title

Park Szelągowski w Poznaniu

 

Zabytkowy park miejski, stanowiący fragment północnego klina zieleni miasta Poznania, zlokalizowany na skarpie doliny Warty, na północ od centrum miasta, w bezpośrednim sąsiedztwie Parku Cytadela

Ocena odwiedzających:

Dodaj swoją recenzję u dołu strony!

Nikt jeszcze nie ocenił

Adres: Poznań;

Województwo: wielkopolskie

Współrzędne GPS: 52.422039N, W

Telefony:

DLACZEGO WARTO ODWIEDZIĆ?

Park ciągnie się wzdłuż koryta rzeki Warty. Przez niego przebiega wyremontowana promenada chętnie wykorzystywana przez poznaniaków do biegania, jazdy na rowerze czy rolkach. W centrum parku znajduje się nowoczesny plac zabaw i siłownia zewnętrzna. Od 2015 roku na terenie parku funkcjonuje plaża miejsca z kawiarnią i barem, gdzie w słoneczne dni można wypocząć na leżaku podziwiając przepływającą obok rzekę Wartę.

Godziny otwarcia:

Park otwarty przez całą dobę

Ceny biletów:

Wstęp bezpłatny

W sieci:

www

WYBRANE ZDJĘCIA

Park Szelągowski w Poznaniu

Park Szelągowski w Poznaniu

Park Szelągowski w Poznaniu

Park Szelągowski w Poznaniu

Plany

Nie dodano

Zdjęcia

Filmy

Nie dodano

Rośliny

Park posiada duże walory przyrodnicze. Rośnie tu kilka bardzo okazałych topól czarnych (obwody sięgają 6 metrów). Obecne są również platany klonolistne, robinie akacjowe, jesiony, lipy, klony oraz aleja kasztanowców.

Historia

Nazwa parku pochodzi od kupieckiej rodziny Szylingów, z których najbardziej znanym był Mikołaj Szyling, burmistrz Poznania, złotnik, humanista, przyjaciel Krzysztofa Hegendorfera i właściciel kamienicy przy Starym Rynku 54. Był on założycielem fabryki prochu na terenach obecnego Szeląga. Z czasem fabryka zakończyła działalność, a zdziczałe tereny stały się popularnym celem wycieczek mieszkańców Poznania (od początku XIX wieku).
W 1922 roku restaurację i tutejszy ogród zakupiło Bractwo Kurkowe Strzeleckie, a ogród zaczęto nazywać Strzeleckim (nazwa ta używana była jeszcze w latach 50. XX w.). Mieściła się tutaj m.in. największa w Polsce kryta strzelnica (37 stanowisk) i tarasy restauracyjne na łącznie pięć tysięcy gości. Po wojnie obiekt ten znacznie podupadł, mimo że w 1957 roku opracowano projekt urządzenia na tym terenie kolejnych obiektów sportowych.
W 2009 roku park uporządkowano. W dalszej kolejności urządzono plac zabaw dla dzieci i siłownię zewnętrzną oraz wyremontowano promenadę. Z kolei pozostałością dawnych czasów są ruiny monumentalnych schodów, prowadzących w dolinę rzeki. Na terenie parku znajduje się także zapomniany Dom Weterana (ekskluzywny dom spokojnej starości dla weteranów) przez wielu uważany za arcydzieło późnego modernizmu, autorstwa zespołu projektowego w składzie: Zygmunt Skupniewicz, Witold Milewski i Lech Sternal, architektów związanych z poznańskim Miastoprojektem, w którym obecnie mieści się dom pomocy społecznej.

Ciekawostki

23 czerwca 1945 roku urządzono na terenie parku pierwsze po wojnie Wianki (Noc Świętojańską) pod patronatem generała Karola Świerczewskiego. Z kolei 5 września 1945 roku uruchomiono z tutejszej przystani regularne kursy statkiem do Gorzowa Wielkopolskiego (przez Oborniki, Obrzycko, Wronki, Sieraków, Międzychód i Skwierzynę).
W centrum założenia wycieka niewielkie, ujęte w krąg, źródełko wody żelazistej. Woda ta zabarwia podłoże na silny, rdzawy kolor.

W parku występuje także bogata fauna. Z ptaków można spotkać chociażby takie gatunki jak derkacz (zalatujący zza Warty), słowik szary i rdzawy. Pojawiają się też bobry.

Źródła zdjęć i informacji, ciekawe linki:

Wikipedia

Park zgłosiła:

Dominika Dymek

Wydarzenia

Nie dodano

Źródła zdjęć - pod każdym zdjęciem w powiększeniu. Źródła i autorzy opisów oraz dodatkowe licencje dla treści - przejdź do zakładki "Więcej Informacji" (powyżej).

ZNASZ MIEJSCE, KTÓREGO NIE MAMY?

ZGŁOŚ JE DO NAS

PODOBA CI SIĘ TEN PROJEKT?

POMÓŻ MAPIE FINANSOWO

CHCESZ GO WSPÓŁTWORZYĆ?

ZOSTAŃ WOLONTARIUSZEM

NAPISZ RECENZJĘ: