title

Park Strzelecki w Krakowie

 

Park miejski zajmujący 1,4 ha powierzchni.

Ocena odwiedzających:

Dodaj swoją recenzję u dołu strony!

Nikt jeszcze nie ocenił

Adres: Kraków;

Województwo: małopolskie

Współrzędne GPS: 50.066254N, W

Telefony:

DLACZEGO WARTO ODWIEDZIĆ?

Niewielki park między ulicami Lubicz, Bosacką, Zygmunta Augusta i Topolową. To jedyna oaza zieleni (i cienia) w sąsiedztwie dworca kolejowego i autobusowego, ale warto tu zajrzeć nie tylko w oczekiwaniu na pociąg lub autobus.

Godziny otwarcia:

Ogród otwarty całą dobę

Ceny biletów:

Wstęp bezpłatny

W sieci:

www

WYBRANE ZDJĘCIA

strzelecki 1

strzelecki 2

strzelecki 3

strzelecki 4

Plany

Nie dodano

Zdjęcia

Filmy

Nie dodano

Rośliny

Najczęściej spotykanym drzewem w parku jest kasztanowiec.

Historia

Bogaty kupiec Józef Louis wybrany królem kurkowym w 1836 roku nabył duży ogród na przedmieściu Wesoła, w obrębie dzisiejszych ulic Rakowickiej, Topolowej, Bosackiej i Lubicz od cukiernika Steinkellera, z zamiarem podarowania go Bractwu Kurkowemu.
Bractwo Kurkowe, które wznowiło działalność w 1831 roku, urządziło tutaj strzelnicę i zbudowało pałacyk w stylu neogotyckim z basztąwidokową według projektu Tadeusza Majewskiego. Strzelnicę uroczyście otwarto 15 października 1837 r., a już dwa tygodnie później odbyło się pierwsze uroczyste strzelanie do drewnianego kura. W latach 1874-75 pałacyk rozbudowano o reprezentacyjną salę zwaną strzelecką. Tutaj bracia kurkowi podejmowali swoich gości wśród których byli między innymi: cesarz Franciszek Józef I, jego synarcyksiążę Rudolf, a później Ignacy Jan Paderewski, gen. Józef Haller, marszałek Józef Piłsudski, marszałek Francji Ferdynand Fochoraz prezydenci Polski Stanisław Wojciechowski i Ignacy Mościcki.
W 1883 roku na terenie parku ustawiono dwa pomniki: w 200 rocznicę zwycięstwa pod Wiedniem króla Jana III Sobieskiego i założyciela Bractwa Kurkowego króla Zygmunta Augusta. Oba pomniki zostały zaprojektowane przez Walerego Gadomskiego i wykonane w wapieniu przez Michała Korpala. Ten sam artysta wykonał jeszcze w 1890 r. popiersie Marcina Oracewicza zdobiące fasadę pałacyku.
W 1939 roku Niemcy zajęli ogród wraz z pałacykiem i w roku 1940 rozwiązali Bractwo Kurkowe, a jego pałacyk od tego momentu przez cały czas II wojny światowej służył jako pralnia i odwszalnia dla wojsk Wehrmachtu. W 1947 roku reaktywowano Bractwo, które w 1951 roku zostało ponownie rozwiązane, tym razem pod pretekstem kolaboracji z Niemcami. Do ponownej reaktywacji Bractwa Kurkowego doprowadził Wincenty Bogdanowski, który w pierwszym powojennym strzelaniu w roku 1964 został królem kurkowym. Park i pałacyk zostały zwrócone Bractwu Kurkowemu w 1991 roku. Na terenie parku rozpoczęła się lecznicza pielęgnacja mocno zaniedbanegodrzewostanu, złożonego zwłaszcza z kasztanowców. Park zyskał nowe ogrodzenie, a w pałacyku rozpoczęto w 1993 roku kompleksowy remont ukończony w roku 1997. Wtedy też do odnowionego budynku przeprowadził się oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowaopiekujący się pamiątkami Bractwa Kurkowego, które w zbiorach muzeum miejskiego przetrwały wojnę i późniejsze lata.
W 1997 r. w 40. rocznicę reaktywowania Bractwo ufundowało swojemu wskrzesicielowi Wincentemu Bogdanowskiemu niewielki pomnik-popiersie z brązu autorstwa Czesława Dźwigaja. Ten sam artysta na zamówienie Bractwa Kurkowego w 2001 roku wykonał pomnik papieża Jana Pawła II. W czerwcu 2007 roku stanął w parku pomnik-obelisk upamiętniający 750-lecie istnienia Bractwa Kurkowego, a 17 lipca 2010 r. odsłonięto w parku pomnik Ignacego Jana Paderewskiego, oba pomniki wykonał również prof. Czesław Dźwigaj.

Ciekawostki

Nie dodano

Źródła zdjęć i informacji, ciekawe linki:

Wikipedia

Trasa dla bobasa

Park zgłosił:

Andrzej Nowiński ‚Zieleń we wnętrzach’

Wydarzenia

Nie dodano

Źródła zdjęć - pod każdym zdjęciem w powiększeniu. Źródła i autorzy opisów oraz dodatkowe licencje dla treści - przejdź do zakładki "Więcej Informacji" (powyżej).

ZNASZ MIEJSCE, KTÓREGO NIE MAMY?

ZGŁOŚ JE DO NAS

PODOBA CI SIĘ TEN PROJEKT?

POMÓŻ MAPIE FINANSOWO

CHCESZ GO WSPÓŁTWORZYĆ?

ZOSTAŃ WOLONTARIUSZEM

NAPISZ RECENZJĘ: