title

Park arboretum w Czarncy

 

Założony w latach 1966-1969 z inicjatywy Ligi Ochrony Przyrody i Wydziału Oświaty i Kultury PPRN we Włoszczowie dla uczczenia 1000-lecia państwa polskiego.

Ocena odwiedzających:

Dodaj swoją recenzję u dołu strony!

Nikt jeszcze nie ocenił

Kategoria:
Parki, skwery, zieleń publiczna

Szybka orientacja:
wstęp bezpłatny

Adres: [gmw_post_info info="city, zipcode, street" divider=", "];

Województwo: [gmw_post_info info="state" divider=""]

Współrzędne GPS: [gmw_post_info info="lat" divider=""]N, [gmw_post_info info="long" divider=""]W

Telefony: [gmw_post_info info="phone" divider=""]

[gmw_single_location item_type="post" elements="map,directions_link" address_fields="address,state" units="k" map_height="450px" map_width="100%" map_type="ROADMAP" zoom_level="13" scrollwheel_map_zoom="0" item_info_window="title,address,distance" user_map_icon="0" user_info_window="" no_location_message="Błąd mapy. Zgłoś nam to poniżej!"]

DLACZEGO WARTO ODWIEDZIĆ?

Park o powierzchni 1,5 ha, urządzony w miejscu urodzenia hetmana Stefana Czarnieckiego.

Zgromadzono w nim ok. 70 gatunków roślin rodzimego oraz obcego pochodzenia.

 

Godziny otwarcia:

[gmw_post_info info=”days”]

Park otwarty przez całą dobę

Ceny biletów:

Wstęp bezpłatny

W sieci:

www

WYBRANE ZDJĘCIA

 

 

 

 

Plany

Nie dodano

Zdjęcia

Nie dodano

Filmy

Nie dodano

Rośliny

Obecnie liczba gatunków występujących w parku wynosi ok. 70 (w czasach świetności rosło ok 300 gatunków). Na uwagę zasługuje aleja starych kasztanowców, starannie zaaranżowane kwatery bylinowe i parkowy starodrzew (niektóre okazy mają po 300 lat).

Rośnie tam m.in. metasekwoja chińska, perukowiec podolski i leszczyna turecka.

Historia

Inicjatywa powstania parku wyszła z zewnątrz. Wystąpił z nią w roku 1961 inż. Marian Chudziński. Wówczas właśnie podczas lustracji leśnictwa Czarnca, dowiedział się on od Władysława Walczyka, gdzie według tradycji stał dwór Czarnieckiego. Na powierzchni 5,2 ha M. Chudziński chciał założyć specjalny park-arboretum, jako rodzaj pomnika ku czci S. Czarnieckiego. Dlatego też skłonił W. Walczyka, aby wystąpił z urzędu Okręgowego Zarządu Lasów Państwowych w Radomiu o przekazanie gruntu Gromadzkiej Radzie Narodowej w Czarncy z przeznaczeniem na wspomniany park.

Istotnie w roku 1963 Gromadzka Rada Narodowa otrzymała działkę, ale wykorzystała ją potem nie tylko w tym celu. Znaczną bowiem część tej powierzchni oddała do dyspozycji Ośrodkowi Metodycznemu w Czarncy. Resztę chciano przeznaczyć pod budowę agronomówki oraz na ogród i deputat rolny. Ustawiczne jednak zabiegi Chudzińskiego sprawiły, że w końcu zmieniono nieco te plany i około 1,5 ha przeznaczono na założenie parku. W dużym stopniu przyczynił się do tego wiceprzewodniczący Powiatowej Rady Narodowej we Włoszczowie inż. Jan Trębacz, który inicjatywę Chudzińskiego popierał na szczeblu powiatu.

Park-arboretum w Czarncy stał się faktem i tak w 1966 roku został otwarty i ogrodzony.

Część północna parku jest sztucznie podwyższona przez warstwy gruzu z rozsypki istniejącego tam kiedyś dworku.

Kilkanaście metrów na wschód od obecnej obwodnicy arboretum do 1968 roku była sadzawka, którą zasypano podczas budowy agronomówki.

Ciekawostki

Chcąc uczcić pamięć Stefana Czarnieckiego poprzez założenie parku w Czarncy, jego twórca Marian Chudziński dokładał wszelkich starań, aby obiektowi temu nadać specjalny charakter. Stąd zapewne powstała myśl, aby nie nazywać go parkiem jako takim, ale arboretum, co przyjęło się dość powszechnie.

Inicjatorowi Czarnieckiego arboretum chodziło przy tym o dwa cele. Zagospodarowany obiekt miał nie tylko przypominać osobę wybitnego patrioty i wodza urodzonego w tej miejscowości, lecz także pełnić funkcję dydaktyczne z dziedziny dendrologii.

W dniach 17 i 18 lipca 1966 roku, odbyły się w Czarncy uroczystości ku czci Stefana Czarnieckiego, a ich kulminacyjnym punktem było odsłonięcie skromnego pomnika – płaskorzeźby hetmana.

Źródła zdjęć i informacji, ciekawe linki:

Parki i ogrody

E-ogrody

Park zgłosiła:

Marta Janiszewska

Wydarzenia

Cyklicznie organizowane są turnieje rycerskie.

Źródła zdjęć - pod każdym zdjęciem w powiększeniu. Źródła i autorzy opisów oraz dodatkowe licencje dla treści - przejdź do zakładki "Więcej Informacji" (powyżej).

Miejsca w pobliżu

[gmw_nearby_locations item_type="posts" post_types="page" nearby="item" units="kilometers" radius="100" results_count="5" orderby="distance" get_directions="Wskazówki dojazdu" no_results_message="W promieniu 100 km nie znaleźliśmy żadnego miejsca" show_map="0" show_distance="true" show_random="0" results_template="default"]

ZNASZ MIEJSCE, KTÓREGO NIE MAMY?

ZGŁOŚ JE DO NAS

PODOBA CI SIĘ TEN PROJEKT?

POMÓŻ MAPIE FINANSOWO

CHCESZ GO WSPÓŁTWORZYĆ?

ZOSTAŃ WOLONTARIUSZEM

NAPISZ RECENZJĘ: