
Pałac i park w Radziejowicach
Wspaniały zespół pałacowo-parkowy okraszony sztuką!
Ocena odwiedzających:
Dodaj swoją recenzję u dołu strony!
Kategoria:
Parki, skwery, zieleń publiczna
Szybka orientacja:
ciekawa rzeźba terenu, kawiarnia, kolekcje roślin, organizacja imprez, ozdobne obiekty wodne, parking, parking przy ulicy, restauracja, rzeźby, toalety, wstęp bezpłatny
Adres: Radziejowice;
Województwo: mazowieckie
Współrzędne GPS: 52.003323N, W
Telefony: centr. recepcja: 46 857-71-75
DLACZEGO WARTO ODWIEDZIĆ?
Ciekawa roślinność, interesujące założenia ogrodowe okraszone rzeźbami i budynkami o dużych walorach architektonicznych. Wszystkiemu temu towarzyszy romantyczny staw z niewielkim pomostem z altaną.
Rośliny
Wiele wiekowych drzew takich jak dęby, klony czy świerki. Ponadto sporo różnych liściastych roślin zimozielonych m.in. bukszpanów, trzmielin, barwinków czy bluszczy. Z tych ostatnich stworzono wspaniałe zimozielone dywany!
Historia
Radziejowice to niewielka miejscowość położona w odległości ok. 43 km od centrum Warszawy. Już w XV wieku zbudowano tu reprezentacyjną siedzibę rodu Radziejowskich, która w późniejszych wiekach przyciągała elitę polityczną, artystyczną i intelektualną kraju. Bywali tu m.in. królowie polscy tacy jak Zygmunt III Waza czy Jan III Sobieski. Na przełomie XVIII i XIX wieku pałac uzyskał klasycystyczny wystrój, który praktycznie w prawie niezmienionej formie przetrwał do dziś. W 1817 roku przy pałacu powstał par. Założono go w stylu angielskim o swobodnym układzie. Od 1965 roku Pałac w Radziejowicach funkcjonuje jako Dom Pracy Twórczej. Przez 30 lat stałym rezydentem był tu Jerzy Waldorff. Dziś w Pałacu mieści się także największa w Polsce wystawa dzieł Józefa Chełmońskiego. Organizowane są także liczne spektakle teatralne, warsztaty, plenery i koncerty, w tym coroczny Letni Festiwal im. Jerzego Waldorffa.
Ciekawostki
W Galerii pałacowej możemy podziwiać zbiór ponad 40 dzieł Józefa Chełmońskiego.
Źródła zdjęć i informacji, ciekawe linki:
Park zgłosił:
Andrzej Zawadzki
Wydarzenia
Źródła zdjęć - pod każdym zdjęciem w powiększeniu. Źródła i autorzy opisów oraz dodatkowe licencje dla treści - przejdź do zakładki "Więcej Informacji" (powyżej).