2009r. rozpoczęły się prace związane z przygotowaniem terenu pod rozbudowę kolekcji dendrologicznej i objęły powierzchnię około 3100 m² z ogólnej powierzchni 6200 m². W kolekcji nasadzone zostały różnorodne odmiany różaneczników i azalii, a także magnolie, dęby oraz drzewa i krzewy iglaste. Łącznie na powierzchni 1900 m kwadratowych zgromadzono podan 70 odmian roślin.
 • Ericarium – najmniejsza i najmłodsza z obecnie istniejących kolekcji bo założona w 2009 roku. Jej celem jest zaprezentowanie różnorodności roślin wrzosowatych. Na powierzchni 300 m kwadratowych nasadzono 34 odmiany wrzosów, wrzośców i Hebe sp. z wkomponowanymi roślinami iglastymi.

Historia

Śląski Ogród Botaniczny (ŚOB) w 2013 roku obchodził swoje dziesięciolecie. Sama idea utworzenia ogrodu botanicznego w Mikołowie zrodziła się  w 1997 roku. Podstawę dla tego pomysłu stanowiła inwentaryzacja przyrodnicza przeprowadzona w 1996 roku, z której wyniknęło, że w Mokrem, sołectwie Mikołowa, zachowały się unikatowe elementy środowiska naturalnego. Na obszarze ok. 5 km2 przetrwało rzadko spotykane bogactwo siedlisk przyrodniczych: cenne drzewostany leśne Fiołkowej Góry i doliny dwóch potoków: Promny i Jasienicy; tereny podmokłe i pola uprawne z rzadkimi dziś zadrzewieniami śródpolnymi – czyżniami; wyrobiska wapienne, wąwozy i wzgórza; setki gatunków roślin i zwierząt, także rzadkich i chronionych. Bogactwo takie trudno dziś znaleźć w jednej, spójnej przestrzeni. Miejsce to okazało się wręcz wymarzonym pod budowę ogrodu botanicznego, w ogromnej części stworzone przez samą naturę, której nie trzeba odtwarzać sztucznie, jak to często bywa w ogrodach i parkach, które zakładane są w zabudowanych przestrzeniach miast. W 2003 roku powołano Związek Stowarzyszeń Śląski Ogród Botaniczny, który był podmiotem prawnym budującym Ogród. Przełomowym okazał się rok 2006, kiedy to decyzją Ministra Środowiska Związek Stowarzyszeń uzyskał pozwolenie na prowadzenie Śląskiego Ogrodu Botanicznego. Przez te wszystkie lata wiele osób budowało miejsce, które miało być zieloną wizytówką zindustrializowanego i zurbanizowanego Śląska. Instytucję, która miała służyć zarówno ochronie przyrody, jak również być miejscem spotkań i wymiany poglądów na różne tematy: kulturalne, filozoficzne, społeczne… Wreszcie – chciano stworzyć przestrzeń przyjazną i otwartą dla wszystkich, którzy pragną odpoczynku i wytchnienia od szybkiego tempa życia.

Ciekawostki

Nie dodano

Źródła zdjęć i informacji, ciekawe linki:

Wikipedia

ŚOB

Ogród zgłosił:

Andrzej Nowiński ‚Zieleń we wnętrzach’

Wydarzenia

Aktualności

Źródła zdjęć - pod każdym zdjęciem w powiększeniu. Źródła i autorzy opisów oraz dodatkowe licencje dla treści - przejdź do zakładki "Więcej Informacji" (powyżej).

ZNASZ MIEJSCE, KTÓREGO NIE MAMY?

ZGŁOŚ JE DO NAS

PODOBA CI SIĘ TEN PROJEKT?

POMÓŻ MAPIE FINANSOWO

CHCESZ GO WSPÓŁTWORZYĆ?

ZOSTAŃ WOLONTARIUSZEM

NAPISZ RECENZJĘ:


1 OPINIA

OPINIE ODWIEDZAJĄCYCH:


 • waldemus Odpowiedz

  Polecam ten Ogród jako miejsce szczególnie piękne i godne do zwiedzania.Ogród składa się z Ogrodu Żółtego właściwego z wieża widokową,Ogrodu Czerwonego nazywanego przez nas Ogrodem Japońskim,nieczynnych kamieniołomów z ścieżkami turystycznymi,tablicami informacyjnymi oraz z niezwykłego Bajkowego Lasu ciągnącego się od Fiołkowej Góry do wsi Paniowy. Las pokryty jest jarami i potokami nie spotykanymi na Śląsku na taka skale.Jednak las wymaga dobrej sprawności fizycznej i dobrych butów.

  Uwaga ostatnia szansa żeby zobaczyć ten CUD NATURY gdyż ma być zniszczony przez Kolej Szybkich pociągów tzw CPK
  Poprzyj protest przyrodników i mieszkańców Mikołowa .informacje na stronie Sołectwa Mokre Mikołów oraz Urzędu Miasta Mikołów.Facebook Nie dla Kolei w Mokrem Mikołów.

  5/5

  5/5

  5/5

  nie wiem

  nie wiem

  Amator,