title

Skwer Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata w Poznaniu

 

Rozległy skwer w poznańskiej dzielnicy Wilda

Ocena odwiedzających:

Dodaj swoją recenzję u dołu strony!

Nikt jeszcze nie ocenił

Adres: Poznań;

Województwo: wielkopolskie

Współrzędne GPS: 52.398987N, W

Telefony:

DLACZEGO WARTO ODWIEDZIĆ?

Skwer zlokalizowany jest w centrum biznesowo-zakupowym Poznania. Wyróżnia go charakterystyczny układ przestrzenny z dwoma równoległymi alejami: dębową i lipową oraz rozległą polaną pośrodku. Z uwagi na lokalizację przestrzeń ta sprzyja krótkiemu wypoczynkowi w czasie codziennych obowiązków. Starodrzew daje upragniony cień w upalne dni, a zlokalizowane pod koronami drzew ławki zachęcają do posiedzenia. Słoneczna polana stanowi dobre miejsce do piknikowania lub zabaw z dziećmi czy czworonogami.

 

Godziny otwarcia:

Park otwarty przez całą dobę

Ceny biletów:

Wstęp bezpłatny

W sieci:

www

WYBRANE ZDJĘCIA

Skwer Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata w Poznaniu

Skwer Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata w Poznaniu

Skwer Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata w Poznaniu

Skwer Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata w Poznaniu

Plany

Nie dodano

Zdjęcia

Filmy

Nie dodano

Rośliny

W parku można spotkać m.in.: lipy, dęby, jałowce, tawuły japońskie, berberysy.

Historia

Skwer znajduje się w centrum Poznania, nieopodal nieczynnego stadionu miejskiego, wybudowanego w 1929 roku z okazji 10-lecia odrodzonej Rzeczypospolitej.
W czasie okupacji niemieckiej na stadionie znajdował się obóz pracy dla Żydów (najczęściej zwożonych z Europy zachodniej – z Niemiec, Austrii i Luksemburga oraz z gett tzw. Kraju Warty, w tym z Litzmannstadtgetto). Wykorzystywano ich do licznych, wielkomiejskich inwestycji m.in. do budowy niecek dwóch sztucznych jezior (Jeziora Maltańskiego i Jeziora Rusałka), czy budowy nasypu kolejowego na trasie Poznań – Warszawa. Dzisiaj fakty te upamiętnia skromny obelisk w formie pochodni w wykutą w zwieńczeniu menorą.
Na przełomie roku 2016/2017 planowana jest rewitalizacja obiektu, która przewiduje upamiętnienie odwagi i szlachetności osób, które pomimo wszelkich zagrożeń i przeciwności broniły bliźnich obeliskiem.

Ciekawostki

Nazwa skweru upamiętnia osoby, które z narażeniem własnego życia oraz swych bliskich ratowały Żydów w czasie II wojny światowej. Największy odsetek spośród ponad 24 tysięcy osób, które otrzymały tytuł Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata stanowią Polacy – ponad 6 tysięcy, a wśród z nich około 40 osób to Wielkopolanie.

Dawniej na terenie tym znajdowała się miejska szubienica. Wcześniej mieściła się ona w okolicach Garbar, na niewielkim placu na przeciwko Kościoła Dominikanów. Jednak z uwagi na wysoki poziom wód gruntowych i często wylewającą wodę, która utrudniała pracę katu oraz uniemożliwiała zainteresowanym obserwowanie makabrycznego spektaklu, zdecydowano o przeniesieniu szubienicy.

Źródła zdjęć i informacji, ciekawe linki:

Wszystko o Poznaniu

Park zgłosiła:

Dominika Dymek

Wydarzenia

Nie dodano

Źródła zdjęć - pod każdym zdjęciem w powiększeniu. Źródła i autorzy opisów oraz dodatkowe licencje dla treści - przejdź do zakładki "Więcej Informacji" (powyżej).

ZNASZ MIEJSCE, KTÓREGO NIE MAMY?

ZGŁOŚ JE DO NAS

PODOBA CI SIĘ TEN PROJEKT?

POMÓŻ MAPIE FINANSOWO

CHCESZ GO WSPÓŁTWORZYĆ?

ZOSTAŃ WOLONTARIUSZEM

NAPISZ RECENZJĘ: