Warning: Declaration of GMW_Global_Maps_Addon::form_settings_groups() should be compatible with GMW_Addon::form_settings_groups($settings_groups = Array, $form = Array) in /home/users/pracowniaoop/public_html/oop.org.pl/wp-content/plugins/gmw-global-maps/gmw-global-maps.php on line 210
Ogrodowa Mapa Polski | Park Jalu Kurka w Krakowie - Ogrodowa Mapa Polski
title

Park Jalu Kurka w Krakowie

 

Własność księży salwatorianów, obecnie zamknięty dla mieszkańców

Ocena odwiedzających:

Dodaj swoją recenzję u dołu strony!

Nikt jeszcze nie ocenił

Adres: Kraków;

Województwo: małopolskie

Współrzędne GPS: 50.069675N, W

Telefony:

DLACZEGO WARTO ODWIEDZIĆ?
Wstępu do parku leżącego przy ulicy Szlak od lat broni żelazna krata z kłódką. Teren jest zamknięty od 2007 roku. Salwatorianie chcieli zbudować tu Ośrodek Salwatoriańskiej Formacji dla Młodzieży i Dorosłych oraz zrewitalizować zabytkowy teren zielony na cele publiczne, ale niestety wycofali się z inwestycji.

Godziny otwarcia:

Park zamknięty

Ceny biletów:

W sieci:

www

WYBRANE ZDJĘCIA

jalu 1

jalu 2

 

 

Plany

Nie dodano

Zdjęcia

Filmy

Nie dodano

Rośliny

Nie dodano

Historia

Park początkowo stanowił ogród Pałacu Montelupich wybudowanego w tym miejscu w XV wieku. Stanowił wspólną własność aż do objęcia własności pałacu przez Tarnowskich. Stanisław Tarnowski po przebudowaniu pałacu przekazał miastu ogród pałacowy do użytku publicznego przez wszystkich mieszkańców. W okresie międzywojennym, po wywłaszczeniu Tarnowskich, pałac wraz z parkiem został przekazany Zgromadzeniu księży Salwatorianów.
Po II Wojnie światowej teren pałacu i parku został przejęty przez władze PRL. W pałacu mieściła się siedziba Radio Kraków a park został w pełni udostępniony mieszkańcom miasta.
Po 1989 roku kiedy została utworzona komisja majątkowa Kościoła Katolickiego zgromadzenie zwróciło się do komisji o zwrot pałacu oraz przylegającego do niego parku. Park został przekazany zgromadzeniu, natomiast z wniosku o zwrot pałacu zgromadzenie się wycofało gdy Rodzina Tarnowskich rozpoczęła starania o stwierdzenie nieważności wywłaszczenia.
Po odzyskaniu parku przez Zgromadzenie, mimo licznych protestów okolicznych mieszkańców, studentów pobliskiej Politechniki Krakowskiej i radnych Dzielnicy Pierwszej park został zamknięty. Oficjalnie zgromadzenie podaje iż powodem zamknięcia parku jest brak funduszy na naprawę oświetlenia i infrastruktury parku.
W 2008 roku właściciele parku wystąpili o wydanie warunków zabudowy dla części terenów parku chcąc na tym terenie wybudować Europejski Ośrodek Salwatoriańskiej Formacji. Informowali jednocześnie iż jeśli dostaną zgodę na zabudowę pozostała część parku zostanie udostępniona mieszkańcom miasta. Propozycja zabudowy została jednak odrzucona przez Jana Janczykowskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków.

Obecnie na części działki nie podlegającej ochronie a stanowiącej dotychczas wejście do parku powstaje biurowiec.

Ciekawostki

Nie dodano

Źródła zdjęć i informacji, ciekawe linki:

Wikipedia

Gazeta krakowska

Park zgłosił:

Andrzej Nowiński ‚Zieleń we wnętrzach’

Wydarzenia

Nie dodano

Źródła zdjęć - pod każdym zdjęciem w powiększeniu. Źródła i autorzy opisów oraz dodatkowe licencje dla treści - przejdź do zakładki "Więcej Informacji" (powyżej).

ZNASZ MIEJSCE, KTÓREGO NIE MAMY?

ZGŁOŚ JE DO NAS

PODOBA CI SIĘ TEN PROJEKT?

POMÓŻ MAPIE FINANSOWO

CHCESZ GO WSPÓŁTWORZYĆ?

ZOSTAŃ WOLONTARIUSZEM

NAPISZ RECENZJĘ: