title

Park Izabeli i Jarogniewa Drwęskich w Poznaniu

 

Zabytkowy park miejski zlokalizowany w północnej części dzielnicy Wilda w kwartale ulic: Królowej Jadwigi – Górna Wilda – Niedziałkowskiego – Topolowa – Wierzbięcice

Ocena odwiedzających:

Dodaj swoją recenzję u dołu strony!

4.75/5 (1)

Adres: [gmw_post_info info="city, zipcode, street" divider=", "];

Województwo: [gmw_post_info info="state" divider=""]

Współrzędne GPS: [gmw_post_info info="lat" divider=""]N, [gmw_post_info info="long" divider=""]W

Telefony: [gmw_post_info info="phone" divider=""]

[gmw_single_location item_type="post" elements="map,directions_link" address_fields="address,state" units="k" map_height="450px" map_width="100%" map_type="ROADMAP" zoom_level="13" scrollwheel_map_zoom="0" item_info_window="title,address,distance" user_map_icon="0" user_info_window="" no_location_message="Błąd mapy. Zgłoś nam to poniżej!"]

DLACZEGO WARTO ODWIEDZIĆ?

Park wyróżnia bardzo urozmaicona rzeźba terenu i stary drzewostan, które sprzyjają spacerowaniu i wypoczynkowi na jednej z pobliskich ławek lub na trawie. Skarpa od strony ulicy Górna Wilda zimą służy jako tor saneczkowy zarówno dla dzieci jak i dorosłych. W górnej części parku zlokalizowany jest nowoczesny plac zabaw dla dzieci w różnym wieku. Duże zróżnicowanie terenu i rozległa polana umożliwiają zabawy z czworonogami. Kontynuacją ciągu parkowego na północ jest Park Karola Marcinkowskiego.

Godziny otwarcia:

[gmw_post_info info=”days”]

Park otwarty przez całą dobę

Ceny biletów:

Wstęp bezpłątny

W sieci:

www

WYBRANE ZDJĘCIA

Park Izabeli i Jarogniewa Drwęskich w Poznaniu

Park Izabeli i Jarogniewa Drwęskich w Poznaniu

Park Izabeli i Jarogniewa Drwęskich w Poznaniu

Park Izabeli i Jarogniewa Drwęskich w Poznaniu

Plany

Nie dodano

Zdjęcia

Filmy

Nie dodano

Rośliny

W parku możemy spotkać m.in.: kasztanowce, klony, dęby, brzozy, berberysy, śnieguliczki, jałowce.

Historia

Założony w 1959 roku park liczy ponad 4,5 ha. Powstał na terenie dawnego cmentarza ewangelickiej parafii św. Pawła, pochodzącego z 1865 r. Jednak pierwszą aleję spacerową wytyczono tutaj już w 1908 r. Patronami parku są Jarogniew Drwęski, pierwszy po odzyskaniu niepodległości prezydent Poznania, oraz jego małżonka. Nazwa parku nawiązuje do istniejącego w dwudziestoleciu międzywojennym pobliskiego placu Drwęskiego, na którym następnie zbudowano nieistniejący już dworzec autobusowy. Park położony jest na terenie dawnego Bastionu Grolman, będącego częścią Twierdzy Poznań.

Ciekawostki

Obiekt wpisany do rejestru zabytków w dn. 03.01.1985r., nr rej. 274.

Za rządów Jarogniewa Drwęskiego założono Główny Urząd Żywnościowy, z pomocą którego pozbyto się w mieście głodu. Aby zmniejszyć bezrobocie zaproponował on pierwsze roboty publiczne.
Jego małżonka Izabela również przysłużyła się miastu. Założyła poznański oddział Polskiego Czerwonego Krzyża, w trakcie Powstania Wielkopolskiego była szefem kuchni polowej, która dostarczała żywność dla walczących. Jej wolontariuszki dostarczały żywność niejednokrotnie narażając własne życie. Zorganizowała również pomocniczą służbę dla kobiet.
Przy zachodnim wejściu do parku znajduje się Pomnik Powstańców Wielkopolskich.
Na terenie parku odbywało się wiele wystaw np. I Targ Poznański zorganizowany w 1921 roku z inicjatywy Jarogniewa Drwęskiego.
Niezrealizowanym, kontrowersyjnym projektem dla parku była tzw. Kurtyna Kozakiewicza, czyli kontrowersyjny projekt urbanistyczny zaproponowany przez Jarosława Kozakiewicza. Koncepcja została zamówiona u artysty w 2006 przez Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych w Poznaniu. Park, odcięty od centrum miasta dwupasmową arterią ulicy Królowej Jadwigi, pozostaje nieco na uboczu i służy głównie mieszkańcom okolicznych budynków. Po zaproponowanych przez Kozakiewicza zmianach obiekt mógłby się stać oazą ciszy i spokoju, atrakcyjną dla większej liczby użytkowników. Składowymi elementami koncepcji były: zielony wał ziemny wzdłuż ul. Królowej Jadwigi, separujący park od arterii samochodowej (po protestach konserwatora zabytków, zamiast wału artysta zaproponował ażurową kurtynę, porośniętą trawą od strony parku i przepuszczającą światło); kurtyna miałaby mieć około 150 metrów długości i około 2-2,5 metra wysokości, tworząc we wnętrzu parku nasłonecznioną kotlinę – miejsce wypoczynku i rekreacji, ekspresyjne; łamane schody, będące jednocześnie amfiteatralnymi siedziskami, integrujące lokalną społeczność oraz źródło z wodospadem wzdłuż jednej z alejek. Projekt kurtyny wywołał duże kontrowersje wśród architektów, urbanistów i mieszkańców Poznania. Miejski konserwator zabytków ostatecznie nie zgodziła się na realizację tego zamierzenia. Decyzję uzasadniono nadmierną ingerencją w Ring Stübbena(część koncepcji Dzielnicy Cesarskiej), który w zamierzeniach miał stanowić promenadę. Kurtyna Kozakiewicza, choć wzbudziła ożywione dyskusje, nigdy nie została zrealizowana.

Źródła zdjęć i informacji, ciekawe linki:

Wikipedia

Fluidi

Park zgłosiła:

Dominika Dymek

Wydarzenia

Nie dodano

Źródła zdjęć - pod każdym zdjęciem w powiększeniu. Źródła i autorzy opisów oraz dodatkowe licencje dla treści - przejdź do zakładki "Więcej Informacji" (powyżej).

Miejsca w pobliżu

[gmw_nearby_locations item_type="posts" post_types="page" nearby="item" units="kilometers" radius="100" results_count="5" orderby="distance" get_directions="Wskazówki dojazdu" no_results_message="W promieniu 100 km nie znaleźliśmy żadnego miejsca" show_map="0" show_distance="true" show_random="0" results_template="default"]

ZNASZ MIEJSCE, KTÓREGO NIE MAMY?

ZGŁOŚ JE DO NAS

PODOBA CI SIĘ TEN PROJEKT?

POMÓŻ MAPIE FINANSOWO

CHCESZ GO WSPÓŁTWORZYĆ?

ZOSTAŃ WOLONTARIUSZEM

NAPISZ RECENZJĘ: