title

Rodzinny Ogród Działkowy Wisła w Krakowie

 

Istniejący od 1965 roku ogród działkowy na mogilskim nabrzeżu Wisły.

Ocena odwiedzających:

Dodaj swoją recenzję u dołu strony!

1/5 (1)

Adres: Kraków;

Województwo: małopolskie

Współrzędne GPS: 50.052616N, W

Telefony:

DLACZEGO WARTO ODWIEDZIĆ?

ROD Wisła to „ewenement” wśród ogrodów działkowych – jako jeden z nielicznych w Polsce jest otwarty i gorąco zaprasza zewnętrznych odwiedzających do spędzania w nim czasu. Więcej – stale organizuje ciekawe imprezy i aktywności, pragnąc dać radość jak największej liczbie ludzi w każdym wieku. OOP aktywnie wspiera ROD Wisła i zachęca do pomocy materialnej oraz finansowej w rozwoju tego miejsca, które służy rekreacji coraz większej liczbie mieszkańców Krakowa. To prywatny ogród, którego utrzymanie i rozwój należy wyłącznie do właścicieli działek. To miejsce i tworząca go społeczność zdecydowanie zasługuje na wsparcie. Jeśli możesz pomóc – skontaktuj się z Ogrodem lub napisz do nas.

Spacerując nad Wisłą zdarzy się spłoszyć bażanta, a czasem spod samych nóg startuje spłoszona gromadka  kuropatw. Idąc wzdłuż brzegu Wisły przy moście Wandy, zobaczymy rozpościerający się na dużej  powierzchni najpiękniejszy z pięknych ogrodów, w którym można wspaniale aktywnie  wypocząć po trudach dnia codziennego.

Zatem dla każdego lubiącego aktywny i bierny wypoczynek znajdzie się tutaj miejsce do  relaksu i regeneracji sił, czy to przy opalaniu się, przy pracach ogrodowych, czy  rozmowie z sąsiadem przy kawie, lub w ogrodowej świetlicy przy grach planszowych,  ping pongu, czy grillu. Można również w naszej bibliotece pożyczyć książki dla dzieci i  dorosłych, jak również dzieci mogą korzystać z huśtawek, batuty i innych zabaw.

wisła1

Godziny otwarcia:

Ogród otwarty wiosną i latem od 6:00 do 22:00,
jesienią i zimą 7:00 do 20:00

Ceny biletów:

Wstęp bezpłatny

W sieci:

www  facebook

WYBRANE ZDJĘCIA

wisła2

wisła3

wisła4

wisła10

Przyroda

Wiosna

Życie w ogrodzie toczy się przez wszystkie pory roku, a najwspanialsza jest wiosna,  kiedy roślinność budzi się do życia, a my po długich zimowych miesiącach z ponurą  pogodą, pędzimy do ogrodu leczyć się z zimowej depresji. Na wiosnę ogród jest przepiękny zarówno w pogodę i deszcz, raduje seniorów i młodych, aż żyć się chce.

Lato

Szkoda, że wiosna tak szybko przemija, ale w zamian zaczyna się lato. Słoneczne lato w ogrodzie. Już od świtu, kiedy zza horyzontu wznosi się wielka słoneczna kula, ogród „Wisła” zaczyna nas czarować swoim pięknem, a skowronki, kosy czy wilgi nie ustają w swoim porannym śpiewie. Kielichy lilii gazanii i innych kwiatów otwierają się, słoneczniki zwracają się ku słońcu, a begonie perełki ścielą się wzdłuż róż biegnących w stronę altanki. Powietrze ma różany i liliowy zapach roznoszący się pośród czerwonych maków i kolorowych dali. Zaczarowany ogród, ten z lewej strony i z prawej, w alejce 13 i 17 i wielu innych. Kiedy lato ma się ku końcowi zaczyna się?

Jesień

Piękna złota jesień w ogrodzie! Jesienią ogród wygląda niezwykle ciekawie w promieniach leniwie świecącego słońca na rozciągnięte nitki babiego lata i licznych pajęczyn, a także na piękne czerwone liście sumaka. Drzewa i krzewy mają różnokolorowe liście, a winobluszcz płonie czerwienią na altanie, a owoce białe i czerwone winorośli zdobią niemal każdy ogród. Wrzośce kolorowe  również zdobią ogród, a pośród drzew fruwają wróble i sikory przygotowując się do zimy. Jesienny ogród wygląda bardzo radośnie i pozwala nam nie myśleć jeszcze o jesiennych szarugach. Smutniej robi się jak widzimy nad Wisłą przelatujący, wrzaskliwy, klucz dzikich gęsi, a na horyzoncie pojawiła się czarna chmura.

Zima

Niestety zbliża się zima i musimy pamiętać o przygotowaniu do niej ogródków. W zimie życie na działce wbrew pozorom nie zamiera. Do ogrodu należy również zimą przychodzić, sprawdzić, czy wiatr nie odsłonił okrytych roślin, odmieść śnieg z alejki, a nawet z dachu altanki przy jego nadmiarze. Zimą oprócz ponurych dni jest sporo pięknych słonecznych dni ukazując piękno zimowego ogrodu, szczególnie w śnieżną zimę. Słoneczko delikatnie omiata drzewa i krzewy pokryte płaszczem śniegu mieniącego się świecącymi diamentami. Tu i tam przeleci śpiewając sikorka w poszukiwaniu owoców na krzewach, lub pozostawionych przez nas paseczków słoninki, potrzebnej im do przetrwania największych mrozów, to znowu obudzi nas z rozkosznej ciszy dzięcioł, których nie
brakuje w ogrodzie.

Historia

Historia okolicznych terenów nierozerwalnie wiąże się z działalnością cystersów mogilskich, a następnie – kombinatu metalurgicznego. Ogródki działkowe w okolicy Suchych Stawów i wiślanego nabrzeża organizował Dział Socjalny Huty im. Lenina. Według pierwotnych intencji organizatorów miały to być ogródki użytkowe, dające biedniejszym pracownikom możliwość uprawy warzyw, ziemniaków, a nawet zbóż w celu podreperowania domowego budżetu.
Od lat siedemdziesiątych w pracowniczych ogródkach działkowych zaczęła przeważać uprawa roślin ozdobnych, a przeznaczeniem działek coraz częściej stawał się wypoczynek i relaks na świeżym powietrzu. Pojawiły się altanki, często w formie miniaturowych domków letniskowych. Ogrodową sielankę wielokrotnie zakłócały wylewy Wisły oraz plany inwestycyjne miasta. Pomimo nieustającego zagrożenia ze strony rzeki Rodzinny Ogród Działkowy „Wisła” nie obraża się na królową polskich rzek, traktując swą lokalizację jako niewątpliwy atut, spotęgowany przez sąsiedztwo przystani rzecznej w pobliskim Yacht Klubie, który zakotwiczył się w tu nawet wcześniej niż ogrody działkowe.
Ogród przy Wiśle był dwukrotnie uszczuplany z powodu ważnych dla miasta inwestycji: budowy nasypu i drogi przy Lasku Mogilskim oraz niedawnej budowy mostu „Wanda”. Pomimo ubytku skrawków terenu zajmowanego niegdyś przez działkowców nadal należy on do największych ogrodów działkowych w Krakowie i Małopolsce. ROD „Wisła” składa się z 350 ogródków działkowych, przez które w sezonie przewijają się niezliczone tysiące działkowców i gości.

Ciekawostki

Nasza wioska,
teren, na który się znajdujemy, w roku 1900, był porośnięty przez Lasek Mogilski, stanowił własność od XIII w. do klasztoru w Koprzywnicy. W roku 1939 teren ten został odkupiony przez klasztor Cystersów w Mogile, który niezbyt długo nacieszył się jego posiadaniem, ponieważ po II Wojnie Światowej został przejęty przez PRL.
Po nacjonalizacji, terenami tymi zarządzała Huta, im Lenina, której Dział Socjalny przekazał ten terem biedniejszym pracownikom huty, aby podreperowali sobie domowy budżet.
No i zaczęło się.
Jako, że lwia część, robotników huty stanowiła napływowa ludność z terenów wiejskich, którym nieobca była praca na roli, zdołali on w krótkim czasie teren zagospodarować. I tak powstała nasza wioska, nazwana wówczas „Pracowniczy Ogród Działkowy Wisła”, która szybko rozkwitła i tętniła życiem, zgoła innym, jak obecnie.
Ludzie wybudowali sobie szopy, komórki i ażurowe altany, aby mieli gdzie skryć się przed deszczem. Komórki i szopy służyły nie tylko do przechowywania narzędzi do pracy na roli, ale również, a może przede wszystkim do hodowli kur, królików, nutrii, a nawet gdzie nie gdzie można było zobaczyć świnkę. Było głośno i swojsko, gdakały kury, kwiczały świnki, a na łące za ogrodzeniem ryczały krowy wyczekując na gospodarza. Swojski pejzaż uzupełniały stawy znajdujące się pomiędzy dzisiejszymi alejkami 20 i 23, na których stołowały się bociany. Folklor.
Plony z gruntu, były niezwykle obfite za sprawą używania swoich naturalnych nawozów i tych zakupionych w pobliskich gospodarstw rolnych. Granice naszej wioski zmieniały się z powodu budowy drogi i przeprawy przez Wisłę, co nie przeszkadzało w dalszym rozwoju wioski.
Dzisiaj jest to zupełnie inna wioska, zniknęły hodowle zwierząt, tylko gdzie nie gdzie można usłyszeć gdakanie kurki i zobaczyć stadka lecących pięknych hodowlanych gołębi. Teraz w wiosce panuje cisza, spokój i miła atmosfera, którą tworzą obecni użytkownicy ogródków.

Artykuł o ROD Wisła

Kopalnia Pomysłów nad Wisłą

Źródła zdjęć i informacji, ciekawe linki:

Rodzinny Ogród Działkowy Wisła

Agrecol Portal

Ogród zgłosił:

Łukasz Woźniak

Wydarzenia

Życie w wiosce nie ogranicza się do plewienia i relaksu w jakże miłej ciszy. O to, żeby nie było zbyt nudno, dba Zarząd Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Wisła”, poprzez organizowanie imprez integracyjnych, do których można między innymi zaliczyć nasze święto, czyli dzień działkowca, i święto naszych milusińskich 01 VI. I wtedy „dzieje się”, a potem długo się pamięta obficie zastawione stoły wyrobami, czy wypiekami, wytworzonymi przez nasze miłe panie, działkowiczki, muzykę dla tych młodszych i starszych. Wszyscy bawią się doskonale i nikt nie chce iść do domu, wszak następnego dnia jest niedziela.
Zupełnie inne atrakcje zarząd przygotowuje dla najmłodszych, a to zabawy, a to konkursy, zajęcia plastyczne, w których rej wodził nasz prezes, no i niezapomniane żeglowanie po Wiśle na sprzęcie i pod nadzorem Krakowskiego Yacht klubu, który znajduje się tuż obok nas nad samym brzegiem Wisły.
Warto wspomnieć jeszcze o szkoleniach i prelekcjach prowadzonych przez naszych sponsorów, których mamy pokaźną ilość.
Na początku 2015 roku powstała strona internetowa rodzinnyogrodwisla.pl.tl i strona na Facebook Rodzinny Ogród Działkowy Wisła, na których mamy wiele ciekawych informacji i rozrywek przeznaczonych dla naszych działkowiczów
W 2015 roku było super, ale nadeszła zima, czas nudny i depresyjny, ale nie dla naszych działkowiczów, ponieważ zarząd zadbał o to, abyśmy miło i przyjemnie spędzili ten zimowy długi czas i przeniósł nam atrakcje, z niezbyt przyjaznych zimą ogródków, do Nowohuckiego Centrum Kultury, gdzie mogliśmy nieodpłatnie świetnie bawić się na koncertach, a nawet można było przypomnieć sobie jazdę na łyżwach na lodowisku Nowohuckiego Centrum kultury.
Czas Bożonarodzeniowy wypełniły nam również koncerty kolęd w krakowskich kościołach.
Niedługo będzie wiosna, więc zacznie się wszystko od nowa, plewienie, przycinanie, pielęgnacja kwiatów i najważniejsze, w tym roku zarząd, który intensywnie pracował przez zimę przygotuje nam jeszcze więcej atrakcji niż w roku ubiegłym.

06 04 2016 odbędzie się spotkanie z przedstawicielem firmy Agrecol, tematem spotkania będzie przedstawienie nowości firmy, oraz porady jak i czym nawozić i kiedy stosować środki ochrony roślin,

17 04 2016 EduOgnisko czyli Lekcja w Terenie dla rodziców z dziećmi – Flora Wiosenna Lasów (więcej informacji tutaj)

07 05 2016 będziemy hucznie obchodzili 50-lecie powstania naszego ogrody, na który zostanie zaproszonych wielu znakomitych gości,

08 05 2016 I spływ kajakowy rzeką Dłubnią (więcej informacji tutaj)

04 06 2016 zostanie zorganizowany Dzień Dziecka, na którym będzie jeszcze więcej atrakcji niż w roku ubiegłym,

25 06 2016 II spływ kajakowy rzeką Dłubnią (więcej informacji tutaj)

25 06 2016 strefa kibica mecz Polska – Szwjacaria

09 07 2016 Z motyką na donice (więcej informacji tutaj, galeria)

16 07 2016 Spływ kajakowy rzeką Dłubnią (więcej informacji tutaj)

26 07 2016 Światowe dni Młodzieży,

30 07 2016 Dzień sportu, i w końcu

10 09 2016 znowu nasze święto, czyli dzień działkowca

10 09 2016 Dzieciaki sadzeniaki (więcej informacji tutaj).

Ponadto odbędą się spotkania z ciekawymi osobami, rejsy po Wiśle i wyprawy kajakowe. Mając tyle ciekawych atrakcji przewidzianych na 2016 rok nie możemy doczekać się do wiosny, aby spotkać się z sąsiadami, po długiej przerwie zimowej, znów cieszyć się ogródkami i atrakcjami przygotowanymi przez zarząd ROD Wisła.

Do zobaczenia!

 

Działkowy dzień dziecka 2015

Dzień działkowca 2015

 

Więcej aktualności tutaj.

Źródła zdjęć - pod każdym zdjęciem w powiększeniu. Źródła i autorzy opisów oraz dodatkowe licencje dla treści - przejdź do zakładki "Więcej Informacji" (powyżej).

Miejsca w pobliżu

Podobne miejsca

ZNASZ MIEJSCE, KTÓREGO NIE MAMY?

ZGŁOŚ JE DO NAS

PODOBA CI SIĘ TEN PROJEKT?

POMÓŻ MAPIE FINANSOWO

CHCESZ GO WSPÓŁTWORZYĆ?

ZOSTAŃ WOLONTARIUSZEM

NAPISZ RECENZJĘ:


1 OPINIA

OPINIE ODWIEDZAJĄCYCH:


 • Marek Odpowiedz

  Bardzo kiepski zarząd, wcześniej był chociaż plac zabaw a teraz ruina i walące się ogrodzenie. Zarząd z kierownikiem zamiast działać chwali się tylko zdjęciami z imprez i swoich niby osiągnięć

  1/5

  1/5

  1/5

  nieprzyjazny

  nie wiem

  Działkowiec