title

Ogrody Zamkowe w Warszawie

 

Ogród u stóp Zamku Królewskiego z panoramą na dolinę Wisły, nawiązujący do różnych okresów historycznych

Ocena odwiedzających:

Dodaj swoją recenzję u dołu strony!

Nikt jeszcze nie ocenił

Adres: Warszawa;

Województwo: mazowieckie

Współrzędne GPS: 52.247707N, W

Telefony: 22 35 55 170

DLACZEGO WARTO ODWIEDZIĆ?

Ogrody Zamkowe spójnie łączą elementy z różnych epok historycznych tworząc harmonijną całość, która ma także charakter dydaktyczny.
Usytuowany na zboczu Ogród Górny został odtworzony na bazie dostępnej ikonografii, m.in. obrazów Canaletta, fotografii z okresu międzywojennego oraz planów rozbudowy ogrodów z końca lat 30. XX w.. Koło Biblioteki Królewskiej znajduje się trójkątny ogród w stylu barokowym. Tworzy go parter ze strzyżonego bukszpanu o ornamentowym wzorze i cisy stanowiące akcenty w narożnikach. Tło składa się z tłuczonej cegły pięknie kontrastującej z żywą zielenią. Dwa rzędy drzewek pomarańczowych w donicach istniejące w czasach historycznych zostały zastąpione mrozoodpornymi klonami. Kolory donic odpowiadają tym, które Canaletto utrwalił na obrazie, a które były barwami herbowymi Stanisława Augusta.
Skarpa Ogrodu Górnego została zaprojektowana w stylu sztuki ogrodowej lat 20. i 30 XX w. Ogród jest geometryczny, podzielony przez strzyżone bukszpany i alejki, a pośrodku znajduje się fontanna w stylu art déco. Poza tym znajdują się tam kamienne ławy i wazy oraz białe drewniane ławki. Niezapominajki, użyte do obsadzenia wiosennego, należały do najpopularniejszych kwiatów w dwudziestoleciu międzywojennym.
Ogród Dolny czeka na realizację. Imponujące boskiety z grabów, które przetrwały z czasów przedwojennych, tworzą piękny labirynt. Pośrodku ma powstać duży zbiornik wodny otoczony różanymi rabatami, ławkami i cisowym żywopłotem. W projekcie znajduje się także pergola obrośnięta różami.

 

Godziny otwarcia:

Ogrody otwarte:
– w sezonie zimowym (od 1.X do 1.V) Ogród Górny – niedostępny, Ogród Dolny czynny jest codziennie w godzinach: 10.00-17.00 (ostatnie wejście o godz.16.00)
– w sezonie letnim (od 2.Vdo 30.IX) Ogrody Górny i Dolny czynne codziennie w godzinach: 10.00-20.00 (ostatnie wejście o godz.19.00)

Ceny biletów:

Wstęp bezpłatny

W sieci:

google-plus facebook

WYBRANE ZDJĘCIA

Ogrody Zamkowe w Warszawie

Ogrody Zamkowe w Warszawie

Ogrody Zamkowe w Warszawie

Ogrody Zamkowe w Warszawie

Plany

Nie dodano

Zdjęcia

Filmy

Nie dodano

Rośliny

W ogrodzie znajdują się klony w donicach, strzyżone bukszpany, graby i cisy. Rośliny rabatowe to niezapominajki, tulipany, narcyzy, tulipany, zawilce, maki, heliotropy, chryzantemy, fuksje w kamiennych wazach.

Historia

Pierwsze dane archiwalne o Ogrodzie Zamku warszawskiego pochodzą z XV w. z czasów książąt mazowieckich, choć z przekazu nie da się ustalić jednoznacznie jego położenia. Później z inicjatywy Anny Jagiellonki w okresie renesansu założono od strony Wisły ogród kwaterowy na skarpie, a u jej podnóża powstał sad owocowy. Na przełomie XVI i XVII w. ogród uległ zniszczeniu. Rozbudowano Zamek po przeniesieniu dworu królewskiego z Krakowa do Warszawy, a u stóp skarpy wzniesiono potężny mur z dwoma bastionami. Z inicjatywy Zygmunta III Wazy posadzono przy Zamku drzewa owocowe i kwiaty. Potem ogród wzbogacono o dwie fontanny i wielką klatkę z ptakami. W czasach saskich w oparciu o mur nad brzegiem rzeki zbudowano Oficynę. Z obrazu Bernarda Bellotta z 1770 r. widać, że ogród stanowiła tylko zadarniona skarpa z rzędem drzewek pomarańczowych w drewnianych donicach. Stanisław August Poniatowski postanowił powiększyć ogród przez osuszenie części koryta Wisły. Teren został odpowiednio przygotowany, lecz plany nie zostały zrealizowane. Do jego koncepcji powrócono dopiero na początku XIX w.. Jakub Kubicki zaprojektował przebudowę Zamku Królewskiego między innymi ze stworzeniem tzw. Arkad Kubickiego (1818-1821 r.). Ruchliwa ulica obsługująca nadbrzeżny ruch towarowy znajdująca się u podnóża skarpy została ukryta w budowli. Dzięki temu powstało połączenie Górnego Ogrodu z Dolnym przez monumentalne schody. Na tarasie arkad powstał ogród na dachu przez usypanie 0,5 metra ziemi oraz posadzenie drzew i krzewów ozdobnych. Po powstaniu listopadowym w 1831 r. armia rosyjska przejęła Arkady Kubickiego. W jej wnętrzu, po zamurowaniu otwartych przestrzeni utworzono stajnię a w ogrodzie powstały koszary. W chwili odzyskania przez Polskę niepodległości ogród na skarpie był mocno zaniedbany. Wyremontowano Zamek na podstawie prac badawczych i adaptacyjnych dla potrzeb siedziby Prezydenta RP. W ogrodzie wykonano podstawowe prace porządkowe. Nowy ogród neobarokowy w stylu francuskim założono w 1938 roku, lecz po wybuchu II wojny światowej znów uległ on zniszczeniu. Od 1991 r. trwały prace badawcze nad rekonstrukcją ogrodów. Nad projektem pracowali architekci prof. Janusz Bogdanowski i Dorota Uruska-Suszek, architekci krajobrazu Jakub Zemła, Tomasz Zwiech, Dorota Rudawa, Mirosław Sztuka i Dorota Nitecka-Frączyk. Ogród ma składać się z trzech poziomów. Prace nad rewaloryzacją terenu na skarpie i tarasie Arkad Kubickiego rozpoczęto w 2013 roku. Na najwyższym poziomie założono ogród nawiązujący do epoki dynastii Wazów, na środkowym nad Arkadami Kubickiego I najniższym do czasów międzywojennych.

Ciekawostki

Ogród ma 5,8 ha. W ogrodzie zasadzono: 20 tys. bukszpanów, 90 klonów, 800 lawendy oraz założono 4 tys. m2 trawników. Rewaloryzacja kosztowała ponad 8 mln zł. Fundusze pochodziły z dotacji Ministerstwa Kultury.

Źródła zdjęć i informacji, ciekawe linki:

– https://www.zamek-krolewski.pl/ogrody-i-arkady-kubickiego/ogrody

– Szafrańska M. Ogrody Zamku Królewskiego w Warszawie. Protokół dostępu: https://www.zamek-krolewski.pl/ogrody-i-arkady-kubickiego/ogrody/ogrody-zamku-krolewskiego-w-warszawie [28.06.2016]

– Ogrody Zamkowe w Warszawie. Protokół dostępu: https://pl.wikipedia.org/wiki/Ogrody_Zamkowe_w_Warszawie [28.06.2016 r.]

– Arkady Kubickiego. Protokół dostępu: https://pl.wikipedia.org/wiki/Arkady_Kubickiego [28.06.2016 r.]

– http://tvnwarszawa.tvn24.pl/informacje,news,tak-ma-wygladac-ogrod-zamku-krolewskiego,76003.html

– http://wiadomosci.onet.pl/warszawa/odtworzono-ogrod-gorny-zamku-krolewskiego-w-warszawie/9j4bqz

Ogród zgłosiła:

Elżbieta Łukaszewicz

Wydarzenia

Aktualności

Źródła zdjęć - pod każdym zdjęciem w powiększeniu. Źródła i autorzy opisów oraz dodatkowe licencje dla treści - przejdź do zakładki "Więcej Informacji" (powyżej).

ZNASZ MIEJSCE, KTÓREGO NIE MAMY?

ZGŁOŚ JE DO NAS

PODOBA CI SIĘ TEN PROJEKT?

POMÓŻ MAPIE FINANSOWO

CHCESZ GO WSPÓŁTWORZYĆ?

ZOSTAŃ WOLONTARIUSZEM

NAPISZ RECENZJĘ: