title

Rezerwat skalny Ślichowice im. Jana Czarnockiego w Kielcach

 

Rezerwat utworzono w celu zachowania odkrywki skalnej, przedstawiającej interesujący fragment tektoniki hercyńskiej Gór Świętokrzyskich

Ocena odwiedzających:

Dodaj swoją recenzję u dołu strony!

3.5/5 (1)

Adres: Kielce;

Województwo: świętokrzyskie

Współrzędne GPS: 50.887558N, W

Telefony:

DLACZEGO WARTO ODWIEDZIĆ?

W rezerwacie wyeksponowany jest odsłonięty podczas eksploatacji kamienia, profil geologiczny przedstawiający podręcznikowy przykład fałdu obalonego i fałdu leżącego , obrazujący przebiegające tu procesy tektoniczne. Struktura geologiczna widoczna w kamieniołomie jest jednym z lepiej wyeksponowanych przykładów struktur fałdowych, z tego względu jest dość często przywoływana w literaturze oraz jest punktem na trasie wielu wycieczek dydaktycznych.
Rezerwat Ślichowice jest miejscem chętnie wybieranym do spędzania wolnego czasu przez spacerowiczów oraz biegaczy. Na jego popularność wpływa sąsiedztwo osiedla mieszkaniowego Ślichowice. Ścieżki wokół tego miejsca są oświetlone, w najważniejszych punktach widokowych znajdują się ławki i barierki, a do najniższego punktu kamieniołomu, który okresowo jest wypełniony wodą, można zejść po schodach. Ze szczytu góry Ślichowicy roztacza się malownicza panorama na okoliczne wzgórza oraz infrastrukturę kolejową.

Godziny otwarcia:

Park otwarty całą dobę

Ceny biletów:

Wstęp bezpłatny

W sieci:

www

WYBRANE ZDJĘCIA

2

3

4

6

Plany

kamieniolomy jpg

Zdjęcia

Filmy

Nie dodano

Rośliny

W obrębie rezerwatu widoczne są podręcznikowe przykłady form tektonicznych: fałd obalony i fałd leżący, uformowanych w wapieniach i wapieniach marglistych dewonu górnego. Ochroną objęta jest również roślinność: murawy kserotermiczne oraz berberys, wisienka stepowa i dzika róża. Roślinność występująca w rezerwacie reprezentowana jest przez gatunki suchoroślowe przystosowane do bardzo ubogich warunków glebowych.

Historia

Kamieniołomy na Ślichowicach eksploatowały surowiec wapienny już w okresie międzywojennym. Podczas eksploatacji w wyrobisku odsłonięto unikatowe zjawiska tektoniczne, w związku z czym, w 1949 roku część odsłonięcia objęto ochroną jako pomnik przyrody nieożywionej. Duża wartość naukowa i dydaktyczna odsłonięcia zadecydowała, że w dniu 18 czerwca 1952 roku utworzono ścisły rezerwat przyrody – rezerwat skalny im. Jana Czarnockiego. Rezerwat objął skalną grzędę o powierzchni 0,55 ha, rozdzielającą dawne wyrobiska.

Ciekawostki

Przez rezerwat przebiega miejski kielecki żółty szlak spacerowy biegnący z jednej strony od Białogonu i Rezerwatu Karczówka, a z drugiej od Herbów i Rezerwatu Sufraganiec.

Źródła zdjęć i informacji, ciekawe linki:

Centrum geoedukacji

Wikipedia

Park zgłosiła:

Magdalena Drożdżal

Wydarzenia

Nie dodano

Źródła zdjęć - pod każdym zdjęciem w powiększeniu. Źródła i autorzy opisów oraz dodatkowe licencje dla treści - przejdź do zakładki "Więcej Informacji" (powyżej).

ZNASZ MIEJSCE, KTÓREGO NIE MAMY?

ZGŁOŚ JE DO NAS

PODOBA CI SIĘ TEN PROJEKT?

POMÓŻ MAPIE FINANSOWO

CHCESZ GO WSPÓŁTWORZYĆ?

ZOSTAŃ WOLONTARIUSZEM

NAPISZ RECENZJĘ: