title

Park im. Adolfa Dygasińskiego w Kielcach

 

Międzyosiedlowy park położony na zboczu wzgórza z dwoma boiskami sportowymi

Ocena odwiedzających:

Dodaj swoją recenzję u dołu strony!

Nikt jeszcze nie ocenił

Adres: Kielce;

Województwo: świętokrzyskie

Współrzędne GPS: 50.885410N, W

Telefony:

DLACZEGO WARTO ODWIEDZIĆ?

Park im. Adolfa Dygasińskiego powstał pod koniec lat 80. XX wieku. Znajduje się między osiedlami Bocianek i Słoneczne Wzgórze, położony jest na wzniesieniu, dzięki czemu ma ciekawą rzeźbę terenu. Park należy do Kieleckiego Obszaru Chronionego Krajobrazu. Z najwyżej położonych obszarów rozciąga się widok na pasmo Gór Świętokrzyskich. W zachodniej części znajdują się trzy rzeźby: „Rodzina” Jana Szałapskiego, „Letarg” Sławomira Łęckiego oraz „Ład” Kazimierza Żywuszko. Na terenie parku są dwa boiska sportowe na wypłaszczeniach terenu. Od południa przylega ogólnodostępny plac zabaw dla dzieci i siłownia zewnętrzna. Przez południową część parku przebiega ścieżka rowerowa z wygodnymi zatoczkami.

 

Godziny otwarcia:

Park otwarty przez całą dobę

Ceny biletów:

Wstęp bezpłatny

W sieci:

www

WYBRANE ZDJĘCIA

5

10

2

16

Plany

Nie dodano

Zdjęcia

Filmy

Nie dodano

Rośliny

W parku występują liczne gatunki drzew i krzewów, aleje lipowe, szpalery jesionów, grupy dębów, brzóz, jarzębów i śliw. Z ciekawych gatunków można zobaczyć dwa klony tatarskie w północno-zachodniej części, złotokapy zwyczajne, tulipanowce amerykańskie, klona srebrzystego 'Laciniatum Wieri’, sosny żółte i surmie bignoniowe.

Historia

Park został założony pod koniec lat 80. XX wieku. Koncepcje jego zagospodarowania stworzył urbanista Jacek Nowakowski. Zaprojektował on przebieg ścieżek i taras widokowy pośrodku parku, który został tylko częściowo wykonany. Nasadzenia drzew, krzewów i alejki wykonywano w czynach społecznych przez co realizacja trwała kilka lat. Do 1997 r. park był własnością ADM, teraz należy do gminy. Obecnie zarządzany jest przez wydział gospodarki komunalnej.

Ciekawostki

W pobliżu parku znajduje się pomnik przyrody w postaci grupy 8 dębów szypułkowych (Quercus robur) o obwodach pni powyżej 252 cm aż do 320 cm. Mają ponad 20 m i są w wieku ok. 100 lat. Rośną przy Al. Solidarności, na wysokości osiedla Bocianek oraz Parku Dygasińskiego.

Źródła zdjęć i informacji, ciekawe linki:

– Stachurski M. (red.) 2010. Waloryzacja przyrodnicza Parku im. Stanisława Staszica oraz Parku im. Adolfa Dygasińskiego w Kielcach wraz z wyceną środowiskową dendroflory i roślinności towarzyszącej, gruntu z drzewostanem, z uwzględnieniem wymiany gazowej roślinności. Część II Park im. Adolfa Dygasińskiego w Kielcach, Arch. UM Kielce. Protokół dostępu: (https://www.um.kielce.pl/gfx/kielce/files/srodowisko/park_dygasinskiego.pdf) (30.04.2015).

– Gergont J. 2006. Apartametowce w osiedlowym parku? Gaz. Wybor. Kielce. 124: 1

Cybulski. 2015. Jan Szałapski. Protokół dostępu: https://www.bwakielce.art.pl/event/wspomnienie-jan-szalapski-wojciech-nowak?artysta=jan-szalapski (13.03.2016).

– Markiton A. 2015. Rzeźba „Letarg”. Protokół dostępu: https://pik.kielce.pl/atrakcje-turystyczne/pomniki-i-popiersia/11594-rzezba-letarg.html (13.03.2016)

https://www.um.kielce.pl/obszary-chronione-kielc/pomniki-przyrody/

– Markiton A. 2015. Rzeźba „Ład”. Protokół dostępu: https://pik.kielce.pl/atrakcje-turystyczne/pomniki-i-popiersia/11592-rzezba-lad.html (23.06.2016)

Park zgłosiła:

Elżbieta Łukaszewicz

Wydarzenia

Nie dodano

Źródła zdjęć - pod każdym zdjęciem w powiększeniu. Źródła i autorzy opisów oraz dodatkowe licencje dla treści - przejdź do zakładki "Więcej Informacji" (powyżej).

ZNASZ MIEJSCE, KTÓREGO NIE MAMY?

ZGŁOŚ JE DO NAS

PODOBA CI SIĘ TEN PROJEKT?

POMÓŻ MAPIE FINANSOWO

CHCESZ GO WSPÓŁTWORZYĆ?

ZOSTAŃ WOLONTARIUSZEM

NAPISZ RECENZJĘ: