
Podlaski Ogród Ziołowy
Jedyny taki prywatny ogród botaniczny w Polsce.
Ocena odwiedzających:
Dodaj swoją recenzję u dołu strony!
Kategoria:
Ogrody botaniczne, arboreta i kolekcje
Szybka orientacja:
kolekcje roślin, ozdobne obiekty wodne, parking, restauracja, toalety, wstęp płatny
Adres: Koryciny;
Województwo: podlaskie
Współrzędne GPS: 52.640984N, W
Telefony: 85 65 68 662
DLACZEGO WARTO ODWIEDZIĆ?
Amerykańska achinacea, azjatycki żeń-szeń, mandżurska aralia i wiele innych ziół o bardziej swojskich nazwach, jak szałwia, mięta czy łopian. W sumie 700 gatunków roślin, a ma być tysiąc. Można je oglądać w Podlaskim Ogrodzie Ziołowym Mirosława Angielczyka w Korycinach koło Grodziska.
Godziny otwarcia:
Ogród otwarty od 10 do 22
Ceny biletów:
Bilet ulgowy (dzieci, młodzież, studenci, emeryci) – 5 zł
Bilet normalny – 8 zł
Bilet rodzinny (2+3) – 18 zł
Grupa:
- Mała (6-10 osób) – 30 zł
- Średnia (11-29 osób) – 70 zł
- Duża (30-50 osób) – 120 zł
Abonament całoroczny dla dwóch osób – 100 zł
W sieci:
Rośliny
Obecnie w kolekcji znajduje się około 900 gatunków i odmian roślin użytkowych, ale liczba ta stale rośnie. Zgromadzono tu rośliny wykorzystywane przez człowieka dawniej i obecnie w kuchni, lecznictwie, barwierstwie, budownictwie, tkactwie oraz w celach ochronnych i magii. Ogród tworzą kolekcje:
- systematyczna – rośliny posadzone wg przynależności do rodzin botanicznych,
- siedliskowa – odwzorowująca naturalne występowanie gatunków chronionych i zagrożonych wyginięciem (siedlisko suche i bagienne, leśne),
- środowiskowa – stanowiąca część badawczo-eksperymentalną prowadzoną we współpracy z SGGW.
Historia
Był rok 1990. Akurat zaczęła się transformacja ustrojowa, powstały ułatwienia dla prywatnego biznesu. Mirosław Angielczyk wrócił do rodzinnej wsi, założył zakład i ruszył z działalnością gospodarczą. Na początku bez żadnego zaplecza, ot, po prostu zajął pokój w domu u rodziców i przez rok sam pracował. Kroił zioła, pakował je w torebki, dostarczał do sklepów. Po roku postawił pierwszy budynek, w kolejnych latach przybywały urządzenia, najpierw używane z innych zakładów zielarskich, potem nowe. Firma się rozwijała. Dziś Dary Natury w Korycinach to już przedsiębiorstwo. Dostarcza na rynek około 100 gatunków ziół, jest producentem różnorodnych przypraw kuchennych i herbatek roślinnych. Jako jedyny w Polsce Mirosław Angielczyk uprawia trawę żubrówkę, wykorzystywaną w przemyśle spirytusowym. Ma też uprawę rzadkiego obecnie w naturze czosnku niedźwiedziego. I jako jeden z dwóch producentów w kraju posiada zarejestrowaną kawę z żołędzi.
Ogród Botaniczny „Podlaski Ogród Ziołowy” formalnie zarejestrowany został w czerwcu 2011 roku. Prace nad jego utworzeniem trwały cztery lata.
Ciekawostki
Ogród wyposażony jest w infrastrukturę w postaci izby tradycji zielarskich, świetlicy, punktu informacyjnego dla zwiedzających oraz zaplecza gastronomiczno-noclegowego. Na terenie ogrodu powstał Ośrodek Edukacji Przyrodniczej zapewniający różnorodne formy aktywności, zarówno dla dzieci, młodzieży jak i osób dorosłych.
Źródła zdjęć i informacji, ciekawe linki:
Ogród zgłosił:
Andrzej Nowiński ‚Zieleń we wnętrzach’
Wydarzenia
Źródła zdjęć - pod każdym zdjęciem w powiększeniu. Źródła i autorzy opisów oraz dodatkowe licencje dla treści - przejdź do zakładki "Więcej Informacji" (powyżej).