title

Park Ujazdowski

 

Elegancki park w jednej z najbardziej reprezentacyjnych części stolicy

Ocena odwiedzających:

Dodaj swoją recenzję u dołu strony!

5/5 (1)

Adres: Warszawa;

Województwo: mazowieckie

Współrzędne GPS: 52.222229N, W

Telefony:

DLACZEGO WARTO ODWIEDZIĆ?

Piękny i zadbany park w centrum. Obok dostojne budynki różnych instytucji i ambasad. Znajduje się pomiędzy Trasą Łazienkowską, a ulicą Piękną. Powstał w 1893 r. a jego atrakcjami są: zarybiony staw według projektu Lindleya oraz wodospad. W parku jest wiele miejsc spacerowych oraz oaz względnego spokoju. Można również skorzystać z dziecięcego placu zabaw. Miejsce idealne do odpoczynku. Najmłodsi z chęcią pokarmią kaczki pływające w stawie i pobawią się na dużym placu zabaw, na którym jest wiele atrakcji.

Godziny otwarcia:

Park otwarty od świtu do zmierzchu

Ceny biletów:

Wstęp bezpłatny

W sieci:

www

WYBRANE ZDJĘCIA

P6231040

PA198653

PA198657

PB202657

Plany

Nie dodano

Zdjęcia

Filmy

Nie dodano

Rośliny

Niewielu spacerowiczów wie, że nieopodal kaskady rośnie cypryśnik błotny. Drzewo w otoczeniu wody wykształciło pneumatofory, czyli tzw. korzenie oddechowe. Są to twory wyrastające z korzeni nad powierzchnię ziemi umożliwiające roślinie lepsze oddychanie, gdy ziemia w której rośnie jest mocno nasiąknięta wodą. Ponadto na obwodnicy od strony ul. Johna Lennona znajdują się trzy pomniki przyrody. Najbardziej okazałym z nich jest wysoki na 30 m dąb szypułkowy o obwodzie pnia aż 485 cm. Pomnikiem przyrody jest również orzech czarny oraz rosnący przy rzeźbie „Ewa” klon. W parku rośnie wiele liściastych roślin zimozielonych w tym m.in. różaneczniki, ogniki szkarłatne, irgi, kaliny sztywnolistne, bluszcze pospolite, mahonie czy runianki japońskie.

Historia

Park Ujazdowski, zaprojektowany został przez Franciszka Szaniora w 1893 r. jako park miejski. Jego układ przestrzenny nawiązywał do modnego wówczas stylu kaligraficznego, z drogami ogrodowymi prowadzonymi płynnie wzdłuż łączących się ze sobą łuków. Uroczyste otwarcie parku odbyło się 10 sierpnia 1896 roku.

Układ pierwotnej kompozycji parku, z charakterystyczną płynną linią dróg i linii brzegowej stawu udało się zachować do naszych czasów. Aleja kasztanowa w zachodniej części parku została włączona w kompozycję założenia, jako istniejąca już wcześniej. Układ wodny z kaskadą i stawem można podziwiać z punktu widokowego z altaną usytuowanego nad samym brzegiem.

Rewaloryzacja, zakończona w 2002 r. przywróciła świetność obiektowi. Wyremontowano alejki i staw, dosadzono nowe krzewy i byliny, poddano pielęgnacji drzewostan.

Park Ujazdowski stanowi obecnie jeden z najcenniejszych zabytków sztuki ogrodowej Warszawy oraz pełni jednocześnie rolę wizytówki miasta. Na terenie parku znajduje się duży, nowoczesny plac zabaw, licznie odwiedzany przez najmłodszych warszawiaków. Park jest ogrodzony i zamykany na noc.

Ciekawostki

Ten niewielki park skrywa kilka ciekawostek historycznych i przyrodniczych. W pobliżu kaskady znajduje się malowniczy mostek, który stanowił w swoich czasach nowatorskie osiągnięcie inżynierii. Była to pierwsza żelbetowa konstrukcja postawiona w Warszawie. Powstała pod koniec XIX wieku, a zaprojektował ją William Heerlein Lindley. Z kolei przy bramie wejściowej do parku stoi od strony ul. Pięknej waga miejska. To urządzenie z 1912 r. przetrwało dwie wojny światowe, w tym oblężenie Warszawy i powstanie.
Park Ujazdowski to precyzyjnie zaprojektowany i elegancko urządzony zielony przystanek na Trakcie Królewskim. Zakochani upodobali sobie drewnianą altanę na brzegu stawu, pod którą często pozują do sesji ślubnych. Ważnym miejscem w parku jest plac zabaw zlokalizowany w zachodniej części parku.

Źródła zdjęć i informacji, ciekawe linki:

www.zom.waw.pl
zielona.um.warszawa.pl

Park zgłosił:

Andrzej Zawadzki

Wydarzenia

Nie dodano

Źródła zdjęć - pod każdym zdjęciem w powiększeniu. Źródła i autorzy opisów oraz dodatkowe licencje dla treści - przejdź do zakładki "Więcej Informacji" (powyżej).

ZNASZ MIEJSCE, KTÓREGO NIE MAMY?

ZGŁOŚ JE DO NAS

PODOBA CI SIĘ TEN PROJEKT?

POMÓŻ MAPIE FINANSOWO

CHCESZ GO WSPÓŁTWORZYĆ?

ZOSTAŃ WOLONTARIUSZEM

NAPISZ RECENZJĘ: