title

Polanka Hallera

 

Na północ od centrum wsi leży rozległy zespół podworski, składający się z zabudowań gospodarczych i parku.

Ocena odwiedzających:

Dodaj swoją recenzję u dołu strony!

Nikt jeszcze nie ocenił

Adres: Polanka Hallera;

Województwo: małopolskie

Współrzędne GPS: 49.936893N, W

Telefony:

DLACZEGO WARTO ODWIEDZIĆ?

Zespół należy do Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Wyraźnie dominuje on w krajobrazie całej okolicy i widoczny jest w promieniu kilkunastu kilometrów, szczególnie od strony północnej. Na zachodnim brzegu wsi znajduje się Las Uniwersytecki (około 20 ha).

Godziny otwarcia:

Ceny biletów:

W sieci:

www

WYBRANE ZDJĘCIA

haller 1

 

 

 

Plany

Nie dodano

Zdjęcia

Filmy

Nie dodano

Rośliny

Klasycystyczny dwór składa się z dwóch, znacznie różniących się od siebie części. Od południa jest to obszerny, parterowy budynek, z szerokim piętrowym ryzalitem od strony ogrodu, zwieńczonym trójkątnym tympanonem. Ta część dworu pochodzi z połowy XIX w. Nieco później od strony północnej do dworu przybudowano galerię, podpartą kilkoma filarami. Galeria połączona jest z portykami, nad którymi wznoszą się tympanony, ozdobione herbami Hallerów.

Nadal dość dobrze prezentuje się park krajobrazowy o powierzchni 1,72 hektara. Założony na początku XIX w., a w około sto lat później poszerzony. Te etapy powstawania parku są widoczne w ogólnym układzie i w wieku drzew. Do najdoskonalszych i najcenniejszych spośród nich należą:

  • buk zwyczajny o odmianie purpurowej (obwód 366 cm) i dwa inne;
  • dwa ogromne platany we wschodniej części parku (około 365 i 355 cm obwodu).

Od parku na południe, w kierunku stawu w dolinie, biegnie długa na kilkaset metrów aleja starych dębów.

Historia

W latach osiemdziesiątych XIX w. wieś powszechnie nazywano Polanką Hallerowską, ponieważ wówczas od około wieku należała do rodziny Hallerów. W 1993 r. po kilku wcześniejszych zmianach nazwy, wieś ostatecznie przyjęła nazwę: Polanka Hallera. Pierwsza znana wzmianka o wsi pochodzi z 1352 roku. Była główną siedzibą rodową Hallerów aż do końca II wojny światowej w 1945 roku. Ostatnim właścicielem majątku w Polance był syn Władysława, generał Stanisław Haller. W okresie międzywojennym Polanka stanowiła jeden z największych majątków ziemskich w okolicy Krakowa, obejmowała bowiem 403 hektary ziemi. Po zakończeniu II wojny światowej i odebraniu majątku Hallerom jest od 1959 w posiadaniu Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Ciekawostki

Do Uniwersytetu Jagiellońskiego należy ponad dwie trzecie całego obszaru wsi, łącznie z Lasem Uniwersyteckim.

Źródła zdjęć i informacji, ciekawe linki:

Wikipedia

Miejsce zgłosił:

Jakub ‚Gardner’ Myśliwiec ‚Jakub Gardner Team’

Wydarzenia

Nie dodano

Źródła zdjęć - pod każdym zdjęciem w powiększeniu. Źródła i autorzy opisów oraz dodatkowe licencje dla treści - przejdź do zakładki "Więcej Informacji" (powyżej).

ZNASZ MIEJSCE, KTÓREGO NIE MAMY?

ZGŁOŚ JE DO NAS

PODOBA CI SIĘ TEN PROJEKT?

POMÓŻ MAPIE FINANSOWO

CHCESZ GO WSPÓŁTWORZYĆ?

ZOSTAŃ WOLONTARIUSZEM

NAPISZ RECENZJĘ: