title

Palmiarnia w Gnieźnie

 

Palmiarnia nieczynna.

Ocena odwiedzających:

Dodaj swoją recenzję u dołu strony!

Nikt jeszcze nie ocenił

Kategoria:
Ogrody botaniczne, arboreta i kolekcje

Szybka orientacja:

Adres: Gniezno;

Województwo: wielkopolskie

Współrzędne GPS: 52.535934N, W

Telefony:

DLACZEGO WARTO ODWIEDZIĆ?

Od roku 2004 rola palmiarni została ograniczona z reprezentacyjnej do niemal żadnej – od tamtej pory, do dzisiaj miejski Referat Ochrony Środowiska produkuje tam sadzonki służące do obsadzanie miejskich klombów. Poza tym, nic nie ma w budynkach niegdyś tętniących życiem.

Godziny otwarcia:

Palmiarnia zamknięta

Ceny biletów:

Palmiarnia zamknięta

W sieci:

www

WYBRANE ZDJĘCIA

p gniezno 1

p gniezno 2

p gniezno 3

p gniezno 4

Plany

Nie dodano

Zdjęcia

Filmy

Nie dodano

Rośliny

Nie wiadomo co stało się ze wszystkimi roślinami, okazami zwierząt i sprzętem służącym utrzymaniu tego miejsca. Był to naprawdę wielki majątek należący do miasta, z którym nie wiadomo co się stało.

Historia

Palmiarnia powstała w Gnieźnie jeszcze przed II Wojną Światową. Znajdowały się w niej okazy palm z różnych zakątków świata i inne sprowadzane zza granicy okazy. Ciekawostką jest, że właśnie tam również znajdowały zimą schronienie palmy ozdobne, które sadzono na większych gnieźnieńskich klombach, w czasach gdy jeszcze dbano o estetykę i atrakcyjność wyglądu miasta. W latach 60. palmiarnia została przekazana pod opiekę szkole specjalnej, której uczniowie mieli odbywać tam praktyki z zakresu hodowania i zajmowania się roślinami oraz ochrony środowiska. Nie była ona należycie utrzymywana i popadała w coraz większą ruinę. Dopiero w roku 1991, kiedy ogrodnikiem miejskim był Włodzimierz Sokołowski, zajęto się nią odpowiednio. Pan Sokołowski, wkładając w to wiele pracy, odrestaurował budynki i uporządkował wnętrza obiektu. Jak sam mówi, jedyną rzeczą, na którą wydał pieniądze, była wymiana szklanych paneli na dachach. Inne prace zostały wykonane dzięki ludzkiej życzliwości i bezinteresownej pomocy. Przyjaciele i znajomi po fachu pomagali mu na nowo zapełnić i uatrakcyjnić palmiarnię. Z różnych stron napływały sadzonki wyjątkowych roślin, oraz okazy zwierząt. Powstał „wodny świat”, w którym to zwiedzający mogli podziwiać ryby niespotykane w naszych wodach. Palmiarnia otrzymała nawet okaz rzadkiej ryby z Izraela.

Ciekawostki

Nie dodano

Źródła zdjęć i informacji, ciekawe linki:

Co się stało z Palmiarnią

Ogród zgłosił:

Andrzej Nowiński ‚Zieleń we wnętrzach’

Wydarzenia

Nie dodano

Źródła zdjęć - pod każdym zdjęciem w powiększeniu. Źródła i autorzy opisów oraz dodatkowe licencje dla treści - przejdź do zakładki "Więcej Informacji" (powyżej).

ZNASZ MIEJSCE, KTÓREGO NIE MAMY?

ZGŁOŚ JE DO NAS

PODOBA CI SIĘ TEN PROJEKT?

POMÓŻ MAPIE FINANSOWO

CHCESZ GO WSPÓŁTWORZYĆ?

ZOSTAŃ WOLONTARIUSZEM

NAPISZ RECENZJĘ: