title

Park Stanisława Moniuszki w Poznaniu

 

Zabytkowy park miejski zlokalizowany w centrum miasta, między ulicami Libelta, Noskowskiego, Chopina i Alejami Niepodległości

Ocena odwiedzających:

Dodaj swoją recenzję u dołu strony!

Nikt jeszcze nie ocenił

Adres: Poznań;

Województwo: wielkopolskie

Współrzędne GPS: 52.413559N, W

Telefony:

DLACZEGO WARTO ODWIEDZIĆ?

Ten stosunkowo niewielki park stanowi bardzo dobre miejsce relaksu i krótkiego wypoczynku w ciągu codziennych obowiązków. Wyposażony jest w liczne ławki, które zachęcają do poczytania gazety , książki czy rozmów. Rozległe, wypielęgnowane trawniki sprzyjają piknikom oraz zabawom. Przepiękny starodrzew nie tylko daje cień w upalne dni, ale także nadaje temu parkowi wyjątkowy nastrój skłaniający do refleksji i kontemplacji. Efekt ten potęguje okoliczna zabudowa willowa.

Godziny otwarcia:

Park otwarty przez całą dobę

Ceny biletów:

Wstęp bezpłatny

W sieci:

www

[box_with_shadowbackground_color=’#ffffff’ shadow=’yes’]
WYBRANE ZDJĘCIA

Park Stanisława Moniuszki w Poznaniu

Park Stanisława Moniuszki w Poznaniu

Park Stanisława Moniuszki w Poznaniu

Park Stanisława Moniuszki w Poznaniu

[/box_with_shadow]

Plany

Nie dodano

Zdjęcia

Filmy

Nie dodano

Rośliny

W parku możemy spotkać takie gatunki jak: grab, dęby szypułkowe, robinie akacjowe oraz kasztanowce.

Historia

Powstał około 1870 roku jako ogród prywatny radcy Fehlana. W 1905 roku został odkupiony przez miasto i zamieniony na ogród publiczny. W 1907 roku, a więc w 75. rocznicę śmierci J. W. Goethego, otrzymał imię tego twórcy. W 1913 roku w centrum założenia posadowiono rzeźbę W kąpieli autorstwa Maxa Klingera, zakupioną ze środków żydowskiej fundacji Samuela Jaffego. Była to jedna z czterech brązowych kopii oryginału stojącego w Muzeum Miejskim w Lipsku. Obecny wygląd parku datuje się na rok 1946, kiedy to otwarto go po silnych zniszczeniach wojennych (toczyły się tutaj ciężkie boje o Cytadelę). Kwietniki zastąpiono wtedy rozległymi trawnikami, buki przetrzebiła artyleria. W wyniku powojennych zaniedbań i mrozów wyginęły zasadzone w nim wcześniej magnolie, różaneczniki, żywotniki i cyprysiki.

Ciekawostki

Na terenie parku znajduje się pomnik Stanisława Moniuszki z 1924 roku, wykonany przez Marcina Rożka. Jest to dar Związku Śpiewaków i prezydenta Cyryla Ratajskiego.
Przy ul. Chopina przez wiele lat funkcjonował konsulat USA, którego okolice były nieformalnym miejscem spotkań opozycji w czasach PRL. Przy tej samej ulicy stoi dom, w którym mieszkał Cyryl Ratajski, prezydent Poznania(upamiętnia to stosowna tablica).

Źródła zdjęć i informacji, ciekawe linki:

Wikipedia

Park zgłosiła:

Dominika Dymek

Wydarzenia

Nie dodano

Źródła zdjęć - pod każdym zdjęciem w powiększeniu. Źródła i autorzy opisów oraz dodatkowe licencje dla treści - przejdź do zakładki "Więcej Informacji" (powyżej).

ZNASZ MIEJSCE, KTÓREGO NIE MAMY?

ZGŁOŚ JE DO NAS

PODOBA CI SIĘ TEN PROJEKT?

POMÓŻ MAPIE FINANSOWO

CHCESZ GO WSPÓŁTWORZYĆ?

ZOSTAŃ WOLONTARIUSZEM

NAPISZ RECENZJĘ: