Warning: Declaration of GMW_Global_Maps_Addon::form_settings_groups() should be compatible with GMW_Addon::form_settings_groups($settings_groups = Array, $form = Array) in /home/users/pracowniaoop/public_html/oop.org.pl/wp-content/plugins/gmw-global-maps/gmw-global-maps.php on line 210
Ogrodowa Mapa Polski | Park miejski im. Stanisława Staszica w Kielcach - Ogrodowa Mapa Polski
title

Park miejski im. Stanisława Staszica w Kielcach

 

Jeden z najstarszych parków w Polsce, leżący w centrum miasta liczący 7,9 ha powierzchni

Ocena odwiedzających:

Dodaj swoją recenzję u dołu strony!

Nikt jeszcze nie ocenił

Adres: Kielce;

Województwo: świętokrzyskie

Współrzędne GPS: 50.867939N, W

Telefony:

DLACZEGO WARTO ODWIEDZIĆ?

Jeden z najstarszych parków w Polsce. Miejsce będące oazą spokoju w samym centrum miasta, które pomaga oderwać się od codziennej rutyny.

Godziny otwarcia:

Park  otwarty całą dobę

Ceny biletów:

Wstęp bezpłatny

W sieci:

www

WYBRANE ZDJĘCIA

208550

286202

Park_miejski_Kielce_03_ssj_20050821

208548

Plany

Nie dodano

Zdjęcia

Filmy

Nie dodano

Rośliny

W parku znajduje się ok. 1300 drzew i krzewów tworzących drzewostan mieszany, w skład którego wchodzą: kasztanowce, jesiony, lipy, klony, wiązy oraz robinie akacjowe. Niektóre z tych drzew liczą sobie ponad 100 lat.

Historia

Pierwsze wzmianki na temat kieleckiego parku pojawiły się w 1804 roku. Opisany został jako użytkowo-ozdobny ogród włoski posiadający na swym terenie staw, alejki z altankami oraz ogród kuchenny.
W roku 1818 w parku wytyczono główną aleję biegnącą od wejścia przy obecnej ulicy Jana Pawła II do stawu oraz sieć rozchodzących się promieniście alejek. W 1821 roku pojawiła się propozycja utworzenia publicznego ogrodu, która doczekała się realizacji w roku 1830, kiedy to Rada Administracyjna Królestwa Polskiego zadecydowała o przekazaniu ogrodu do użytku publicznego oraz określiła jego kształt i położenie.
W 1922 roku park zyskał imię Stanisława Staszica. Już po wojnie w 1953 roku swojego pomnika doczekała się także kolejna osoba związana z kielecką ziemią: Stefan Żeromski. Stefan Żeromski został także patronem kieleckiego parku. W 1986 roku dokonano zmiany patrona parku i stał się nim ponownie Stanisław Staszic. W 2001 na drzewach umieszczono tabliczki z informacją o gatunkach drzew. 3 lata później przy murze Pałacu Tomasza Zielińskiego została wybudowana ptaszarnia, którą zasiedlono bażantami, kuropatwami, przepiórkami oraz pawiami.

Ciekawostki

W zachodniej części parku znajduje się staw 'Podzamecki’ o powierzchni 1,1 ha. Dawniej znajdowała się nad nim przystań, a po stawie można było pływać łódkami.

Przez park przechodzi:

– czerwony szlak miejski prowadzący przez zabytkowe i ciekawe turystycznie miejsca miasta Kielce

– niebieski szlak spacerowy prowadzący z ulica Zamkowej na Stadion Leśny

– zielony szlak spacerowy prowadzący z ulica Zamkowej na Bukówkę

Źródła zdjęć i informacji, ciekawe linki:

Wikipedia

Parki i ogrody

Park zgłosiła:

Marta Janiszewska

Wydarzenia

Nie dodano

Źródła zdjęć - pod każdym zdjęciem w powiększeniu. Źródła i autorzy opisów oraz dodatkowe licencje dla treści - przejdź do zakładki "Więcej Informacji" (powyżej).

ZNASZ MIEJSCE, KTÓREGO NIE MAMY?

ZGŁOŚ JE DO NAS

PODOBA CI SIĘ TEN PROJEKT?

POMÓŻ MAPIE FINANSOWO

CHCESZ GO WSPÓŁTWORZYĆ?

ZOSTAŃ WOLONTARIUSZEM

NAPISZ RECENZJĘ: