title

Skwer Ignacego Łukasiewicza w Poznaniu

 

Trójkątny skwer zlokalizowany w dzielnicy Stare Miasto, niedaleko rzeki Warty, pomiędzy ulicami Grobla, Za Groblą i Mostową

Ocena odwiedzających:

Dodaj swoją recenzję u dołu strony!

Nikt jeszcze nie ocenił

Adres: Poznań;

Województwo: wielkopolskie

Współrzędne GPS: 52.403168N, W

Telefony:

DLACZEGO WARTO ODWIEDZIĆ?

Skwer znajduje się w niewielkim zagłębieniu. Pośrodku skweru znajduje się nowoczesny plac zabaw z licznymi urządzeniami dla dzieci w różnym przedziale wiekowym i niewielką górką saneczkową. Oprócz niego skwer wyposażony jest w liczne ławki dla rodziców i opiekunów czy osób starszych. Znaczne oddalenie od ruchliwej ulicy Mostowej placu zabaw i ławek oraz zieleń izolacyjna skutecznie tłumią hałas uliczny i pozwalają na niezakłócony wypoczynek i zabawę.

Godziny otwarcia:

Skwer otwarty przez całą dobę

Ceny biletów:

Wstęp bezpłatny

W sieci:

www

WYBRANE ZDJĘCIA

Skwer Ignacego Łukasiewicza w Poznaniu

Skwer Ignacego Łukasiewicza w Poznaniu

Skwer Ignacego Łukasiewicza w Poznaniu

Skwer Ignacego Łukasiewicza w Poznaniu

Plany

Nie dodano

Zdjęcia

Filmy

Nie dodano

Rośliny

Będąc na skwerze możemy spotkać m.in.: klona zwyczajnego, klona jawora, klona jesionolistnego, robinie, topole, wiązy, morwy, gruszę drobnoowocową, tawuły, bluszcz, śnieguliczki, irgi, forsycje oraz bodziszki korzeniaste.

Historia

Skwer ma bogatą historię, którą upamiętniają ciekawe rzeźby z brązu. Jego nazwa upamiętnia polskiego chemika – Ignacego Łukasiewicza – wynalazcę lampy naftowej i wiąże się ze znajdującym się w pobliżu budynkiem nieczynnej już zabytkowej Starej Gazowni z 1853 roku projektu Johna Moore. Niedaleko gazowni stoi Pomnik Zygi (po poznańsku Zygmunta) Latarnika przedstawiającego postać mężczyzny zapalającego gazową latarnię uliczną. Autorem postaci jest Robert Sobociński. Powstanie dzieła było efektem akcji Gazety Wyborczej i Wielkopolskiej Spółki Gazownictwa, pod tytułem Ocalmy latarnie mającej na celu ocalenie autentycznych gazowych latarni miejskich. Latarnia będąca elementem pomnika jest autentyczna. Pochodzi z ulicy Słowackiego na Jeżycach. Przed przeniesieniem przeszła gruntowną renowację. Kolejną wartą obejrzenia rzeźbą jest ławka pomnikowa Ignacego Łukasiewicza przy ulicy Grobla autorstwa Romana Kosmali. Projekt zrealizowano z okazji 160. rocznicy powstania przemysłu naftowego w Polsce. Dzieło przedstawia siedzącego Łukasiewicza, który przytrzymuje prawą ręką lampę naftową. Miniaturę pomnika przekazano jako dar do Muzeum-Kopalni w Bóbrce.

Ciekawostki

Nie dodano

Źródła zdjęć i informacji, ciekawe linki:

Wikipedia

Skwer zgłosiła:

Dominika Dymek

Wydarzenia

Nie dodano

Źródła zdjęć - pod każdym zdjęciem w powiększeniu. Źródła i autorzy opisów oraz dodatkowe licencje dla treści - przejdź do zakładki "Więcej Informacji" (powyżej).

ZNASZ MIEJSCE, KTÓREGO NIE MAMY?

ZGŁOŚ JE DO NAS

PODOBA CI SIĘ TEN PROJEKT?

POMÓŻ MAPIE FINANSOWO

CHCESZ GO WSPÓŁTWORZYĆ?

ZOSTAŃ WOLONTARIUSZEM

NAPISZ RECENZJĘ: