title

Ogród Roślin Leczniczych Instytutu Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich w Plewiskach

 

Prowadzone tu prace mają na celu gromadzenie kolekcji roślin leczniczych i przyprawowych oraz dostarczanie materiałów do badań nad lekami roślinnymi.

Ocena odwiedzających:

Dodaj swoją recenzję u dołu strony!

Nikt jeszcze nie ocenił

Adres: Plewiska;

Województwo: wielkopolskie

Współrzędne GPS: 52.369328N, W

Telefony: (+48 61) 6517190, 6517191, 6517193

DLACZEGO WARTO ODWIEDZIĆ?

W Ogrodzie zgromadzono około 1500 taksonów, z czego ponad 400 stanowiło przedmiot szczegółowych badań z zakresu aklimatyzacji, hodowli, uprawy i fitochemii, a także było podstawą do opracowywania gotowych form leku roślinnego.

Godziny otwarcia:

Wstęp do Ogrodu możliwy jest po uzgodnieniu z kierownictwem od poniedziałku do piątku od godziny 8.00 do 13.00. Grupy zorganizowane mogą odwiedzać Ogród z przewodnikiem po wcześniejszym ustaleniu terminu przybycia. Istnieje również możliwość odbywania zajęć tematycznych.

Ceny biletów:

W sieci:

www

WYBRANE ZDJĘCIA

iwnrz 1

 

 

 

Plany

Nie dodano

Zdjęcia

Filmy

Nie dodano

Rośliny

W Ogrodzie Roślin Leczniczych w Plewiskach wydzielono następujące działy:

Dział Systematyki Roślin
obejmujący 416 gatunków i służący do celów dydaktycznych. Ma on na celu zapoznanie zwiedzających z podziałem systematycznym roślin leczniczych i zawartymi w nich związkami czynnymi.

Dział Doświadczalnych Upraw Próbnych
składający się z około 500 taksonów. Pozwala on na prowadzenie badań z zakresu nasiennictwa, nasionoznawstwa, rytmów rozwojowych i uprawy roślin oraz oceny wartości surowców dla ziołolecznictwa. Znajdują się tu między innymi efektowne gatunki roślin objęte ochroną prawną np. miłek wiosenny, arnika górska, dyptam jesionolistny.

Dział Drzew i Krzewów
obejmujący ponad 200 gatunków, wśród których wiąz szypułkowy i sosna czarna zostały uznane za pomniki przyrody.

Dział Roślin Szklarniowych
składający się z około 400 taksonów roślin leczniczych i ozdobnych. Wśród nich uwagę zwracają rośliny pustynne (kaktusy i inne sukulenty).

Historia

Ogród Roślin Leczniczych Instytutu Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich w Plewiskach koło Poznania powstał w 1946 roku w starym parku dworskim z XIX wieku.  Założony został z inicjatywy prof. Wacława Strażewicza – nestora polskiego zielarstwa. Zajmuje on powierzchnię około 3ha i położony jest na płaskim, równinnym terenie. Ogród otoczony jest zabudowaniami gospodarskimi i polami uprawnymi. Na jego terenie istnieje niewielki staw.
W roku 1980 Ogród Roślin Leczniczych uznano za zabytek kultury i wpisano do rejestru zabytków (nr 1803/A).

Ciekawostki

W zbiorach Ogrodu znajduje się około 10 000 arkuszy zielnikowych, 20 000 próbek nasion oraz kolekcja surowców zielarskich.

Źródła zdjęć i informacji, ciekawe linki:

IWNIRZ

Ogród zgłosił:

Andrzej Nowiński ‚Zieleń we wnętrzach’

Wydarzenia

Nie dodano

Źródła zdjęć - pod każdym zdjęciem w powiększeniu. Źródła i autorzy opisów oraz dodatkowe licencje dla treści - przejdź do zakładki "Więcej Informacji" (powyżej).

ZNASZ MIEJSCE, KTÓREGO NIE MAMY?

ZGŁOŚ JE DO NAS

PODOBA CI SIĘ TEN PROJEKT?

POMÓŻ MAPIE FINANSOWO

CHCESZ GO WSPÓŁTWORZYĆ?

ZOSTAŃ WOLONTARIUSZEM

NAPISZ RECENZJĘ: