title

Park im. Jana Kasprowicza w Poznaniu

 

Park im. Jana Kasprowicza jest jednym z największych w Poznaniu.

Ocena odwiedzających:

Dodaj swoją recenzję u dołu strony!

Nikt jeszcze nie ocenił

Adres: Poznań;

Województwo: wielkopolskie

Współrzędne GPS: 52.395416N, W

Telefony:

DLACZEGO WARTO ODWIEDZIĆ?

Jeden z paru głównych zielonych punktów w poznańskiej dzielnicy Łazarz i jeden z największych parków Poznania. Na jego terenie znajduje się hala widowiskowo-sportowa 'Arena’, odkryta pływalnia, wybieg dla psów, czy ogród społeczny Kolektywu Kapielisko.

Godziny otwarcia:

Otwarty całą dobę.

Ceny biletów:

Wstęp bezpłatny

W sieci:

www

WYBRANE ZDJĘCIA

Historia

W miejscu obecnego parku, w czasie Powszechnej Wystawy Krajowej znajdowało się wesołe miasteczko. Na 1 września 1939 zaplanowano otwarcie tu parku ogólnodostępnego dla mieszkańców, który został praktycznie skończony. Naziści zniszczyli jednak starannie wykończony obiekt, z zamiarem przeniesienia w to miejsce zoo, do czego nigdy nie doszło. W marcu 1945 urządzono tu lądowisko dla samolotów sanitarnych, zwożących rannych żołnierzy radzieckich z okolicznych pól bitewnych (szpital polowy urządzono w pobliskiej szkole przy ul. Jarochowskiego 1).

Obszar Poznania między kwadratem ulic Grunwaldzka – Ułańska, Jarochowskiego – Chociszewskiego – Promienista, sfotografowany przez satelitę wywiadowczego w 1965 r. Pośrodku rozległy plac ze boiskiem – przyszły Park Kasprowicza z halą Areny.

9 września 1945 na tutejszym stadionie odbył się Ogólnopolski Wieniec Żniwny (dożynki). W uroczystościach udział wziął m.in. gen. Adam Nałęcz Nieniewski. Ponowne prace nad stworzeniem parku przeprowadzono w 1962, według projektu Bernarda Lisiaka. Przy budowie pracowali mieszkańcy Grunwaldu w czynie społecznym. Działania te upamiętniał nieistniejący już obelisk od strony ul. Wyspiańskiego.

 

Ciekawostki

W pobliżu znajduje się inny stary park – Park Manitiusa. Ponadto w niewielkiej odległości mieszczą się zabytki i osobliwości architektury: willa Paula Steinbacha, Kościół św. Anny, Osiedle Chociszewskiego-Jarochowskiego, dawny klasztor Karmelitanek Bosych, szkoła przy ul. Jarochowskiego 1 wraz z dawnym Pawilonem Ceramiki Budowlanej PWK, czy Johow-Gelände.

 

Źródła zdjęć i informacji, ciekawe linki:

Park Kasprowicza na Facebooku

Park Kasprowicza na Instagramie

Park Kasprowicza na Targeo

Parki Poznania

 

Park zgłosiła:

Magdalena Bentkowska

Wydarzenia

W Parku im. Jana Kasprowicza cyklicznie odbywają się wydarzenia sportowo-rekreacyjne:

Festiwal Kolorów

Zumba

Koncerty i wydarzenia sportowe na Arenie.

Targ Śniadaniowy

 

Źródła zdjęć - pod każdym zdjęciem w powiększeniu. Źródła i autorzy opisów oraz dodatkowe licencje dla treści - przejdź do zakładki "Więcej Informacji" (powyżej).

Miejsca w pobliżu

Podobne miejsca

[field image]

[field title-link]

[field image]

[field title-link]

[field image]

[field title-link]

[field image]

[field title-link]

[field image]

[field title-link]

ZNASZ MIEJSCE, KTÓREGO NIE MAMY?

ZGŁOŚ JE DO NAS

PODOBA CI SIĘ TEN PROJEKT?

POMÓŻ MAPIE FINANSOWO

CHCESZ GO WSPÓŁTWORZYĆ?

ZOSTAŃ WOLONTARIUSZEM

NAPISZ RECENZJĘ: