title

Ogród Mehoffera

 

Najstarszy secesyjny ogród w Krakowie, zaprojektowany przez Józefa Mehoffera

Ocena odwiedzających:

Dodaj swoją recenzję u dołu strony!

Nikt jeszcze nie ocenił

Adres: Kraków;

Województwo: małopolskie

Współrzędne GPS: 50.063316N, W

Telefony: +48 12 433 58 80

DLACZEGO WARTO ODWIEDZIĆ?

W 1932 roku Józef Mehoffer (1869–1946) zakupił posiadłość przy ulicy Krupniczej 26 – dom wraz z przyległym doń od południa terenem. W domu zamieszkała rodzina Mehofferów. Artysta stworzył uroczy ogród o przemyślanej kompozycji, pełen kwiatów, krzewów i drzew, przywołujących młodopolskie klimaty. Zaniedbany w latach po wojennych, został odtworzony staraniem Muzeum w 2003 roku na podstawie obrazów artysty, starych fotografii i badań terenu. Wykorzystano zachowane drzewa (stary wiąz, topole). Goście muzeum w Domu Józefa Mehoffera mogą podziwiać kwitnące rośliny, skorzystać z kawiarni „Meho cafe” czy uczestniczyć w organizowanych tu ogrodowych koncertach, warsztatach i imprezach

Godziny otwarcia:

Ogród otwarty od wiosny do jesieni
Poniedziałek: nieczynne
Wtorek – Niedziela: 10:00 – 16:00

Ceny biletów:

Wstęp bezpłatny

W sieci:

www facebook

WYBRANE ZDJĘCIA

ogrod_mehoffer_2

ogrod_mehoffer_4

ogrod_mehoffer_6

ogrod_mehoffera_1

Plany

Nie dodano

Zdjęcia

Filmy

 

 

 

Rośliny

Centralną część ogrodu Mehoffer zaplanował jako rozległy trawnik otwarty w stronę domu, z trzech stron ujęty rzędami drzew owocowych. W ich cieniu biegła wysypana piaskiem alejka. Na trawniku założono klomb i rabaty, w głębi zaś warzywnik. Nie zabrakło też ozdobnych krzewów. Od dziedzińca kamienicy przy Krupniczej 22 oddzielił posesję rząd smukłych topoli, natomiast jej ślepe mury pokryły pnącza winorośli. Z domu ogród dostępny był przez podwórko lub bezpośrednio przez taras. Niejednokrotnie dostarczał artyście malarskich tematów. Po wojnie z biegiem lat zdziczał, zarośnięty przypadkowymi nasadzeniami i samosiejkami.

Historia

Nabywszy posesję w roku 1932 malarz na nowo zaprojektował jego kształt. Był to już drugi urządzany przez niego własny ogród. Pierwszy z nich – na stoku wzgórza przy dworze Mehofferów w Jankówce pod Krakowem, upamiętniony obrazem „Czerwona parasolka” – założono w roku 1907. Tym razem powstawał ogród dużo mniejszy i w sąsiedztwie wysokich kamienic. Podczas prac ziemnych wykopano liczne ułomki ozdobnych starych kafli, nawet z epoki renesansu, a także kamienne elementy pochodzące z pracowni Franciszka Wyspiańskiego.

W roku 2003 został odtworzony przez Muzeum Narodowe w Krakowie na podstawie ikonografii i badań terenowych, z uwzględnieniem zachowanych starych drzew (ogromny wiąz, topole). Podobnie zatem jak za czasów Mehoffera przedstawia się obecnie zarówno rozplanowanie całości, jak i dobór roślin: posadzono drzewa owocowe, ozdobne krzewy i wybrane gatunki kwiatów. Charakterystycznym akcentem jest np. klomb z okręgiem piennych róż i z różą pośrodku, znany z obrazu Mehoffera z lat okupacji Ogród na Krupniczej. Wzięto przy tym pod uwagę potrzeby obecnego użytkownika. I tak np. z myślą o licznej rzeszy gości, znacznie poszerzono placyk pod wiązem na wprost schodów, wybudowano też rampę dla wózków. Dla publiczności ogród otwarto 20 maja 2004. Autorką jego projektu jest dr Zofia Malinowska, specjalista w dziedzinie rekultywacji i renowacji ogrodów historycznych, wykonawcą zaś krakowska firma Jacka Gindy.

Ciekawostki

Za odnowienie i udostępnienie publiczności dawnego ogrodu Józefa Mehoffera, Muzeum otrzymało nagrodę im. Prof. Janusza Bogdanowskiego, przyznawaną w uznaniu „dbałości o przestrzeń publiczną Krakowa” oraz Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Sybilla 2004”.

Źródła zdjęć i informacji, ciekawe linki:

MNK

Ogród zgłosił:

Andrzej Nowiński ‚Zieleń we wnętrzach’

Wydarzenia

Odbywają się tutaj koncerty, warsztaty dla dzieci, a także imprezy okolicznościowe z okazji „Nocy Muzeów”, „Święta Ogrodów” i inne.

 

Aktualności

Źródła zdjęć - pod każdym zdjęciem w powiększeniu. Źródła i autorzy opisów oraz dodatkowe licencje dla treści - przejdź do zakładki "Więcej Informacji" (powyżej).

ZNASZ MIEJSCE, KTÓREGO NIE MAMY?

ZGŁOŚ JE DO NAS

PODOBA CI SIĘ TEN PROJEKT?

POMÓŻ MAPIE FINANSOWO

CHCESZ GO WSPÓŁTWORZYĆ?

ZOSTAŃ WOLONTARIUSZEM

NAPISZ RECENZJĘ:


1 OPINIA

OPINIE ODWIEDZAJĄCYCH: