title

Skwer Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata w Poznaniu

 

Rozległy skwer w poznańskiej dzielnicy Wilda

Ocena odwiedzających:

Dodaj swoją recenzję u dołu strony!

Nikt jeszcze nie ocenił

Adres: [gmw_post_info info="city, zipcode, street" divider=", "];

Województwo: [gmw_post_info info="state" divider=""]

Współrzędne GPS: [gmw_post_info info="lat" divider=""]N, [gmw_post_info info="long" divider=""]W

Telefony: [gmw_post_info info="phone" divider=""]

[gmw_single_location item_type="post" elements="map,directions_link" address_fields="address,state" units="k" map_height="450px" map_width="100%" map_type="ROADMAP" zoom_level="13" scrollwheel_map_zoom="0" item_info_window="title,address,distance" user_map_icon="0" user_info_window="" no_location_message="Błąd mapy. Zgłoś nam to poniżej!"]

DLACZEGO WARTO ODWIEDZIĆ?

Skwer zlokalizowany jest w centrum biznesowo-zakupowym Poznania. Wyróżnia go charakterystyczny układ przestrzenny z dwoma równoległymi alejami: dębową i lipową oraz rozległą polaną pośrodku. Z uwagi na lokalizację przestrzeń ta sprzyja krótkiemu wypoczynkowi w czasie codziennych obowiązków. Starodrzew daje upragniony cień w upalne dni, a zlokalizowane pod koronami drzew ławki zachęcają do posiedzenia. Słoneczna polana stanowi dobre miejsce do piknikowania lub zabaw z dziećmi czy czworonogami.

 

Godziny otwarcia:

[gmw_post_info info=”days”]

Park otwarty przez całą dobę

Ceny biletów:

Wstęp bezpłatny

W sieci:

www

WYBRANE ZDJĘCIA

Skwer Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata w Poznaniu

Skwer Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata w Poznaniu

Skwer Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata w Poznaniu

Skwer Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata w Poznaniu

Plany

Nie dodano

Zdjęcia

Filmy

Nie dodano

Rośliny

W parku można spotkać m.in.: lipy, dęby, jałowce, tawuły japońskie, berberysy.

Historia

Skwer znajduje się w centrum Poznania, nieopodal nieczynnego stadionu miejskiego, wybudowanego w 1929 roku z okazji 10-lecia odrodzonej Rzeczypospolitej.
W czasie okupacji niemieckiej na stadionie znajdował się obóz pracy dla Żydów (najczęściej zwożonych z Europy zachodniej – z Niemiec, Austrii i Luksemburga oraz z gett tzw. Kraju Warty, w tym z Litzmannstadtgetto). Wykorzystywano ich do licznych, wielkomiejskich inwestycji m.in. do budowy niecek dwóch sztucznych jezior (Jeziora Maltańskiego i Jeziora Rusałka), czy budowy nasypu kolejowego na trasie Poznań – Warszawa. Dzisiaj fakty te upamiętnia skromny obelisk w formie pochodni w wykutą w zwieńczeniu menorą.
Na przełomie roku 2016/2017 planowana jest rewitalizacja obiektu, która przewiduje upamiętnienie odwagi i szlachetności osób, które pomimo wszelkich zagrożeń i przeciwności broniły bliźnich obeliskiem.

Ciekawostki

Nazwa skweru upamiętnia osoby, które z narażeniem własnego życia oraz swych bliskich ratowały Żydów w czasie II wojny światowej. Największy odsetek spośród ponad 24 tysięcy osób, które otrzymały tytuł Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata stanowią Polacy – ponad 6 tysięcy, a wśród z nich około 40 osób to Wielkopolanie.

Dawniej na terenie tym znajdowała się miejska szubienica. Wcześniej mieściła się ona w okolicach Garbar, na niewielkim placu na przeciwko Kościoła Dominikanów. Jednak z uwagi na wysoki poziom wód gruntowych i często wylewającą wodę, która utrudniała pracę katu oraz uniemożliwiała zainteresowanym obserwowanie makabrycznego spektaklu, zdecydowano o przeniesieniu szubienicy.

Źródła zdjęć i informacji, ciekawe linki:

Wszystko o Poznaniu

Park zgłosiła:

Dominika Dymek

Wydarzenia

Nie dodano

Źródła zdjęć - pod każdym zdjęciem w powiększeniu. Źródła i autorzy opisów oraz dodatkowe licencje dla treści - przejdź do zakładki "Więcej Informacji" (powyżej).

Miejsca w pobliżu

[gmw_nearby_locations item_type="posts" post_types="page" nearby="item" units="kilometers" radius="100" results_count="5" orderby="distance" get_directions="Wskazówki dojazdu" no_results_message="W promieniu 100 km nie znaleźliśmy żadnego miejsca" show_map="0" show_distance="true" show_random="0" results_template="default"]

ZNASZ MIEJSCE, KTÓREGO NIE MAMY?

ZGŁOŚ JE DO NAS

PODOBA CI SIĘ TEN PROJEKT?

POMÓŻ MAPIE FINANSOWO

CHCESZ GO WSPÓŁTWORZYĆ?

ZOSTAŃ WOLONTARIUSZEM

NAPISZ RECENZJĘ: