
Palmiarnia w Wałbrzychu
Palmiarnia o powierzchni ok. 1900 m².
Ocena odwiedzających:
Dodaj swoją recenzję u dołu strony!
Kategoria:
Ogrody botaniczne, arboreta i kolekcje
Szybka orientacja:
kawiarnia, kolekcje roślin, parking, sprzedaż roślin, wstęp płatny
Adres: Wałbrzych;
Województwo: Województwo dolnośląskie
Współrzędne GPS: 50.837475N, W
Telefony: +48 74 / 66 63 315
DLACZEGO WARTO ODWIEDZIĆ?
Jest to jeden z najstarszych obiektów tego typu w Polsce, wybudowany w latach 1911–1913 z polecenia Henryka XV von Pless. Palmiarnia, przy której funkcjonuje kawiarnia i sklep z roślinami, jest dostępna dla zwiedzających.
Godziny otwarcia:
1 kwietnia – 30 września:
poniedziałek – piątek:
– kasa czynna w godz. 10.00 – 17.00
sobota – niedziela:
– kasa czynna w godz. 10.00 – 18.00
1 października – 31 marca
poniedziałek – piątek:
– kasa czynna w godz. 10.00 – 15.00
sobota – niedziela:
– kasa czynna w godz. 10.00 – 16.00
Ceny biletów:
Bilet normalny: 8 zł
Bilet ulgowy: 5 zł
Sesje okolicznościowe: 150 zł
W sieci:
Rośliny
Obecnie w palmiarni rośnie ponad 250 gatunków roślin, które reprezentują florę różnych stref klimatycznych i różnych kontynentów. Szczególną uwagę zwracają tu olbrzymie palmy i bogata kolekcja kaktusów.
Historia
Palmiarnia w Lubiechowie powstała z inicjatywy ostatniego przedstawiciela rodu Hochbergów na Zamku Książ – Jana Henryka XV. Książę budował ją z myślą o swojej małżonce Marii Teresie Cornwallis – West, zwanej Daisy, która była miłośniczką pięknych kwiatów i oryginalnych roślin.
Budowa palmiarni datowana jest na lata 1908- 1911 (część autorów sugeruje lata 1911 – 1914). Inwestycja ta pochłonęła astronomiczną sumę 7 milionów marek w złocie. Na powierzchni 1900 metrów kwadratowych, oprócz palmiarni, wzniesiono również cieplarnie, ogrody utrzymane w stylu japońskim, rosarium, ogród owocowo – warzywny i obszar pod uprawę krzewów. Całe zamierzenie otrzymało nazwę zakładu ogrodniczego. Zaraz po zakończeniu prac budowlanych do Lubiechowa sprawdzono ok. 80 gatunków nowych roślin. Centralną częścią obiektu był 15-metrowy budynek, zbudowany z metalu i szkła, w którym zasadzono palmy daktylowe. Całość została otoczona jednokondygnacyjnymi oranżeriami. Na dachu palmiarni utworzono niewielką galeryjkę widokową. Można z niej było podziwiać panoramę okolicy. Najbardziej niezwykły był jednak budulec, którym wyłożono wnętrze palmiarni. Książę sprowadził z Sycylii siedem wagonów kolejowych, wypełnionych zastygłą lawą z wulkanu Etna. Duże kawały tufu wulkanicznego budowniczy rozbijali na mniejsze i tworzyli z nich groty, wodospady oraz ściany z kieszeniami dla roślin. Księżna Daisy. Sprowadziła do Książa angielskich ogrodników i rozpoczęła zmianę wyglądu otaczających zamek tarasów i parku. Ogrody, utrzymane dotychczas w stylu francuskim, zastąpiła angielskimi. Pojawiły się ogromne ilości uwielbianych przez Daisy rododendronów. Sadzonki krzewów i roślin służących do zmiany wystroju zamkowego otoczenia dostarczała palmiarnia. Była ona również źródłem świeżych warzyw i owoców dla książęcej kuchni. Oczkiem w głowie księżnej pozostawało jednak rosarium. Uprawiano w nim m.in. róże o śnieżnobiałych płatkach, nazwane Daisy. Od początku istnienia palmiarni, obiekt był udostępniany zwiedzającym. Fascynacja księżnej różami była tak duża, że drugie duże rosarium poleciła założyć na zamkowych tarasach.
Ciekawostki
Według rejestru Narodowego Instytutu Dziedzictwa palmiarnia, wraz ze szklarniami i otaczającymi ją budynkami oraz ogrodem, wpisana jest na listę zabytków województwa dolnośląskiego (nr rej. A/687 z 3.08.1994), jako zespół palmiarni stanowiący część zabudowań w zespole zamku Książ. W skład zabytkowego zespołu palmiarni wchodzą:
- palmiarnia i szklarnie,
- kotłownia,
- budynek administracyjny,
- budynek gospodarczy,
- budynek mieszkalny,
- ogród, 1911–1914 (zabytek nr A/1275 z 1.10.2009).
Źródła zdjęć i informacji, ciekawe linki:
Ogród zgłosił:
Andrzej Nowiński ‚Zieleń we wnętrzach’
Wydarzenia
Nie dodano
Źródła zdjęć - pod każdym zdjęciem w powiększeniu. Źródła i autorzy opisów oraz dodatkowe licencje dla treści - przejdź do zakładki "Więcej Informacji" (powyżej).