Warning: Declaration of GMW_Global_Maps_Addon::form_settings_groups() should be compatible with GMW_Addon::form_settings_groups($settings_groups = Array, $form = Array) in /home/users/pracowniaoop/public_html/oop.org.pl/wp-content/plugins/gmw-global-maps/gmw-global-maps.php on line 210
Ogrodowa Mapa Polski | Park zdrojowy w Rabce-Zdroju - Ogrodowa Mapa Polski
title

Park zdrojowy w Rabce-Zdroju

 

Jeden z największych parków w Małopolsce zajmujący 30 ha

Ocena odwiedzających:

Dodaj swoją recenzję u dołu strony!

Nikt jeszcze nie ocenił

Adres: Rabka-Zdrój;

Województwo: małopolskie

Współrzędne GPS: 49.606483N, W

Telefony:

DLACZEGO WARTO ODWIEDZIĆ?

Znajduje się tu szereg atrakcji sprzyjającym aktywnemu wypoczynkowi na świeżym powietrzu. Położenie w malowniczej, górskiej miejscowości o unikatowym mikroklimacie sprzyja wypoczynkom i spacerom w tym parku. Kompozycja opiera się na pierwotnych założeniach oraz łączy w sobie nowe funkcji (m.in.: tężnia solankowa i pijalnia wód mineralnych). Jest to przykład dobrze skomponowanego pod względem gatunkowym roślin, miejsce. Stanowi przykład zdrojowego parku.

Godziny otwarcia:

Park otwarty całą dobę

Ceny biletów:

Wstęp bezpłatny

W sieci:

www

WYBRANE ZDJĘCIA

rabka 1

rabka 2

rabka 3

rabka 4

Plany

rabka plan

Zdjęcia

Filmy

Nie dodano

Rośliny

Początkowo dominowały w nim drzewa charakterystyczne dla flory miejscowej; górskiej; podgórskiej – świerki, sosny, modrzewie, buki. Z tego okresu pochodzi grupa modrzewi – pomników przyrody usytuowana wzdłuż północnej strony ul. Parkowej. Z czasem drzewostan był uzupełniany o inne gatunki, głównie liściaste i dziś można w parku spotkać grupy wszystkich drzew rosnących w Polsce, a także niektóre charakterystyczne dla innych regionów Europy i Azji. Bogactwo gatunków sprawia, ze powietrze w parku nasycone jest zwłaszcza latem – różnorodnymi olejkami eterycznymi i zapachami.
Interesujące jest również poszycie parku, na którym występują m.in. całe kępy kwitnących wiosną fiołków, pierwiosnków, zawilców i od przedwiośnia do pierwszych śniegów – stokrotek.
Wśród drzewostanu parku wyróżniają się m.in.: grupa 10 modrzewi europejskich przy ul. Parkowej sadzonych w okręgu o obwodzie od ok. 1 m do 230 cm, o wieku ok. 100 lat, oraz druga grupa 8 modrzewi europejskich również przy ul. Parkowej sadzonych w okręgu o obwodzie od ok. 150 cm do 190 cm, wiek ok. 110 lat. Obie grupy są uznawane za pomniki przyrody.

Historia

Park został założony około 1864 roku, przez ówczesnego właściciela Rabki Juliana Zubrzyckiego. Park rozbudował i upiększył kolejny właściciel uzdrowiska Kazimierz Kaden. Obecnie park zajmuje powierzchnię 30 ha i należy do największych w Małopolsce. Na terenie parku znajdują się: tężnia solankowa, dwie fontanny, zabytkowa willa „Gwiazda” (obecnie w stanie ruiny), szpital kardiologiczny im. Józefa Dietla, kawiarnia „Parkowa”, cmentarz żołnierzy radzieckich, a po zachodniej stronie parku, na starym cmentarzu komunalnym znajduje się cmentarz wojenny z I wojny światowej. Główną aleję parku zamyka pomnik papieża Jana Pawła II, projektu Michała Batkiewicza odsłonięty w 2005 roku. Pomnik znajduje się na tzw. „Szlak Papieski” wiodącym przez Gorce i Beskid Wyspowy. Od południa granicę parku stanowi potok Poniczanka. Dla dzieci park dysponuje dwoma placami zabaw wyposażonymi w huśtawki, drabinki, piaskownice. Dla aktywnych jest ścieżka zdrowia, korty tenisowe i boiska do gier zespołowych. W parku można wypożyczyć gokarty rowerowe, samochodziki dla dzieci oraz wykupić czas zabawy na nadmuchiwanych zjeżdżalniach i zamkach. Na parkowych alejkach ˌˌbuszująˈˈ oswojone wiewiórki. Park w 2011 roku wyremontowano, odmładzając istniejącą zieleń, dosadzając kolejne rośliny, krzewy i drzewa oraz gruntownie remontując fontanny i nawierzchnię alejek spacerowych.

Ciekawostki

Dużo radości spacerowiczom, szczególnie dzieciom, dostarczają czarne wiewiórki. Niemal oswojone biorą orzechy z ręki. Oprócz nich późnym wieczorem i w nocy można w parku spotkać jeże i kuny.

Źródła zdjęć i informacji, ciekawe linki:

Wikipedia

Park zdrojowy

Rabka-Zdrój

Park zgłosiła:

Izabela Saniawa

Wydarzenia

Nie dodano

Źródła zdjęć - pod każdym zdjęciem w powiększeniu. Źródła i autorzy opisów oraz dodatkowe licencje dla treści - przejdź do zakładki "Więcej Informacji" (powyżej).

ZNASZ MIEJSCE, KTÓREGO NIE MAMY?

ZGŁOŚ JE DO NAS

PODOBA CI SIĘ TEN PROJEKT?

POMÓŻ MAPIE FINANSOWO

CHCESZ GO WSPÓŁTWORZYĆ?

ZOSTAŃ WOLONTARIUSZEM

NAPISZ RECENZJĘ: