
Park Dębnicki w Krakowie
Park o powierzchni 4,82 ha zaprojektowany przez pracowników Instytutu Architektury Krajobrazu Politechniki Krakowskiej
Ocena odwiedzających:
Dodaj swoją recenzję u dołu strony!
Kategoria:
Parki, skwery, zieleń publiczna
Szybka orientacja:
ciekawa rzeźba terenu, parking, wstęp bezpłatny
Adres: [gmw_post_info info="city, zipcode, street" divider=", "];
Województwo: [gmw_post_info info="state" divider=""]
Współrzędne GPS: [gmw_post_info info="lat" divider=""]N, [gmw_post_info info="long" divider=""]W
Telefony: [gmw_post_info info="phone" divider=""]
[gmw_single_location item_type="post" elements="map,directions_link" address_fields="address,state" units="k" map_height="450px" map_width="100%" map_type="ROADMAP" zoom_level="13" scrollwheel_map_zoom="0" item_info_window="title,address,distance" user_map_icon="0" user_info_window="" no_location_message="Błąd mapy. Zgłoś nam to poniżej!"]
DLACZEGO WARTO ODWIEDZIĆ?
Park Dębnicki to jeden z najmłodszych parków Krakowa. Pierwszy pomysł założenia parku nazwanego potem Dębnickim powstał wśród lokalnych działaczy tzw. Komitetu Obywatelskiego. Miejsce, gdzie obecnie istnieje Park Dębnicki było w owym czasie mocno zdewastowane. Sens tworzenia w tym rejonie parku publicznego wynikał z kilku przesłanek. Po pierwsze był to teren niezabudowany, częściowo porośnięty dorosłymi drzewami (część B). Po drugie – w pamięci starszego pokolenia mieszkańców przetrwała tradycja pięknego założenia ogrodowego Parku Lasockich. Po trzecie teren ten miał świetne powiązania widokowe z ważnymi obiektami w krajobrazie miejskim Krakowa – Klasztor ss. Norbertanek, Kopiec Kościuszki, Pałac Lasockich, ponadto był to obszar przylegający z jednej strony do wałów Wisły, z drugiej zaś do zespołu ogródków działkowych. Ta lokalizacja usposabiała go do pełnienia roli elementu składowego systemu zieleni miejskiej.
Rośliny
Nie dodano
Historia
Park składa się z dwóch części przedzielonych terenem przemysłowym. Na tyłach parku znajduje się neorenesansowy pałac Lasockich – rodziny, która około sto lat temu przekazała Krakowowi teren pod budowę parku. W dwudziestoleciu międzywojennym na terenie parku znajdował się zakład dla ubogich chłopców prowadzony przez braci Albertynów.
Ciekawostki
Nie dodano
Źródła zdjęć i informacji, ciekawe linki:
Park zgłosił:
Jakub ‚Gardner’ Myśliwiec ‚Jakub Gardner Team’
Wydarzenia
Nie dodano
Źródła zdjęć - pod każdym zdjęciem w powiększeniu. Źródła i autorzy opisów oraz dodatkowe licencje dla treści - przejdź do zakładki "Więcej Informacji" (powyżej).
Miejsca w pobliżu
[gmw_nearby_locations item_type="posts" post_types="page" nearby="item" units="kilometers" radius="100" results_count="5" orderby="distance" get_directions="Wskazówki dojazdu" no_results_message="W promieniu 100 km nie znaleźliśmy żadnego miejsca" show_map="0" show_distance="true" show_random="0" results_template="default"]