title

Ogród Profesorski UJ

 

Ciche, urokliwe i dostępne dla wszystkich miejsce w okolicach Rynku

Ocena odwiedzających:

Dodaj swoją recenzję u dołu strony!

Nikt jeszcze nie ocenił

Adres: Kraków;

Województwo: małopolskie

Współrzędne GPS: 50.061165N, W

Telefony:

DLACZEGO WARTO ODWIEDZIĆ?

Ogólnodostępny zielony zakątek, oddalony o kilkaset metrów od Rynku Głównego, pomiędzy Collegium Maius a Collegium Witkowskiego, przylegający do ul. Jagiellońskiej (ogród jest częścią dawnych ogrodów profesorskich, które obejmowały znacznie większy obszar – od południowego zachodu Collegium Maius do murów miejskich). Ogród o powierzchni około 0,15 ha.

Godziny otwarcia:

Ogród otwarty od 1 kwietnia do 31 października
Od 9:00 do 18:30

Ceny biletów:

Wstęp bezpłatny

W sieci:

www

WYBRANE ZDJĘCIA

profesorskiuj 1

profesorskiuj 2

profesorskiuj 3

profesorskiuj 4

Plany

Nie dodano

Zdjęcia

Filmy

Nie dodano

Rośliny

Nie dodano

Historia

Pierwsze wzmianki o ogrodzie w pojawiają się w zapiskach uniwersyteckich już w 1467. Jego teren był w owym czasie dwukrotnie większy niż obecnie, rozciągając się od południowo-zachodniej strony Collegium Maius aż do murów miejskich. Początkowo istniał tutaj ogród i sad, a zebrane warzywa i owoce trafiały głównie na stoły profesorów w refektarzu kolegium. W 1475 roku postawiono dużą zagrodę dla drobiu. Od 1510 roku na obszarze ogrodu znajdowały się połączone z systemem kanalizacyjnym latryny przeznaczone dla studentów i scholarów mieszkających w kolegium.

Pod koniec XVIII wieku, w związku z reformą uczelni, ogród, pozbawiony opieki profesorów, popadł w zaniedbanie. W okresie restauracji Collegium Maius (1840-1871) władze uniwersytetu nie zdecydowały się na odnowienie ogrodu. Służył on wówczas jako miejsce składowania materiałów budowlanych. Dopiero pod koniec XIX wieku został zagospodarowany przez Zakład Botaniki UJ, który przez pewien okres prowadził tutaj hodowlę blisko 300 gatunków roślin. Na początku XX stulecia, w związku z budowa Collegium Witkowskiego, ogród uległ zniszczeniu i pozostawał w tym stanie aż do lat 60. Uporządkowano go prowizorycznie po dwudziestowiecznej rekonstrukcji Collegium Maius, ale wkrótce znowu zaczął służyć jako zaplecze prac remontowych.

W latach 2008-2010 zrealizowano ze środków Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa rekonstrukcję Ogrodu Profesorskiego i Uniwersytetu Jagiellońskiego. 12 maja 2010 Ogród otwarto oficjalnie dla zwiedzających. Wytyczono brukowe aleje, rozstawiono ławki, posadzono krzewy, kwiaty, poziomki. Teren urozmaicają rzeźby z przedstawieniem postaci profesorów oraz nowoczesne instalacje edukacyjne, m.in.: zegar słoneczny i model sfery armilarnej. Można podziwiać niedawno odnowione elewacje sąsiadujących zabytkowych budynków. W sezonie w czasie największego natężenia ruchu turystycznego poza wejściem od ulicy Jagiellońskiej do Ogrodu można się dostać również przez tzw. Długą Sień (wejście od strony dziedzińca Arkadowego).

Ciekawostki

Zainstalowano tu także interaktywne modele pięciu przyrządów naukowych (półkule magdeburskie, zegar słoneczny, model sfery armilarnej, klatka meteorologiczna, licznik scyntylacyjny), nawiązujących do różnych etapów rozwoju krakowskiej uczelni. Każdy odwiedzający może wypróbować ich działanie.

Źródła zdjęć i informacji, ciekawe linki:

Muzeum UJ
krakow.travel

Ogród zgłosił:

Andrzej Nowiński ‚Zieleń we wnętrzach’

Wydarzenia

Nie dodano

Źródła zdjęć - pod każdym zdjęciem w powiększeniu. Źródła i autorzy opisów oraz dodatkowe licencje dla treści - przejdź do zakładki "Więcej Informacji" (powyżej).

ZNASZ MIEJSCE, KTÓREGO NIE MAMY?

ZGŁOŚ JE DO NAS

PODOBA CI SIĘ TEN PROJEKT?

POMÓŻ MAPIE FINANSOWO

CHCESZ GO WSPÓŁTWORZYĆ?

ZOSTAŃ WOLONTARIUSZEM

NAPISZ RECENZJĘ: