title

Park Dębnicki w Krakowie

 

Park o powierzchni 4,82 ha zaprojektowany przez pracowników Instytutu Architektury Krajobrazu Politechniki Krakowskiej

Ocena odwiedzających:

Dodaj swoją recenzję u dołu strony!

Nikt jeszcze nie ocenił

Adres: Kraków;

Województwo: małopolskie

Współrzędne GPS: 50.049725N, W

Telefony:

DLACZEGO WARTO ODWIEDZIĆ?

Park Dębnicki to jeden z najmłodszych parków Krakowa. Pierwszy pomysł założenia parku nazwanego potem Dębnickim powstał wśród lokalnych działaczy tzw. Komitetu Obywatelskiego. Miejsce, gdzie obecnie istnieje Park Dębnicki było w owym czasie mocno zdewastowane. Sens tworzenia w tym rejonie parku publicznego wynikał z kilku przesłanek. Po pierwsze był to teren niezabudowany, częściowo porośnięty dorosłymi drzewami (część B). Po drugie – w pamięci starszego pokolenia mieszkańców przetrwała tradycja pięknego założenia ogrodowego Parku Lasockich. Po trzecie teren ten miał świetne powiązania widokowe z ważnymi obiektami w krajobrazie miejskim Krakowa – Klasztor ss. Norbertanek, Kopiec Kościuszki, Pałac Lasockich, ponadto  był to obszar przylegający z jednej strony do wałów Wisły, z drugiej zaś do zespołu ogródków działkowych. Ta lokalizacja usposabiała go do pełnienia roli elementu składowego systemu zieleni miejskiej.

Godziny otwarcia:

Ogród otwarty przez całą dobę

Ceny biletów:

Wstęp bezpłatny

W sieci:

www

WYBRANE ZDJĘCIA

dębnicki 4

dębnicki 1

dębnicki 3

dębnicki 2

Plany

Nie dodano

Zdjęcia

Filmy

Nie dodano

Rośliny

Nie dodano

Historia

Park składa się z dwóch części przedzielonych terenem przemysłowym. Na tyłach parku znajduje się neorenesansowy pałac Lasockich – rodziny, która około sto lat temu przekazała Krakowowi teren pod budowę parku. W dwudziestoleciu międzywojennym na terenie parku znajdował się zakład dla ubogich chłopców prowadzony przez braci Albertynów.

Ciekawostki

Nie dodano

Źródła zdjęć i informacji, ciekawe linki:

Ekocentrum

Park zgłosił:

Jakub ‚Gardner’ Myśliwiec ‚Jakub Gardner Team’

Wydarzenia

Nie dodano

Źródła zdjęć - pod każdym zdjęciem w powiększeniu. Źródła i autorzy opisów oraz dodatkowe licencje dla treści - przejdź do zakładki "Więcej Informacji" (powyżej).

ZNASZ MIEJSCE, KTÓREGO NIE MAMY?

ZGŁOŚ JE DO NAS

PODOBA CI SIĘ TEN PROJEKT?

POMÓŻ MAPIE FINANSOWO

CHCESZ GO WSPÓŁTWORZYĆ?

ZOSTAŃ WOLONTARIUSZEM

NAPISZ RECENZJĘ: