title

Park Zamkowy w Łańcucie

 

Park o charakterze angielskiego parku krajobrazowego

Ocena odwiedzających:

Dodaj swoją recenzję u dołu strony!

Nikt jeszcze nie ocenił

Adres: [gmw_post_info info="city, zipcode, street" divider=", "];

Województwo: [gmw_post_info info="state" divider=""]

Współrzędne GPS: [gmw_post_info info="lat" divider=""]N, [gmw_post_info info="long" divider=""]W

Telefony: [gmw_post_info info="phone" divider=""]

[gmw_single_location item_type="post" elements="map,directions_link" address_fields="address,state" units="k" map_height="450px" map_width="100%" map_type="ROADMAP" zoom_level="13" scrollwheel_map_zoom="0" item_info_window="title,address,distance" user_map_icon="0" user_info_window="" no_location_message="Błąd mapy. Zgłoś nam to poniżej!"]

DLACZEGO WARTO ODWIEDZIĆ?

Na terenie parku znajduje się szereg obiektów zabytkowych: Oranżeria (1802 r), Zameczek Romantyczny (1800 r), ujeżdżalnia (1830 r), stajnie (1898 r), wozownia (1902 r), szkoła muzyczna (dawniej dom ogrodników), Storczykarnia (1904/2008 r), oraz kort tenisowy. W obrębie parku znajduje się także niewielkie jezioro.

Godziny otwarcia:

[gmw_post_info info=”days”]

Park zewnętrzny jest otwarty dla publiczności codziennie w godz. od 5.00 do 23.00.

Park wewnętrzny (w obrębie fosy) jest udostępniany zwiedzającym:

Miesiąc     Godziny
I, II, XII     8.00 – 16.00
III, XI     8.00 – 17.00
IV, IX, X     8.00 – 18.00
V, VIII     8.00 – 20.00
VI, VII     8.00 – 21.00

Ceny biletów:

Storczykarnia:
Bilet normalny: 5 zł
Bilet ulgowy 3 zł
Cennik

W sieci:

www  facebook

WYBRANE ZDJĘCIA

lancut 1

lancut 2

lancut 3

lancut 4

Plany

lancut plan

Zdjęcia

Filmy

Nie dodano

Rośliny

W parku możemy znaleźć takie gatunki jak:
Sosna wejmutka, Buk czerwonolistny, Glicynie chińska, Klon jesionolistny odm. złocista, Azalia pontyjska, Kokornak wielkolistny, Miłorząb japoński, Magnolia Soulange’a, Platan klonolistny, Perełkowiec japoński.

W szklarni wystawowej podziwiać możemy wiele rodzajów i gatunków storczyków. Trafiają tam rośliny najpiękniej wyglądające, będące w okresie kwitnienia. Przez pozostałą część roku uprawiane są one w jednej z trzech szklarni zaplecza. W części ekspozycyjnej oglądamy zarówno storczyki naziemne (rosnące na ziemi), litofity (rosnące na skałach) jak i nadrzewne (rosnące na konarach drzew) zwane epifitami. Kolekcja jest systematycznie powiększana o nowe  gatunki storczyków.

Historia

Obecny jego kształt w znacznym stopniu powstał pod koniec XVIII i na początku XIX wieku kiedy należał on do Stanisława i Izabeli Lubomirskich. Księżna marszałkowa Izabela Lubomirska z zamiłowaniem dbała o sukcesywne powiększanie i ulepszanie zamkowych ogrodów, zamkowej Oranżerii oraz parku. Park ma obszar 36 ha i dzieli się na: park wewnętrzny w obrębie fosy i park zewnętrzny poza fosą na wschód od zamku. W skład parku wewnętrznego wchodzą Ogród Włoski, Ogród Różany oraz Ogród Bylinowy; znajduje się w nim również glorieta (ok. 1800 r).

Z historią Storczykarni możemy  zapoznać się na stronie Muzeum-Zamku  w Łańcucie z której dowiadujemy się m.in.

– w latach 1893-1904 na polecenie Romana i Elżbiety Potockich wiedeńska firma Griedl w parku na wprost Ujeżdżalni wybudowała Palmiarnię (rozebraną po 1923 r.).

– na zapleczu Palmiarni ogrodnik Alois Philipp wzniósł szklarnię, która pełniła początkowo funkcję jej zaplecza. Prowadzono tu uprawę i hodowlę wielu roślin m.in. storczyków od których szklarnie wzięły nazwę. Stała się ona miejscem odwiedzanym przez zacnych gości właścicieli zamku łańcuckiego m.in. podziwiał ją w 1923 r. Ferdynand, król Rumunii wraz z małżonką królowa Marią a cztery lata później Ignacy Mościcki, prezydent Polski.

– po II wojnie światowej Storczykarnię przejęło Państwowe Gospodarstwo Rolne, które do lat 80-tych XX w. kontynuowało uprawę storczyków. Później nowy właściciel szklarni zaprzestał ogrzewania i opieki nad Storczykarnią, która zaczęła szybko popadać w ruinę.

– Muzeum zakupiło resztkę z gatunków i odmian historycznej kolekcji storczyków. W kwietniu 1994 roku Muzeum przejęło kompletnie zdewastowaną  Storczykarnię i rozpoczęto starania o przywrócenie jej dawnej świetności.

–  w latach 2000-2002 wybudowano nową kotłownię. W 2004 r. rozpoczęto przygotowania do odbudowy szklarni i ich zagospodarowania. W efekcie projektu „Rewitalizacja zabytkowych budynków Maneżu, Kasyna i Storczykarni” realizowanego w latach 2007-2009 przywrócona została dawna funkcja Storczykarni  i stała się ona atrakcją parku zamkowego.

Obecnie Storczykarnia, uroczyście otwarta  30.VII.2008 ma kształt podkowy, z patiem w środku. Na patio jest kawiarnia, gdzie można napić się kawy czy herbaty i zjeść coś słodkiego. Budynek składa się z części ekspozycyjnej, zaplecza podzielonego na trzy strefy klimatyczne oraz kawiarni letniej. Obiekt wyposażony jest w nowoczesne urządzenia służące utrzymaniu odpowiednich warunków umożliwiających uprawę tej wymagającej rośliny. Temperatura przekracza 20 stopni. Co jakiś czas ze specjalnej instalacji wydobywają się obłoki pary wodnej, zapewniające właściwy poziom wilgotności powietrza. Robi to ogromne wrażenie na zwiedzających.

Ciekawostki

Nie dodano

Źródła zdjęć i informacji, ciekawe linki:

Wikipedia

Parki i ogrody

Park zgłosiła:

Agnieszka Pastuszka

Wydarzenia

Nie dodano

Źródła zdjęć - pod każdym zdjęciem w powiększeniu. Źródła i autorzy opisów oraz dodatkowe licencje dla treści - przejdź do zakładki "Więcej Informacji" (powyżej).

Miejsca w pobliżu

[gmw_nearby_locations item_type="posts" post_types="page" nearby="item" units="kilometers" radius="100" results_count="5" orderby="distance" get_directions="Wskazówki dojazdu" no_results_message="W promieniu 100 km nie znaleźliśmy żadnego miejsca" show_map="0" show_distance="true" show_random="0" results_template="default"]

Podobne miejsca

[field image]

[field title-link]

[field image]

[field title-link]

[field image]

[field title-link]

[field image]

[field title-link]

[field image]

[field title-link]

ZNASZ MIEJSCE, KTÓREGO NIE MAMY?

ZGŁOŚ JE DO NAS

PODOBA CI SIĘ TEN PROJEKT?

POMÓŻ MAPIE FINANSOWO

CHCESZ GO WSPÓŁTWORZYĆ?

ZOSTAŃ WOLONTARIUSZEM

NAPISZ RECENZJĘ: