title

Park im. Gustawa Manitiusa w Poznaniu

 

Park miejski zlokalizowany w dzielnicy Grunwald Południe, u zbiegu ulic Grunwaldzkiej i Reymonta

Ocena odwiedzających:

Dodaj swoją recenzję u dołu strony!

Nikt jeszcze nie ocenił

Adres: [gmw_post_info info="city, zipcode, street" divider=", "];

Województwo: [gmw_post_info info="state" divider=""]

Współrzędne GPS: [gmw_post_info info="lat" divider=""]N, [gmw_post_info info="long" divider=""]W

Telefony: [gmw_post_info info="phone" divider=""]

[gmw_single_location item_type="post" elements="map,directions_link" address_fields="address,state" units="k" map_height="450px" map_width="100%" map_type="ROADMAP" zoom_level="13" scrollwheel_map_zoom="0" item_info_window="title,address,distance" user_map_icon="0" user_info_window="" no_location_message="Błąd mapy. Zgłoś nam to poniżej!"]

DLACZEGO WARTO ODWIEDZIĆ?

Główną ozdobą parku jest piękny starodrzew oraz zabytkowa kaplica cmentarna, które razem nadają temu miejscu wyjątkowy charakter i atmosferę. Mimo braku placu zabaw jest on chętnie odwiedzany przez osoby z małymi dziećmi. Będąc w parku można także natrafić na biegaczy, rowerzystów, czy osoby z psami lub czytające książki i gazety.

Godziny otwarcia:

[gmw_post_info info=”days”]

Park otwarty przez całą dobę

Ceny biletów:

Wstęp bezpłatny

W sieci:

www

WYBRANE ZDJĘCIA

Park im. Gustawa Manitiusa w Poznaniu

Park im. Gustawa Manitiusa w Poznaniu

Park im. Gustawa Manitiusa w Poznaniu

Park im. Gustawa Manitiusa w Poznaniu

Plany

Nie dodano

Zdjęcia

Filmy

Nie dodano

Rośliny

W parku dominują dęby, lipy i klony.

Historia

Park to teren dawnego cmentarza ewangelickiego. W 1895 roku na obszarze leżącym poza pierścieniem wewnętrznych fortyfikacji Twierdzy Poznań założono sąsiadujące ze sobą cmentarze ewangelickich parafii: św. Pawła ze śródmieścia oraz św. Łukasza z Jeżyc. Po wojnie wstrzymano na nich pochówki, a w 1952 roku przekształcono cmentarz w park, wówczas Park Zwycięstwa.
Do dziś nie zachował się żaden nagrobek, przetrwała za to neogotycka kaplica cmentarna kościoła św. Pawła, wzniesiona w 1896 roku, którą w 1946 roku przekazano jako tymczasowe miejsce nabożeństw parafii ewangelicko-augsburskiej.
Obecnie powierzchnia parku wynosi niecałe 6 ha. Teren ten po 1962 oku. został okrojony od północy i wschodu, podczas poszerzania sąsiadujących ulic. Zlikwidowano wówczas żeliwne ogrodzenie z ozdobną bramą, dom grabarza a także kaplicę cmentarza św. Łukasza, służąca po wojnie parafii polskokatolickiej.

Ciekawostki

Gustaw Manitius – duchowny ewangelicko-augsburski, organizator polskiego życia ewangelickiego w Wielkopolsce i na Pomorzu, senior diecezji wielkopolskiej. Podczas II wojny światowej został aresztowany przez gestapo i osadzony w Forcie VII, gdzie został zamordowany przez pijanych strażników. Miejsca jego pochówku do dziś nie ustalono. Prawdopodobnie jest nim zbiorowa mogiła na Cmentarzu Górczyńskim.

W południowej części parku, obok dawnych koszar ZOMO znajduje się Pomnik Zwycięstwa autorstwa Ryszarda Skupina. Dwubryłowy pomnik składa się z obelisku i steli. Jego odsłonięcie miało miejsce 9 maja 1968 roku z okazji Dnia Zwycięstwa.

Źródła zdjęć i informacji, ciekawe linki:

Łazarz.pl

Wikipedia

Park zgłosiła:

Dominika Dymek

Wydarzenia

Nie dodano

Źródła zdjęć - pod każdym zdjęciem w powiększeniu. Źródła i autorzy opisów oraz dodatkowe licencje dla treści - przejdź do zakładki "Więcej Informacji" (powyżej).

Miejsca w pobliżu

[gmw_nearby_locations item_type="posts" post_types="page" nearby="item" units="kilometers" radius="100" results_count="5" orderby="distance" get_directions="Wskazówki dojazdu" no_results_message="W promieniu 100 km nie znaleźliśmy żadnego miejsca" show_map="0" show_distance="true" show_random="0" results_template="default"]

ZNASZ MIEJSCE, KTÓREGO NIE MAMY?

ZGŁOŚ JE DO NAS

PODOBA CI SIĘ TEN PROJEKT?

POMÓŻ MAPIE FINANSOWO

CHCESZ GO WSPÓŁTWORZYĆ?

ZOSTAŃ WOLONTARIUSZEM

NAPISZ RECENZJĘ: