title

Park Fryderyka Chopina w Poznaniu

 

Zabytkowy park miejski zlokalizowany w ścisłym centrum miasta, przy ulicy Podgórnej, w pobliżu Poznańskiej Fary, Kolegium Pojezuickiego i Kupca Poznańskiego

Ocena odwiedzających:

Dodaj swoją recenzję u dołu strony!

Nikt jeszcze nie ocenił

Adres: Poznań;

Województwo: wielkopolskie

Współrzędne GPS: 52.405174N, W

Telefony:

DLACZEGO WARTO ODWIEDZIĆ?

Ogrodzony, po zmroku zamykany park znajduje się w niewielkim obniżeniu w stosunku do ruchliwej ulicy Podgórnej, co powoduje, że mimo lokalizacji w centrum jest zaciszny. Urządzony w stylu francuskim. Można w nim podziwiać okazały starodrzew, strzyżone żywopłoty z cisów i bukszpanów oraz ukwiecone partery ogrodowe.

Godziny otwarcia:

Park otwarty od świtu do zmierzchu.

Ceny biletów:

Wstęp bezpłatny

W sieci:

www

[box_with_shadowbackground_color=’#ffffff’ shadow=’yes’]
WYBRANE ZDJĘCIA

Park Fryderyka Chopina w Poznaniu

Park Fryderyka Chopina w Poznaniu

Park Fryderyka Chopina w Poznaniu

Park Fryderyka Chopina w Poznaniu

[/box_with_shadow]

Plany

Nie dodano

Zdjęcia

Filmy

Nie dodano

Rośliny

W parku możemy spotkac m.in.: lipę drobnolistną, klona jawora, klona zwyczajnego, kasztanowce, dęba czerwonego, platany, jesiona wyniosłego, orzecha szarego, bożodrzew gruczołkowaty, jałowce, winobluszcze, cisy oraz bukszpany

Historia

Park Fryderyka Chopina jest jednym z najstarszych poznańskich parków. Dawniej stanowił on ogród jezuicki, założony pod koniec XVII wieku, który pełnił rolę podręcznego ogrodu botanicznego dla mnichów do 1775 roku. Następnie przeszedł w ręce gimnazjum św. Marii Magdaleny, dla którego pełnił tą samą funkcję. Od 1815 roku ogród botaniczny stał się własnością Antoniego Henryka Radziwiłła, namiestnika Wielkiego Księstwa Poznańskiego, który przekształcił go w ogród dworski składający się ze szpalerowego ogrodu francuskiego z elementami parku angielskiego. Przestrzeń ogrodu była miejscem wielu spotkań o charakterze zarówno rozrywkowym, jak i politycznym. Przeprowadzano tu wiele rozmów dyplomatycznych istotnych z punktu widzenia przyszłości Księstwa Poznańskiego.
W okresie międzywojennym park należał do siedziby wojewody w kolegium jezuickim. W 1938 roku wytyczono ulicę Podgórną, która podzieliła założenie na dwie części. W czasach PRL urządzono w części kolegium przedszkole, a park służył jako ogród zabaw dla dzieci. W początkach XXI wieku, po gruntownej rewitalizacji, park odzyskał dawną świetność.

Ciekawostki

W centrum parku stoi pomnik Fryderyka Chopina.

W okresie wzmożonej germanizacji Polakom zakazano wstępu na teren ogrodu.

Obecnie w budynku dawnego kolegium jezuickiego mieści się Urząd Miasta Poznania.

Źródła zdjęć i informacji, ciekawe linki:

Wikipedia

Park zgłosiła:

Dominika Dymek

Wydarzenia

Nie dodano

Źródła zdjęć - pod każdym zdjęciem w powiększeniu. Źródła i autorzy opisów oraz dodatkowe licencje dla treści - przejdź do zakładki "Więcej Informacji" (powyżej).

ZNASZ MIEJSCE, KTÓREGO NIE MAMY?

ZGŁOŚ JE DO NAS

PODOBA CI SIĘ TEN PROJEKT?

POMÓŻ MAPIE FINANSOWO

CHCESZ GO WSPÓŁTWORZYĆ?

ZOSTAŃ WOLONTARIUSZEM

NAPISZ RECENZJĘ: