title

Ogród botaniczny w Powsinie

 

Polska Akademia Nauk Ogród Botaniczny – Centrum Zachowania Różnorodności Biologicznej w Powsinie

Ocena odwiedzających:

Dodaj swoją recenzję u dołu strony!

Nikt jeszcze nie ocenił

Adres: Warszawa;

Województwo: mazowieckie

Współrzędne GPS: 52.104992N, W

Telefony: (+48) (022) 648-38-56

DLACZEGO WARTO ODWIEDZIĆ?

Ogród Botaniczny Państwowej Akademii Nauk w Powsinie zajmuje powierzchnię 40 ha –  z czego dla zwiedzających udostępniono około 27 ha. Pozostałe 13 ha zajmują tereny gospodarcze oraz zaplecze dla doświadczeń polowych i szkółki roślin. Na zwiedzanie ogrodu botanicznego trzeba zarezerwować kilka godzin, a i tak będzie to wtedy jedynie bardzo szybki spacer.

Godziny otwarcia:

Od 28 marca – do 30 kwietnia: we wszystkie dni tygodnia w godzinach
od 10.00 do 18.00
Od 1 maja – do 30 czerwca: w dni powszednie – w godzinach od 10.00 do 18.00
w soboty i niedziele – w godzinach od 10.00 do 19.00
Od 1 lipca – do 31 października: we wszystkie dni tygodnia w godzinach
od 10.00 do 18.00
Od 1 listopada – do 31 grudnia: Ogród nieczynny

Ceny biletów:

bilet normalny: od 28 III do 31 X w soboty,niedziele i święta oraz 5 VI – 8 zł
w dni powszednie – 6 zł
bilet ulgowy: od 28 III do 31 X w soboty, niedziele i święta oraz 5 VI – 5 zł
w dni powszednie – 4 zł
abonament imienny normalny: 60,00 zł
abonament imienny ulgowy: 40,00 zł
abonament na okaziciela: 150,00 zł

W sieci:

www  facebook

WYBRANE ZDJĘCIA

powsin 1

powsin 2

powsin 3

powsin 4

Plany

powsin plan

Zdjęcia

Filmy

Nie dodano

Rośliny

Kolekcja Flory Polski w Ogrodzie Botanicznym w Powsinie reprezentowana jest przez rośliny naturalnie występujące na terenie kraju – nie tylko pospolite (516 gatunków), ale przede wszystkim te, które są pod ochroną (157 gatunków prawnie chronionych i 13 gatunków objętych ochroną częściową). Kolekcja składa się z kilku części: roślin chronionych stanowisk cienistych, rabaty dydaktycznej, niewielkiej ekspozycji roślin źródliskowych oraz udostępnionej w 2003 r. kolekcji roślin górskich. Dział roślin górskich nie odwzorowuje w pełni krajobrazu górskiego, stanowi jedynie zbiór najciekawszych gatunków roślin górskich. Zwiedzający, strudzeni wędrówką mogą odpocząć na drewnianej ławeczce, wsłuchując się w szum spływającego górskiego potoku. Rośliny posadzone zostały na trzech sztucznie usypanych wzgórzach i naturalnie ukształtowanej trawiastej skarpie. Na dwóch najwyższych wzniesieniach prezentowane są rośliny tatrzańskie. Na niższych partiach rosną rośliny charakterystyczne dla Pienin.

Kolekcja róż obejmuje kilka części położonych w różnych miejscach Ogrodu Botanicznego w Powsinie. W sumie zgromadzono ponad 600 gatunków i odmian, ze wszystkich grup róż. Większość z nich kwitnie od czerwca aż do mrozów.Najbardziej różnorodną i bogatą grupą są róże parkowe. W kolekcji znajdują się rzadko spotykane róże wielokwiatowe o kwiatach tzw. niebieskich – w rzeczywistości jest to kolor w odcieniu fioletu oraz  o tzw. czarnych – bardzo ciemnoczerwone.

Kolekcja kosaćców i innych ozdobnych roślin kłączowych, cebulowych oraz bulwiastych zawiera bardzo wiele gatunków – kwitnące wiosną: kosaciec (Iris), szachownica (Fritillaria), szafirek (Muscari), śniadek (Ornithogalum), cebulica (Scilla), tulipany (Tulipa), narcyz (Narcissus), czosnek (Allium) oraz kwitnące latem i jesienią: begonia (Begonia), dalia (Dahlia), lilia (Lillium), mieczyk (Gladiolus), paciorecznik (Canna), zimowit (Colchicum). W kolekcji zebrano prawie 900 gatunków i odmian roślin cebulowych. Można je podziwiać od wczesnej wiosny do późnej jesieni.

Kolekcja roślin sadowniczych, zwana również kolekcją pomologiczną obejmuje gatunki i odmiany drzew, krzewów i bylin owocowych. Składa się z trzech części. Oprócz powszechnie znanych gatunków i odmian można zobaczyć także mniej znane, dawne odmiany jabłoni – wyparte z sadów wielkotowarowych przez nowe odmiany jabłoni. Drzewa owocowe do sadów przydomowych: jabłoń domowa (Malus domestica), grusza pospolita (Pyrus comunis), śliwa domowa (Prunus domestica), wiśnia pospolita (Prunus cerasus), czereśnia (Prunus avium), morela zwyczajna (Prunus armeniaca), brzoskwinia zwyczajna (Prunus persica) posadzono według pory dojrzewania owoców. Wśród krzewów owocowych można znaleźć popularne w ogrodach przydomowych: maliny (Rubus idaeus), jeżyny (Rubus frutieosus), porzeczki (Ribes), agrest (Ribes grossularia), porzeczkoagrest (Ribes uva-crispa), truskawki (Fragaria ananassa), poziomki (Fragaria vesca), winorośl (Vitis vinifera) oraz borówkę wysoką (Vaccinium corymbosum) i aronię czarnoowocową (Aronia melanocarpa) oraz wiele innych mniej popularnych gatunków – t.j.: dereń jadalny (Cornus mas), żurawina wielkoowocowa (Vaccinium macrocarpon) oraz morwa (Morus). Trzecia część kolekcji to rośliny, które są dzikimi przodkami roślin sadowniczych – wśród nich rajskie jabłonie o drobnych ozdobnych owocach (nazywane w Ameryce krabami).

Kolekcja Roślin Warzywnych jest jedyną tego typu kolekcją w polskich i zagranicznych Ogrodach Botanicznych. Warzywa uprawiane są na powierzchni prawie 1 ha. Najważniejszą grupą w kolekcji są warzywa mało znane i rzadko uprawiane – m.in. kard (Cynara cardunculus), karczoch (Cynara scolymus), fenkuł (Foeniculum vulgare), szpinak nowozelandzki (Tetragonia tetragonioides), salsefia (Tragopogon porrifolium) oraz warzywa o przedziwnych nazwach: marek kucmerka (Sium sisarum) o jadalnych korzeniach, topinambur (Helianthus tuberosus) o jadalnych, słodszych od ziemniaka bulwach. Każdego roku można oglądać w Kolekcji około 200 gatunków i odmian. Warzywa w kolekcji to rośliny jednoroczne. W związku z tym istnieje potrzeba corocznego przygotowania pola pod warzywa i na jesieni całkowitego usuwania roślin.

Kolekcja Roślin Leczniczych i Przyprawowych reprezentowana jest przez rośliny zielarskie stosowane w medycynie oficjalnej i ludowej, homeopatii oraz wykorzystywanych jako przyprawy. Kolekcja ziół i przypraw w Ogrodzie Botanicznym w Powsinie nie jest ekspozycją stałą. Rośliny jednoroczne, dwuletnie i wieloletnie sadzone są na nieregularnych poletkach, porozdzielanych ścieżkami.

Ozdobne drzewa i krzewy zgromadzono na terenie arboretum, podzielonego na kolekcje:

  • roślin magnoliowatych – magnolia (Magnolia) i tulipanowiec (Liriodendron),
  • roślin wrzosowatych – głównie różaneczniki i azalie (Rhododendron),
  • roślin iglastych –  589 gatunków i odmian,
  • innych roślin drzewiastych – prawie 1500 gatunków i odmian

W szklarniach Ogrodu Botanicznego PAN w Powsinie zgromadzono rośliny egzotyczne, pochodzące z rejonów subtropikalnych i tropikalnych. Kolekcję podzielono na pięć części – w każdej posadzono rośliny o innych wymaganiach klimatycznych i siedliskowych. Dużą grupę stanowią tropikalne i subtropikalne rośliny użytkowe, zwłaszcza cytrusowe, które są największą kolekcją w Polsce. W szklarni można zobaczyć wiele sukulentów – m.in. wilczomlecz (Euphorbia), gasteria (Gasteria), haworcja (Haworthia), aloes (Aloe), agawa (Agava), plumeria (Plumeria), nolina (Nolina). Na niewielkiej powierzchni prezentowane są także kaktusy – od gatunków płożących po ziemi, przez formy kuliste, aż po wysokie, kilkumetrowe kolumny. Ogród od wielu lat szczyci się uprawą takich gatunków jak kawa (Coffea) i herbata (Herba thea), cytryna (Citrus limon), pomarańcza (Citrus sinensis), grejpfrut (Citrus paradisi), mandarynka (Citrus reticulata), pompela (Citrus grandis) oraz ciekawa odmiana cytrona (Citrus medica) nazywana „Ręką Buddy”, której owoc przypomina dłoń. Ciekawą grupą roślin są tropikalne pnącza z rodzaju Bougainvillea o różnych barwach podkwiatków i liści oraz Thunbergia. Na szczególną uwagę zasługuje duża kolekcja paproci tropikalnych – na zdjęciu z lewej w wiszącym pojemniku paproć Łosie Rogi (Platycerium). Bogata jest również kolekcja paproci drzewiastych z rodzaju Dicksonia, Cyathea i Cibotium – największa kolekcją w Polsce. Liczną grupę stanowią rośliny z rodziny obrazkowatych (Araceae) oraz rośliny epifityczne – bromelia i storczyki. Zimą można podziwiać kwitnące kamelie.

Historia

Pierwsze starania o utworzenie dużego, nowoczesnego ogrodu botanicznego w Warszawie zostały zainicjowane w roku 1928 przez profesorów Bolesława Hryniewieckiego i Romana Kobendzę.
Po II wojnie światowej w roku 1948 powstał pierwszy projekt założenia ogrodu na południe od Warszawy, na terenach byłego Golf-Klubu i majątku ziemskiego Powsin. Jego organizacją zajęło się Polskie Towarzystwo Botaniczne. W roku 1956 zespół warszawskich botaników kierowany przez prof. Wacława Gajewskiego przedstawił szczegółowy program ogrodu botanicznego. Dnia 1 stycznia 1957 roku w PAN został powołany do życia zakład naukowy Centralny Ogród Botaniczny, który po niespełna roku zostaje rozwiązany z uwagi na niemożliwość rozwinięcia statutowej działalności. W roku 1962 profesorowie Wacław Gajewski, Tadeusz Gorczyński, Henryk Teleżyński i Alfons Zielonka podjęli ponowne próby organizacji ogrodu. W roku 1970 w Skierniewicach w Zakładzie Genetyki Roślin PAN z inicjatywy prof. Szczepana Pieniążka powstała Pracownia Zasobów Genowych Roślin Uprawnych mająca za zadanie przygotowanie podstaw do organizacji ogrodu w Powsinie. Decyzją Prezydium PAN w roku 1974 nastąpiło powołanie Ogrodu Botanicznego PAN. Do 1977 roku wykupiono ok. 40 ha ziemi. W latach 1978-1990 przeprowadzono zasadnicze zagospodarowanie terenu i zapoczątkowano tworzenia kolekcji roślin. Pierwszym dyrektorem ogrodu był prof. Bogusław Molski, a jego następcą (od 1989) został doc. Jerzy Puchalski.
Bramy Ogrodu Botanicznego zostały otwarte dla zwiedzających w roku 1990. W roku 1995 udostępniono Ogród Bylinowy i kolekcję roślin egzotycznych, a także oddano do użytku Centrum Edukacji Przyrodniczo-Ekologicznej oraz Bank Nasion Roślin Zagrożonych i Ginących. W roku 1997 dotychczasowa nazwa Ogród Botaniczny PAN została rozszerzona o człon Centrum Zachowania Różnorodności Biologicznej. W roku 2000 zakończono tworzenie kolekcji róż i udostępniono ją zwiedzającym. 12 września 2003 roku otwarto dla zwiedzających teren kolekcji roślin górskich, a w grudniu – nową szklarnię ekspozycyjna „Zielony Raj”. W roku 2004 oddano do eksploatacji oczyszczalnię, element działu edukacji ekologicznej. 20 maja 2006 roku w ogrodzie posadzono dąb papieski, upamiętniający Jana Pawła II.
Obecnie ogród posiada powierzchnię 40 ha, z czego dla zwiedzających udostępnionych jest około 30 ha. Pozostałe 10 ha to tereny gospodarcze oraz zaplecze dla prowadzenia doświadczeń polowych, a także szkółki służące do rozmnażania roślin. Część z tego terenu w przyszłości zostanie jeszcze przeznaczona pod kolekcje ekspozycyjne. W ogrodzie dotychczas udało się zgromadzić ponad 8600 taksonów, pogrupowanych tematycznie: arboretum, kolekcja flory polskiej, rośliny ozdobne, użytkowe i egzotyczne.

Ciekawostki

Ogród jest zapleczem dla wyższych uczelni, zwłaszcza Wydziału Ogrodniczego i Rolniczego SGGW. Są tu wykonywane prace magisterskie, odbywają się praktyki terenowe, a pracownicy Ogrodu prowadzą specjalistyczne wykłady. Na terenie Ogrodu od 1995 roku działa Centrum Edukacji Ekologicznej, w którym prowadzone są dla młodzieży zajęcia praktyczne i teoretyczne z zakresu biologii i ekologii.

Źródła zdjęć i informacji, ciekawe linki:

Wikipedia

Zielonyogrodek

Ogród zgłosiła:

Magdalena Kozłowska

Wydarzenia

Nie dodano

Źródła zdjęć - pod każdym zdjęciem w powiększeniu. Źródła i autorzy opisów oraz dodatkowe licencje dla treści - przejdź do zakładki "Więcej Informacji" (powyżej).

ZNASZ MIEJSCE, KTÓREGO NIE MAMY?

ZGŁOŚ JE DO NAS

PODOBA CI SIĘ TEN PROJEKT?

POMÓŻ MAPIE FINANSOWO

CHCESZ GO WSPÓŁTWORZYĆ?

ZOSTAŃ WOLONTARIUSZEM

NAPISZ RECENZJĘ: