title

Ruiny Pałacu Karskich we Włostowie

 

Ruiny zespołu pałacowo – parkowego z 1860 roku o powierzchni ok. 10 ha

Ocena odwiedzających:

Dodaj swoją recenzję u dołu strony!

Nikt jeszcze nie ocenił

Kategoria:
Parki, skwery, zieleń publiczna

Szybka orientacja:
wstęp bezpłatny

Adres: [gmw_post_info info="city, zipcode, street" divider=", "];

Województwo: [gmw_post_info info="state" divider=""]

Współrzędne GPS: [gmw_post_info info="lat" divider=""]N, [gmw_post_info info="long" divider=""]W

Telefony: [gmw_post_info info="phone" divider=""]

[gmw_single_location item_type="post" elements="map,directions_link" address_fields="address,state" units="k" map_height="450px" map_width="100%" map_type="ROADMAP" zoom_level="13" scrollwheel_map_zoom="0" item_info_window="title,address,distance" user_map_icon="0" user_info_window="" no_location_message="Błąd mapy. Zgłoś nam to poniżej!"]

DLACZEGO WARTO ODWIEDZIĆ?

Miejsce warto odwiedzić ze względu na bogatą historię, a także fakt, że w tak małej miejscowości znajduje się taki zabytek.
Odpowiednie dla osób, które lubią spacery oraz spędzają weekendy poza miastem.
Dla osób podróżujących zielonym lub niebieskim szlakiem rowerowym , będzie to idealne miejsce na odpoczynek.

Godziny otwarcia:

[gmw_post_info info=”days”]

Park otwarty całą dobę

Ceny biletów:

Wstęp bezpłatny

W sieci:

www

WYBRANE ZDJĘCIA

IMG_0358

IMG_0360

IMG_0363

IMG_0367

Plany

Nie dodano

Zdjęcia

Filmy

Nie dodano

Rośliny

Nie dodano

Historia

Dawnej rezydencji strzegły dwa kamienne lwy umieszczone na elementach głównej bramy wjazdowej. Do dziś dobrze zachowane, czego nie można powiedzieć o samym pałacu. Czasy jego świetności przypominają najlepiej zachowane – narożniki, dawna kaplica i oddalona nieco od głównego budynku dwukondygnacyjna pozostałość dawnego lamusa, zwanego przez miejscowych także zborem ariańskim. Dostrzec można jeszcze jedną ruinę – klasycystycznego XVIII-wiecznego dworu, którego autorstwo przypisywane jest Władysławowi Kubickiemu. Teren wokół ruin stanowią pozostałości parku, którego powierzchnia wynosi około 10 ha.
Do dziś pałac nie doczekał się rekonstrukcji, choć prace takie podejmowano. Na przełomie XIX i XX wieku częściowo przebudowano budynek, do którego doprowadzono prąd, linię telefoniczną, a także wodociąg. Pomieszczenia wyposażono w centralne ogrzewanie. Po zakończeniu II wojny światowej całość popadła w ruinę. Przekazanie terenu do PGR dopełniło zniszczeń, a część parku poszła pod topór – część drzew wycięto. W ostatnich latach pomysł odnowienia ruin i przywrócenie im dawnego blasku ponownie odżył. Od 2007 roku o zgodę na odbudowę zabiegało Stowarzyszenie Krzewienia Tradycji i Opieki nad Zamkiem Krzyżtopór. Decyzji w sprawie złożonego wniosku jednak nie wydano i podobnie jak ruiny w Ujeździe – mury włostowskiego pałacu czekają na inwestora, który przywróci choć część dawnego blasku.

Ciekawostki

Nie dodano

Źródła zdjęć i informacji, ciekawe linki:

Świętokrzyskie.org

Park zgłosiła:

Marta Janiszewska

Wydarzenia

Nie dodano

Źródła zdjęć - pod każdym zdjęciem w powiększeniu. Źródła i autorzy opisów oraz dodatkowe licencje dla treści - przejdź do zakładki "Więcej Informacji" (powyżej).

Miejsca w pobliżu

[gmw_nearby_locations item_type="posts" post_types="page" nearby="item" units="kilometers" radius="100" results_count="5" orderby="distance" get_directions="Wskazówki dojazdu" no_results_message="W promieniu 100 km nie znaleźliśmy żadnego miejsca" show_map="0" show_distance="true" show_random="0" results_template="default"]

ZNASZ MIEJSCE, KTÓREGO NIE MAMY?

ZGŁOŚ JE DO NAS

PODOBA CI SIĘ TEN PROJEKT?

POMÓŻ MAPIE FINANSOWO

CHCESZ GO WSPÓŁTWORZYĆ?

ZOSTAŃ WOLONTARIUSZEM

NAPISZ RECENZJĘ: