title

Park Władysława Czarneckiego w Poznaniu

 

Park miejski zlokalizowany na terenie Osiedla Przyjaźń w dzielnicy Winogrady, częściowo wzdłuż Alei Solidarności w bezpośrednim sąsiedztwie pętli tramwajowej Połabska

Ocena odwiedzających:

Dodaj swoją recenzję u dołu strony!

Nikt jeszcze nie ocenił

Adres: [gmw_post_info info="city, zipcode, street" divider=", "];

Województwo: [gmw_post_info info="state" divider=""]

Współrzędne GPS: [gmw_post_info info="lat" divider=""]N, [gmw_post_info info="long" divider=""]W

Telefony: [gmw_post_info info="phone" divider=""]

[gmw_single_location item_type="post" elements="map,directions_link" address_fields="address,state" units="k" map_height="450px" map_width="100%" map_type="ROADMAP" zoom_level="13" scrollwheel_map_zoom="0" item_info_window="title,address,distance" user_map_icon="0" user_info_window="" no_location_message="Błąd mapy. Zgłoś nam to poniżej!"]

DLACZEGO WARTO ODWIEDZIĆ?

Rozległy park wyposażony jest w kilka placów zabaw dla różnych grup wiekowych, siłownię zewnętrzną oraz dwa boiska do gry w piłkę nożną (trawiaste oraz sztuczne). Bogaty system ścieżek parkowych umożliwia spacerowanie codziennie inną trasą. Pośrodku założenia znajduje się niewielkie wzniesienie, które jest wykorzystywane zimą przez dzieci do jazdy na sankach. To co wyróżnia park to bardzo dobrze zaaranżowane poszczególne strefy, które pomimo dużej liczby odwiedzających zapewniają spokój i poczucie intymności sprzyjające chociażby czytaniu książek. Niektóre z wnętrz parkowych wyposażone są w masywne pergole z cegły klinkierowej, w których pobliżu zlokalizowano kolorowe kwietniki.

Godziny otwarcia:

[gmw_post_info info=”days”]

Park otwarty przez całą dobę

Ceny biletów:

Wstęp bezpłatny

W sieci:

www

WYBRANE ZDJĘCIA

Park Władysława Czarneckiego w Poznaniu

Park Władysława Czarneckiego w Poznaniu

Park Władysława Czarneckiego w Poznaniu

Park Władysława Czarneckiego w Poznaniu

Plany

Nie dodano

Zdjęcia

Filmy

Nie dodano

Rośliny

W parku możemy spotkać m.in.: klony, lipy, brzozy, robinię akacjową, świerki srebrne, irgi, tawuły, pięciorniki, jałowce, żywotniki i berberysy.

Historia

Powstał w latach 90. XX wieku z inicjatywy Zarządu Zieleni Miejskiej w Poznaniu, na terenach dawnych budynków gospodarczych spółdzielni mieszkaniowej i zdewastowanych nieużytkach.
Jego nazwa upamiętnia związanego z Poznaniem architekta Władysława Czarneckiego, pod którego kierownictwem został opracowany pierwszy ogólny plan harmonijnej rozbudowy miasta. Uwzględniał on system komunikacji, system dzielnicowych ośrodków społeczno-handlowych oraz system zieleni. Plan układu zieleni (nazwany układem klinowo-pierścieniowym) spotkał się z aprobatą profesora Adama Wodziczki i był przez niego gorąco popierany.

Ciekawostki

Na terenie parku znajdują się pamiątki przeszłości w postaci cum (betonowych bloków i obręczy, do których mocowano sterowce) dawnej hali sterowców (niem. Zeppelin Halle) dla mierzącego 140 metrów długości sterowca Zeppelin Z4. Halę zbudowano w 1913 roku. Obiekt miał długość 170 metrów, wysokość 28 metrów i szerokość 36 metrów. Stacjonowały tu także: niemiecki LZ16 (ZIV) oraz polski sterowiec Lech.
W pobliżu pętli tramwajowej znajduje się pomnik Władysława Czarneckiego.

Źródła zdjęć i informacji, ciekawe linki:

Wikipedia

Park zgłosiła:

Dominika Dymek

Wydarzenia

Nie dodano

Źródła zdjęć - pod każdym zdjęciem w powiększeniu. Źródła i autorzy opisów oraz dodatkowe licencje dla treści - przejdź do zakładki "Więcej Informacji" (powyżej).

Miejsca w pobliżu

[gmw_nearby_locations item_type="posts" post_types="page" nearby="item" units="kilometers" radius="100" results_count="5" orderby="distance" get_directions="Wskazówki dojazdu" no_results_message="W promieniu 100 km nie znaleźliśmy żadnego miejsca" show_map="0" show_distance="true" show_random="0" results_template="default"]

ZNASZ MIEJSCE, KTÓREGO NIE MAMY?

ZGŁOŚ JE DO NAS

PODOBA CI SIĘ TEN PROJEKT?

POMÓŻ MAPIE FINANSOWO

CHCESZ GO WSPÓŁTWORZYĆ?

ZOSTAŃ WOLONTARIUSZEM

NAPISZ RECENZJĘ: