title

Park Jana Henryka Dąbrowskiego w Poznaniu

 

Prywatny, półotwarty park zlokalizowany pomiędzy ulicą Ogrodową od północy, ulicą Ratajczaka od zachodu, ulicą Półwiejską od wschodu a budynkiem Starego Browaru od południa.

Ocena odwiedzających:

Dodaj swoją recenzję u dołu strony!

Nikt jeszcze nie ocenił

Adres: [gmw_post_info info="city, zipcode, street" divider=", "];

Województwo: [gmw_post_info info="state" divider=""]

Współrzędne GPS: [gmw_post_info info="lat" divider=""]N, [gmw_post_info info="long" divider=""]W

Telefony: [gmw_post_info info="phone" divider=""]

[gmw_single_location item_type="post" elements="map,directions_link" address_fields="address,state" units="k" map_height="450px" map_width="100%" map_type="ROADMAP" zoom_level="13" scrollwheel_map_zoom="0" item_info_window="title,address,distance" user_map_icon="0" user_info_window="" no_location_message="Błąd mapy. Zgłoś nam to poniżej!"]

DLACZEGO WARTO ODWIEDZIĆ?

Park znajduje się tuż przy Centrum Biznesu i Sztuki Stary Browar. W sezonie oferuje on liczne miejsca piknikowe i leżaki. Otwierają się w nim tymczasowe pawilony gastronomiczne. Idealne miejsce na relaks przy dobrej muzyce i pysznym jedzeniu czy napojach.

Godziny otwarcia:

[gmw_post_info info=”days”]

Park otwarty przez całą dobę

Ceny biletów:

Wstęp bezpłatny

W sieci:

www

WYBRANE ZDJĘCIA

Park Jana Henryka Dąbrowskiego w Poznaniu

Park Jana Henryka Dąbrowskiego w Poznaniu

Park Jana Henryka Dąbrowskiego w Poznaniu

Park Jana Henryka Dąbrowskiego w Poznaniu

Plany

Nie dodano

Zdjęcia

Filmy

Nie dodano

Rośliny

W parku możemy spotkać m.in.: kasztanowce, klony, topole, jesiony, lipy, robinie, platany, kosodrzewinę oraz trzmielinę.

Historia

Obiekt powstały na terenach pocmentarnych (kalwińskich i staroluterańskich). Dawniej nosił nazwę Parku Wyzwolenia, obecnie potocznie zyskał przydomek Kulczykpark (od nazwiska byłej już prywatnej właścicielki). Liczy około 4 ha powierzchni. Niegdyś tereny te należały do rodu Mycielskich z Kobylepola. Mieściły się tutaj otoczone rozległym ogrodem z sadzawkami dworek oraz winnica. W 1832 roku Anna Mycielska sprzedała majątek Gminie Braci Czeskich, którzy przekształcili ogród w cmentarz.
Z uwagi na bogaty skład runa, interesujące krzewy i bardzo rzadko występujące ślimaki, w latach międzywojennych Okręgowy Komitet Ochrony Przyrody w Poznaniu dążył do utworzenia na terenie nieczynnego już cmentarza rezerwatu przyrody. Jednak z powodu sprzeciwu gminy ewangelickiej nie doszło to do skutku. Cmentarz uległ poważnych zniszczeniom w 1945 roku, podczas zaciekłych walk o pobliski Dom Żołnierza, który był siedzibą Gestapo. Ucierpiały prawie wszystkie nagrobki z wyjątkiem jednej empirowej kolumny oraz starodrzew, który spłonął w potężnym pożarze, podobnie jak dwór Mycielskich. Obecnie rozważana jest jego odbudowa. Ogień doprowadził także do wyginięcia rzadkiego gatunku ślimaków.

Ciekawostki

Na terenie parku, w północno-wschodnim narożniku, przy metodystycznym kościele Świętego Krzyża, znajduje się postmodernistyczny, dekonstrukcyjny pomnik autorstwa Norberta Sarneckiego stanowiący część pracy doktorskiej autora zatytułowanej Nie-pomniki w przestrzeni miejskiej. Dzieło porusza problematykę błędów popełnianych w projektowaniu przestrzeni miejskiej, stara się pobudzić świadomość społeczną odnośnie otoczenia urbanistycznego i jego planowania zgodnie z potrzebami estetycznymi mieszkańców. Każdy widz może zinterpretować monument po swojemu, zgodnie z własnymi pragnieniami i doświadczeniami. Składa się z trzech odrębnych części: rzeźby mężczyzny, kroczącego z rękami w kieszeniach (oglądającego się w tył, ku Browarowi, co zaskakujące uciętego na wysokości goleni), cokołu z resztą postaci oraz dalszej części cokołu z łacińską inskrypcją „Lector, si monumentum requiris circumspice” („Czytelniku, szukasz pomnika – rozejrzyj się wokół”).

Nie-pomnik zyskał dodatkowy wyraz kiedy to jego poszczególne części zostały rozdzielone nowym ogrodzeniem parkowym projektu słynnego japońskiego architekta Tadao Andō. Części cokołu pozostały wewnątrz ogrodzenia, a sama postać na zewnątrz. Według autora nadało to nowy sens dyskusji o roli pomników w przestrzeni miejskiej. Latem 2011 roku w wyniku korekty założenia cały pomnik znalazł się po zewnętrznej stronie ogrodzenia.

Ponadto w parku można podziwiać interesujące okazy drzew np. jesion z rozwidlonym pniem czy lipy o licznych guzowatych naroślach.

Źródła zdjęć i informacji, ciekawe linki:

Wikipedia

Park zgłosiła:

Dominika Dymek

Wydarzenia

Aktualności

Źródła zdjęć - pod każdym zdjęciem w powiększeniu. Źródła i autorzy opisów oraz dodatkowe licencje dla treści - przejdź do zakładki "Więcej Informacji" (powyżej).

Miejsca w pobliżu

[gmw_nearby_locations item_type="posts" post_types="page" nearby="item" units="kilometers" radius="100" results_count="5" orderby="distance" get_directions="Wskazówki dojazdu" no_results_message="W promieniu 100 km nie znaleźliśmy żadnego miejsca" show_map="0" show_distance="true" show_random="0" results_template="default"]

ZNASZ MIEJSCE, KTÓREGO NIE MAMY?

ZGŁOŚ JE DO NAS

PODOBA CI SIĘ TEN PROJEKT?

POMÓŻ MAPIE FINANSOWO

CHCESZ GO WSPÓŁTWORZYĆ?

ZOSTAŃ WOLONTARIUSZEM

NAPISZ RECENZJĘ: