title

Podlaski Ogród Ziołowy

 

Jedyny taki prywatny ogród botaniczny w Polsce.

Ocena odwiedzających:

Dodaj swoją recenzję u dołu strony!

Nikt jeszcze nie ocenił

Adres: Koryciny;

Województwo: podlaskie

Współrzędne GPS: 52.640984N, W

Telefony: 85 65 68 662

DLACZEGO WARTO ODWIEDZIĆ?

Amerykańska achinacea, azjatycki żeń-szeń, mandżurska aralia i wiele innych ziół o bardziej swojskich nazwach, jak szałwia, mięta czy łopian. W sumie 700 gatunków roślin, a ma być tysiąc. Można je oglądać w Podlaskim Ogrodzie Ziołowym Mirosława Angielczyka w Korycinach koło Grodziska.

Godziny otwarcia:

Ogród otwarty od 10 do 22

Ceny biletów:
Bilet ulgowy (dzieci, młodzież, studenci, emeryci) – 5 zł
Bilet normalny – 8 zł
Bilet rodzinny (2+3) – 18 zł

Grupa:

  1. Mała (6-10 osób) – 30 zł
  2. Średnia (11-29 osób) – 70 zł
  3. Duża (30-50 osób) – 120 zł

Abonament całoroczny dla dwóch osób – 100 zł

 

W sieci:

www  facebook

WYBRANE ZDJĘCIA

ziolowy 1

ziolowy 2

ziolowy 3

ziolowy 4

Fotografia w nagłówku: Autor NN, Źródło robia.pl

Plany

ziolowy plan

Zdjęcia

Filmy

Nie dodano

Rośliny

Obecnie w kolekcji znajduje się około 900 gatunków i odmian roślin użytkowych, ale liczba ta stale rośnie. Zgromadzono tu rośliny wykorzystywane przez człowieka dawniej i obecnie w kuchni, lecznictwie, barwierstwie, budownictwie, tkactwie oraz w celach ochronnych i magii. Ogród tworzą kolekcje:

  1. systematyczna – rośliny posadzone wg przynależności do rodzin botanicznych,
  2. siedliskowa – odwzorowująca naturalne występowanie gatunków chronionych i zagrożonych wyginięciem (siedlisko suche i bagienne, leśne),
  3. środowiskowa – stanowiąca część badawczo-eksperymentalną prowadzoną we współpracy z SGGW.

Historia

Był rok 1990. Akurat zaczęła się transformacja ustrojowa, powstały ułatwienia dla prywatnego biznesu. Mirosław Angielczyk wrócił do rodzinnej wsi, założył zakład i ruszył z działalnością gospodarczą. Na początku bez żadnego zaplecza, ot, po prostu zajął pokój w domu u rodziców i przez rok sam pracował. Kroił zioła, pakował je w torebki, dostarczał do sklepów. Po roku postawił pierwszy budynek, w kolejnych latach przybywały urządzenia, najpierw używane z innych zakładów zielarskich, potem nowe. Firma się rozwijała. Dziś Dary Natury w Korycinach to już przedsiębiorstwo. Dostarcza na rynek około 100 gatunków ziół, jest producentem różnorodnych przypraw kuchennych i herbatek roślinnych. Jako jedyny w Polsce Mirosław Angielczyk uprawia trawę żubrówkę, wykorzystywaną w przemyśle spirytusowym. Ma też uprawę rzadkiego obecnie w naturze czosnku niedźwiedziego. I jako jeden z dwóch producentów w kraju posiada zarejestrowaną kawę z żołędzi.
Ogród Botaniczny „Podlaski Ogród Ziołowy” formalnie zarejestrowany został w czerwcu 2011 roku. Prace nad jego utworzeniem trwały cztery lata.

Ciekawostki

Ogród wyposażony jest w infrastrukturę  w postaci  izby tradycji zielarskich, świetlicy, punktu informacyjnego dla zwiedzających oraz zaplecza gastronomiczno-noclegowego. Na terenie ogrodu powstał Ośrodek Edukacji Przyrodniczej zapewniający różnorodne formy aktywności, zarówno dla dzieci, młodzieży jak i osób dorosłych.

Źródła zdjęć i informacji, ciekawe linki:

Ziołowy zakątek

Poranny.pl

Ogród zgłosił:

Andrzej Nowiński ‚Zieleń we wnętrzach’

Wydarzenia

Aktualności

Źródła zdjęć - pod każdym zdjęciem w powiększeniu. Źródła i autorzy opisów oraz dodatkowe licencje dla treści - przejdź do zakładki "Więcej Informacji" (powyżej).

ZNASZ MIEJSCE, KTÓREGO NIE MAMY?

ZGŁOŚ JE DO NAS

PODOBA CI SIĘ TEN PROJEKT?

POMÓŻ MAPIE FINANSOWO

CHCESZ GO WSPÓŁTWORZYĆ?

ZOSTAŃ WOLONTARIUSZEM

NAPISZ RECENZJĘ: