title

Park Stanisława Moniuszki w Poznaniu

 

Zabytkowy park miejski zlokalizowany w centrum miasta, między ulicami Libelta, Noskowskiego, Chopina i Alejami Niepodległości

Ocena odwiedzających:

Dodaj swoją recenzję u dołu strony!

Nikt jeszcze nie ocenił

Adres: [gmw_post_info info="city, zipcode, street" divider=", "];

Województwo: [gmw_post_info info="state" divider=""]

Współrzędne GPS: [gmw_post_info info="lat" divider=""]N, [gmw_post_info info="long" divider=""]W

Telefony: [gmw_post_info info="phone" divider=""]

[gmw_single_location item_type="post" elements="map,directions_link" address_fields="address,state" units="k" map_height="450px" map_width="100%" map_type="ROADMAP" zoom_level="13" scrollwheel_map_zoom="0" item_info_window="title,address,distance" user_map_icon="0" user_info_window="" no_location_message="Błąd mapy. Zgłoś nam to poniżej!"]

DLACZEGO WARTO ODWIEDZIĆ?

Ten stosunkowo niewielki park stanowi bardzo dobre miejsce relaksu i krótkiego wypoczynku w ciągu codziennych obowiązków. Wyposażony jest w liczne ławki, które zachęcają do poczytania gazety , książki czy rozmów. Rozległe, wypielęgnowane trawniki sprzyjają piknikom oraz zabawom. Przepiękny starodrzew nie tylko daje cień w upalne dni, ale także nadaje temu parkowi wyjątkowy nastrój skłaniający do refleksji i kontemplacji. Efekt ten potęguje okoliczna zabudowa willowa.

Godziny otwarcia:

[gmw_post_info info=”days”]

Park otwarty przez całą dobę

Ceny biletów:

Wstęp bezpłatny

W sieci:

www

[box_with_shadowbackground_color=’#ffffff’ shadow=’yes’]
WYBRANE ZDJĘCIA

Park Stanisława Moniuszki w Poznaniu

Park Stanisława Moniuszki w Poznaniu

Park Stanisława Moniuszki w Poznaniu

Park Stanisława Moniuszki w Poznaniu

[/box_with_shadow]

Plany

Nie dodano

Zdjęcia

Filmy

Nie dodano

Rośliny

W parku możemy spotkać takie gatunki jak: grab, dęby szypułkowe, robinie akacjowe oraz kasztanowce.

Historia

Powstał około 1870 roku jako ogród prywatny radcy Fehlana. W 1905 roku został odkupiony przez miasto i zamieniony na ogród publiczny. W 1907 roku, a więc w 75. rocznicę śmierci J. W. Goethego, otrzymał imię tego twórcy. W 1913 roku w centrum założenia posadowiono rzeźbę W kąpieli autorstwa Maxa Klingera, zakupioną ze środków żydowskiej fundacji Samuela Jaffego. Była to jedna z czterech brązowych kopii oryginału stojącego w Muzeum Miejskim w Lipsku. Obecny wygląd parku datuje się na rok 1946, kiedy to otwarto go po silnych zniszczeniach wojennych (toczyły się tutaj ciężkie boje o Cytadelę). Kwietniki zastąpiono wtedy rozległymi trawnikami, buki przetrzebiła artyleria. W wyniku powojennych zaniedbań i mrozów wyginęły zasadzone w nim wcześniej magnolie, różaneczniki, żywotniki i cyprysiki.

Ciekawostki

Na terenie parku znajduje się pomnik Stanisława Moniuszki z 1924 roku, wykonany przez Marcina Rożka. Jest to dar Związku Śpiewaków i prezydenta Cyryla Ratajskiego.
Przy ul. Chopina przez wiele lat funkcjonował konsulat USA, którego okolice były nieformalnym miejscem spotkań opozycji w czasach PRL. Przy tej samej ulicy stoi dom, w którym mieszkał Cyryl Ratajski, prezydent Poznania(upamiętnia to stosowna tablica).

Źródła zdjęć i informacji, ciekawe linki:

Wikipedia

Park zgłosiła:

Dominika Dymek

Wydarzenia

Nie dodano

Źródła zdjęć - pod każdym zdjęciem w powiększeniu. Źródła i autorzy opisów oraz dodatkowe licencje dla treści - przejdź do zakładki "Więcej Informacji" (powyżej).

Miejsca w pobliżu

[gmw_nearby_locations item_type="posts" post_types="page" nearby="item" units="kilometers" radius="100" results_count="5" orderby="distance" get_directions="Wskazówki dojazdu" no_results_message="W promieniu 100 km nie znaleźliśmy żadnego miejsca" show_map="0" show_distance="true" show_random="0" results_template="default"]

ZNASZ MIEJSCE, KTÓREGO NIE MAMY?

ZGŁOŚ JE DO NAS

PODOBA CI SIĘ TEN PROJEKT?

POMÓŻ MAPIE FINANSOWO

CHCESZ GO WSPÓŁTWORZYĆ?

ZOSTAŃ WOLONTARIUSZEM

NAPISZ RECENZJĘ: