title

Park Solvay w Krakowie

 

Rozciąga się na powierzchni ponad 11 hektarów.

Ocena odwiedzających:

Dodaj swoją recenzję u dołu strony!

Nikt jeszcze nie ocenił

Adres: [gmw_post_info info="city, zipcode, street" divider=", "];

Województwo: [gmw_post_info info="state" divider=""]

Współrzędne GPS: [gmw_post_info info="lat" divider=""]N, [gmw_post_info info="long" divider=""]W

Telefony: [gmw_post_info info="phone" divider=""]

[gmw_single_location item_type="post" elements="map,directions_link" address_fields="address,state" units="k" map_height="450px" map_width="100%" map_type="ROADMAP" zoom_level="13" scrollwheel_map_zoom="0" item_info_window="title,address,distance" user_map_icon="0" user_info_window="" no_location_message="Błąd mapy. Zgłoś nam to poniżej!"]

DLACZEGO WARTO ODWIEDZIĆ?

Park Solvay znajduje się obok dawnych zakładów Sodowych Solvay w Krakowie, w Borku Fałęckim, na terenie Dzielnicy IX. Położony jest po obu stronach ulicy Kościuszkowców. Od wschodu naturalną granicę parku wyznacza potok Urwisko, zaś od strony zachodniej park ograniczony jest ulicami: Juliana Ursyna Niemcewicza i Żywiecką. Zwyczajowo park dzieli się na trzy części nazywane odpowiednio: “sosny”, “podmokła” i “leśna”.
Na większości jego obszaru utworzone są alejki oraz infrastruktura w postaci oświetlenia, ławek oraz koszów na śmieci. Na terenie parku znajdują się pojedyncze budynki, które w większości powstały na tym terenie przed oficjalnym wytyczeniem parku. W parku znajduje się betonowe boisko do koszykówki, stoliki do gry w szachy oraz dwa betonowe stoły do gry w tenisa stołowego.

Godziny otwarcia:

[gmw_post_info info=”days”]

Ogród otwarty całą dobę

Ceny biletów:

Wstęp bezpłatny

W sieci:

www

WYBRANE ZDJĘCIA

solvay 1

solvay 2

solvay 3

solvay 4

Plany

solvay plan

Zdjęcia

Filmy

Nie dodano

Rośliny

Teren parku jest lekko pofałdowany i obniża się w kierunku z południa na północ. Jest oazą zieleni. Występuje w nim ok. 25 gatunków drzew i 15 gatunków krzewów.
W części “sosny” na wzniesieniu rosną sosny pospolite, które są pozostałością naturalnych lasów borkowskich. Do wzniesienia prowadzą trzy alejki klonów i jedna jesionów. Wzdłuż ulicy rosną lipy szerokolistne. Na korze wielu drzew widoczne są skupiska glonów (pierwotek) oraz porostów skorupkowatych i proszkowatych. Interesującymi okazami w tej części parku są: magnolia (dwa egzemplarze) i kalina koreańska. Od strony wschodniej rosną tu także śnieguliczki i jaśminowce, a nad rzeczką czarne olsze i topole kanadyjskie. Stąd czasem dochodzi odgłos dzięcioła.
W tej części parku najokazalszymi drzewami są: topola kanadyjska o obwodzie 4,24 m i klon zwyczajny o obwodzie 3,32 m. W części “podmokłej” parku znajdują się graby, kasztanowce, jesiony i robinie akacjowe, głogi jednoszyjkowe oraz topole włoskie. Tutaj największym drzewem jest jesion wyniosły, którego obwód wynosi 4,05 m, a wysokość ok. 30-35 m. W tej części jest stosunkowo mało krzewów, natomiast licznie rosną rośliny łąkowe takie jak mniszek pospolity, przetacznik czy żywokost.
Od strony ulicy Niemcewicza wśród drzew postawiony jest karmnik dla ptaków – najliczniej przylatują do niego gołębie, kawki i kosy. W części “leśnej” rośnie dużo topoli, dębów, brzóz, grabów, robinii akacjowych. Ciekawymi okazami są tu dąb czerwony, leszczyny tureckie i z nowych nasadzeń buki pospolite czerwonolistne i magnolie. W tej części znajduje się najgrubsze drzewo w całym parku, topola kanadyjska o obwodzie 4,47 m. Oprócz niej jest jeszcze kilka innych drzew z obwodami większymi niż 3 m. Przy rozetach alejek rośnie dużo krzewów. Są to: czarny bez, forsycja, jaśminowiec, czeremcha, dereń, tawuła van Houtte`a. Nie spotyka się tutaj drzew ani krzewów iglastych.
Z roślin zielnych najliczniej występują koniczyna, mniszek pospolity, stokrotka, ziarnopłon wiosenny, złocień i firletka. Tą część parku upodobały sobie gawrony i kawki oraz drozdy śpiewaki i sójki. Dawniej w parku sadzono topole, a obecnie jesiony, brzozy i buki. W parku nie ma klombów z kwiatami ogrodowymi.

Historia

W latach 1909–1912 wybudowano pierwsze bloki mieszkalne dla pracowników fabryki Solvay. W ramach rozbudowy strefy socjalnej dla terenu zamieszkałego przez pracowników zakładów w latach 20-tych ukończono budowę szkoły powszechnej i stadionu sportowego.
Park Solvay został założony na przełomie dwudziestych i trzydziestych lat XX wieku. Przed II wojną światową parkiem opiekował się zarząd fabryki Zakłady Sodowe Solvay. Po II wojnie światowej opiekę nad parkiem sprawowano z budżetu miasta Krakowa (dzielnica Podgórze) przez następujące instytucje: Zarząd Dróg i Zieleni, Zarząd Gospodarki Komunalnej II, Zarząd Gospodarki Komunalnej i teraz Krakowski Zarząd Komunalny. Przez cały czas od założenia park ma tą samą powierzchnię. Przed II wojną światową dokładnie na terenie naszej szkoły znajdowało się boisko do piłki nożnej. Po II wojnie światowej na tym miejscu wybudowano przedszkole dla dzieci pracowników Zakładów Sodowych Solvay.

Ciekawostki

Nazwa parku została nadana uchwałą Rady Miasta Krakowa z dnia 3 czerwca 1998.

Źródła zdjęć i informacji, ciekawe linki:

Wikipedia

Parki i Ogrody

Park zgłosił:

Andrzej Nowiński ‚Zieleń we wnętrzach’

Wydarzenia

Park jest ogólnodostępny. Ma wiele walorów. Oto one: dwa razy do roku – w połowie września z okazji Sprzątania Świata i w okolicach Dnia Ziemi – w porozumieniu z Radą Dzielnicy IX organizujemy sprzątanie całego parku.
W parku nie odbywają się ogólne imprezy związane z innym świętem – tego typu imprezy organizowane są na obszarze stadionu sportowego “Borek” po drugiej stronie ulicy Żywieckiej. Natomiast wszystkie uroczystości szkolne wiosną, latem czy wczesną jesienią – jeśli pozwala na to pogoda – odbywają się w ogrodzie naszego ośrodka, który jakby łączy krajobrazowo części parku: “leśną” i “sosny”. Działalność ośrodka znacznie zwiększa ruch w parku, ponieważ od poniedziałku do piątku przyjeżdżają tutaj dzieci z rodzicami, także pracownicy. Szczególnie dużo korzystają z uroków parku dzieci mieszkające w internacie. Bliskość przyrody wpływa terapeutycznie na samopoczucie naszych podopiecznych.

Źródła zdjęć - pod każdym zdjęciem w powiększeniu. Źródła i autorzy opisów oraz dodatkowe licencje dla treści - przejdź do zakładki "Więcej Informacji" (powyżej).

Miejsca w pobliżu

[gmw_nearby_locations item_type="posts" post_types="page" nearby="item" units="kilometers" radius="100" results_count="5" orderby="distance" get_directions="Wskazówki dojazdu" no_results_message="W promieniu 100 km nie znaleźliśmy żadnego miejsca" show_map="0" show_distance="true" show_random="0" results_template="default"]

ZNASZ MIEJSCE, KTÓREGO NIE MAMY?

ZGŁOŚ JE DO NAS

PODOBA CI SIĘ TEN PROJEKT?

POMÓŻ MAPIE FINANSOWO

CHCESZ GO WSPÓŁTWORZYĆ?

ZOSTAŃ WOLONTARIUSZEM

NAPISZ RECENZJĘ: