title

Park między Osiedlem Czecha – Osiedlem Rusa w Poznaniu

 

Park miejski zlokalizowany wokół Fortu IIa Twierdzy Poznań w dzielnicy Chartowo

Ocena odwiedzających:

Dodaj swoją recenzję u dołu strony!

Nikt jeszcze nie ocenił

Adres: [gmw_post_info info="city, zipcode, street" divider=", "];

Województwo: [gmw_post_info info="state" divider=""]

Współrzędne GPS: [gmw_post_info info="lat" divider=""]N, [gmw_post_info info="long" divider=""]W

Telefony: [gmw_post_info info="phone" divider=""]

[gmw_single_location item_type="post" elements="map,directions_link" address_fields="address,state" units="k" map_height="450px" map_width="100%" map_type="ROADMAP" zoom_level="13" scrollwheel_map_zoom="0" item_info_window="title,address,distance" user_map_icon="0" user_info_window="" no_location_message="Błąd mapy. Zgłoś nam to poniżej!"]

DLACZEGO WARTO ODWIEDZIĆ?

Otaczający fort park stanowi atrakcyjną przestrzeń spacerowo-biegową. Spacerując po parku można podziwiać pozostałości fortu, które nadają temu miejscu specyficzną aurę. Dobrze widoczne są: koszary szyjowe wraz z kaponierą oraz blokhauz, a także kaponiery czołowe, ośmiometrowe mury oporowe, zalana fosa oraz otaczająca całość krata forteczna.

Godziny otwarcia:

[gmw_post_info info=”days”]

Park otwarty przez całą dobę

Ceny biletów:

Wstęp bezpłatny

W sieci:

www

WYBRANE ZDJĘCIA

Park między Osiedlem Czecha – Osiedlem Rusa w Poznaniu

Park między Osiedlem Czecha – Osiedlem Rusa w Poznaniu

Park między Osiedlem Czecha – Osiedlem Rusa w Poznaniu

Park między Osiedlem Czecha – Osiedlem Rusa w Poznaniu

Plany

Nie dodano

Zdjęcia

Filmy

Nie dodano

Rośliny

W parku można spotkać m.in.: dęby, robinie, klony, graby, wiązy, kasztanowce.

Historia

Fort IIa zajmuje powierzchnię 950 m2. Jest jednym z osiemnastu fortów tworzących pierścień obronny wokół Poznania i wchodzących w skład Twierdzy Poznań. Powstał w drugim etapie budowy twierdzy fortowej w latach 1887 – 1890 jako fort artyleryjski pośredni (Zwischenwerk), nowego typu. Otacza go fosa o głębokości 6 m.
Po zakończeniu działań wojennych obiekt ten ulegał stopniowej dewastacji. Przez krótki okres był wykorzystywany przez Ludowe Wojsko Polskie oraz oddziały Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego. W późniejszym czasie swoje magazyny miała w nim Milicja Obywatelska. Aż do początku lat dziewięćdziesiątych wykorzystywany był na cele magazynowe przez Przedsiębiorstwo Zaopatrzenia Farmaceutycznego „Cefarm”.
Obecnie Fort IIa stanowi wpisaną do rejestru zabytków własność miasta. Od 1998 roku użytkowany jest przez Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody „Salamandra”, które to pełni opiekę na tym obiektem stanowiącym miejsce zimowania nietoperzy oraz ostoję rzadkich gatunków roślin. Stan zachowania obiektu ocenia się na dobry. Pozostało w nim wiele elementów oryginalnego wyposażenia, m.in. krata forteczna, drzwi przeciwpodmuchowe, pancerze, winda amunicyjna, zbiornik na wodę. Dużym problemem jest zalana fosa, która przyczynia się do erozji murów i przenikania wody do wnętrza. Podobnie jak w przypadku większości poznańskich fortów, uciążliwość stanowi także nadmiernie rozrastająca się roślinność, która powoduje zniekształcanie bryły budowli i szkodzi substancji zabytkowej obiektu.

Ciekawostki

Teren Fortu wchodzi w skład obszaru Natura 2000.
Obecnie Fort II a jest miejscem zbiórek harcerzy i zuchów z I Szczepu Drużyn Harcerskich i Zuchowych im. Poznańskich Kryptologów, ZHP Poznań-Wilda.
W dniach 28 – 29 kwietnia 2012 roku zainteresowani mieli możliwość zwiedzania zabudowań fortecznych podczas IV Fortecznego Weekendu, w ramach którego można było zobaczyć inscenizację walki, a także nabyć publikacje książkowe związane z tematyką wojenną i militarną.
Pod koniec lat dziewięćdziesiątych, po inwentaryzacji przyrodniczej obiektu, odkryto na jego terenie rzadki gatunek porostu Peltigera monticola (pierwsze stanowisko w Polsce), któremu nadano polską nazwę pawężnica forteczna.

Źródła zdjęć i informacji, ciekawe linki:

Poznańskie historie

Park zgłosiła:

Dominika Dymek

Wydarzenia

Poznań.travel

Źródła zdjęć - pod każdym zdjęciem w powiększeniu. Źródła i autorzy opisów oraz dodatkowe licencje dla treści - przejdź do zakładki "Więcej Informacji" (powyżej).

Miejsca w pobliżu

[gmw_nearby_locations item_type="posts" post_types="page" nearby="item" units="kilometers" radius="100" results_count="5" orderby="distance" get_directions="Wskazówki dojazdu" no_results_message="W promieniu 100 km nie znaleźliśmy żadnego miejsca" show_map="0" show_distance="true" show_random="0" results_template="default"]

ZNASZ MIEJSCE, KTÓREGO NIE MAMY?

ZGŁOŚ JE DO NAS

PODOBA CI SIĘ TEN PROJEKT?

POMÓŻ MAPIE FINANSOWO

CHCESZ GO WSPÓŁTWORZYĆ?

ZOSTAŃ WOLONTARIUSZEM

NAPISZ RECENZJĘ: