
Park przyzamkowy w Mosznej
Można w nim zobaczyć baśniowy zamek – zwany polskim Disneylandem
Ocena odwiedzających:
Dodaj swoją recenzję u dołu strony!
Kategoria:
Parki, skwery, zieleń publiczna
Szybka orientacja:
ciekawa rzeźba terenu, kolekcje roślin, ogrody tematyczne, ozdobne obiekty wodne, wstęp płatny
Adres: [gmw_post_info info="city, zipcode, street" divider=", "];
Województwo: [gmw_post_info info="state" divider=""]
Współrzędne GPS: [gmw_post_info info="lat" divider=""]N, [gmw_post_info info="long" divider=""]W
Telefony: [gmw_post_info info="phone" divider=""]
[gmw_single_location item_type="post" elements="map,directions_link" address_fields="address,state" units="k" map_height="450px" map_width="100%" map_type="ROADMAP" zoom_level="13" scrollwheel_map_zoom="0" item_info_window="title,address,distance" user_map_icon="0" user_info_window="" no_location_message="Błąd mapy. Zgłoś nam to poniżej!"]
DLACZEGO WARTO ODWIEDZIĆ?
Ponad 100 hektarowy park przyzamkowy założony został na miejscu barokowego regularnego ogrodu o charakterze geometrycznym. Obecnie park w Mosznej nie ma określonych granic. Łączy się on bezpośrednio z otaczającymi go polami, łąkami i lasem. Park jest idealnym miejscem do spacerów. Malowniczo wyglądają aleje, wzdłuż których rosną wiekowe drzewa oraz kwitnące azalie i różaneczniki.
Rośliny
Bogaty, stary drzewostan, w skład którego wchodzą gatunki rodzime i egzotyczne, tworzy wspaniałe walory widokowe i ekologiczne. Rozmiary i wiek drzewostanu oraz zasobność środowiska sprawiły, że w częściowo sztucznie wytworzonych siedliskach zaczęły powstawać zbiorowiska roślinne typu naturalnego – wartościowe ze względu na różnorodność gatunkową. Na uwagę zasługuje ponad 300-letnia aleja dębów czerwonych (Quercus rubra), aleja kasztanowców pospolitych (Aesculus hippocastanum) oraz ponad 200-letnia aleja lipowa (Tilia) z biegnącymi po obu jej stronach symetrycznymi kanałami. Po wschodniej stronie alei lipowej znajduje się staw z malowniczą wysepką (nazywaną przez właścicieli Wyspą Wielkanocną) obsadzoną choinami kanadyjskimi (Tsuga canadensis), na którą można wejść po mostku w stylu chińskim. Dwurzędowa aleja trzynastu dębów szypułkowych (Quercus robur) oraz dwie sosny wejmutki (Pinus strobus) są wpisane do wojewódzkiego rejestru drzew pomnikowych. Ponad 300-letnie dęby mają ponad 4 m w obwodzie i ponad 20 m wysokości. Ponad 180-letnia sosna jest jedną z najstarszych w kraju. Do grupy najstarszych drzew należą także, rosnące przy pałacowym stawie dwie 25-metrowe ponad 200-letnie robinie białe (Robinia pseudoacacia). Wzdłuż kanałów rosną piękne azalie i różaneczki w kilku barwnych odmianach. Krzewy te zakwitają na przełomie maja i czerwca – wyglądają malowniczo obsypane setkami kwiatów w barwach od białej do fioletowej. W parku odbywa się doroczne Święto Kwitnących Azalii. W tym czasie prezentowane są wystawy plastyczne, odbywają się plenery malarskie oraz popularyzowana jest muzyka kompozytorów polskich i niemieckich. Do zamku w Mosznej przylega szklana oranżeria. Przeszła ona gruntowny remont w 2008 r. Można w niej zobaczyć bananowce (Musa) – wytwarzające olbrzymie liście (nawet 2 – 3 m długości) oraz okazałe cibory papirusowe (Cyperus papyrus), potocznie zwane papirusami, a także kolekcję palm i innych roślin egzotycznych.
Historia
Park w Mosznej jest parkiem w stylu krajobrazowym nie mającym sprecyzowanych granic. Łączy się on bezpośrednio z otaczającymi go polami, łąkami i lasem. Jedynie oś główna całego założenia ma geometryczny charakter. Począwszy od bramy z gladiatorami, prowadzi ona w postaci alei dębów czerwonych, poprzez aleję kasztanowców do pałacu. Następnie przechodzi w aleję lipową z biegnącymi po obu jej stronach symetrycznymi kanałami. Zwieńczeniem osi jest podstawa dawnego pomnika Huberta von Tiele Wincklera. Na dalszym planie znajduje się nekropolia byłych właścicieli. Wzdłuż kanałów rosną piękne azalie i różaneczki w kilku barwnych odmianach. Po wschodniej stronie alei lipowej znajduje się staw z malowniczą wysepką (nazywaną przez właścicieli Wyspą Wielkanocną) obsadzoną choinami kanadyjskimi, na którą można wejść po mostku w stylu chińskim. Bogaty, stary drzewostan, w skład którego wchodzą gatunki rodzime i egzotyczne, tworzy wspaniałe walory widokowe i ekologiczne. Rozmiary i wiek drzewostanu oraz zasobność środowiska sprawiły, że w częściowo sztucznie wytworzonych siedliskach zaczęły powstawać zbiorowiska roślinne typu naturalnego, wartościowe ze względu na różnorodność gatunkową. Istniejące runo jest bogate w liczne gatunki roślin, co poprzez swoją zmienność sezonową uatrakcyjnia park. Rozległość oraz wielkość masywów drzew jak i otwartych przestrzeni wytworzyła na terenie Mosznej korzystny mikroklimat do wypoczynku.
Zespół pałacowo-parkowy w Mosznej jest najcenniejszym tego typu założeniem w województwie opolskim. Regularny geometryczny ogród towarzyszący osiemnastowiecznemu pałacykowi został unowocześniony nieco wcześniej niż sama budowla. Z zachowanych dokumentów z 1868 roku wynika, że o poprawę estetyki parku zadbał Hubert von Tiele Winckler. Powierzchnia, którą przeznaczono na park wynosiła 100 ha. Najstarsze przekazy ikonograficzne pochodzące z 1909 roku przedstawiają salon ogrodowy kompozycyjnie nawiązujący do parterów renesansowych ogrodów włoskich, który zlokalizowany był w miejscu dzisiejszego basenu z fontannami. Patrząc od alei lipowej z prawej strony tarasu istniał podjazd prowadzący bezpośrednio pod wejście do zamku, który zniwelowany został po dobudowaniu skrzydła zachodniego, kiedy to miejsce gazonu zajął prostokątny basen z fontannami. W istniejącym wówczas parku korzystano z atrakcji jaką była droga wodna, wiodąca po okolicznych stawach i kanałach, które wówczas połączone w jeden system wodny pozwalały z łodzi podziwiać park i jego ciekawą roślinność a szczególnie piękne w porze kwitnienia azalie i różaneczki, które zachowały się do dzisiaj.
Ciekawostki
Nie dodano
Źródła zdjęć i informacji, ciekawe linki:
Park zgłosił:
Andrzej Nowiński ‚Zieleń we wnętrzach’
Wydarzenia
Nie dodano
Źródła zdjęć - pod każdym zdjęciem w powiększeniu. Źródła i autorzy opisów oraz dodatkowe licencje dla treści - przejdź do zakładki "Więcej Informacji" (powyżej).
Miejsca w pobliżu
[gmw_nearby_locations item_type="posts" post_types="page" nearby="item" units="kilometers" radius="100" results_count="5" orderby="distance" get_directions="Wskazówki dojazdu" no_results_message="W promieniu 100 km nie znaleźliśmy żadnego miejsca" show_map="0" show_distance="true" show_random="0" results_template="default"]