title

Ogród Botaniczny w Orlu

 

Ogród Botaniczny w Orlu i Łowisko Wędkarskie Piaseczno to połączenie na obszarze ok. 90 ha różnych form wypoczynku i rekreacji.

Ocena odwiedzających:

Dodaj swoją recenzję u dołu strony!

Nikt jeszcze nie ocenił

Adres: Orle;

Województwo: pomorskie

Współrzędne GPS: 54.043053N, W

Telefony: 58 687 94 15

DLACZEGO WARTO ODWIEDZIĆ?

Ogród położony jest nad jeziorem, które stanowi jego centrum. Jest to unikalny zbiornik o bardzo głębokiej i chłodnej wodzie, w której znajdują się rozmaite ryby łososiowate. Jezioro jest łowiskiem wędkarskim. Aby ułatwić zwiedzanie ogrodu, łowienie ryb i dla wszystkich innych form wypoczynku, na terenie znajduje się kameralny pensjonat z miejscami noclegowymi dla wędkarzy i ich rodzin. Jest tam restauracja z bardzo dobrym jedzeniem, bar, profesjonalny bilard, sauna, jaccuzi, a obok plac zabaw dla dzieci, basen kąpielowy – wszystko znakomicie wyposażone. Całość dopełnia, sąsiedztwo lasu, w którym można zbierać grzyby.

Godziny otwarcia:

Ogród otwarty od 10 do 18

Ceny biletów:

Ogród udostępniony obecnie jest tylko dla grup zorganizowanych oraz dla gości Pensjonatu Neptun

W sieci:

www

WYBRANE ZDJĘCIA

orle 1

orle 2

orle 3

orle 4

Plany

orle plan

Zdjęcia

Filmy

Nie dodano

Rośliny

Teren ogrodu botanicznego został podzielony na część prywatną, która jest zamknięta dla zwiedzających oraz część udostępnioną do zwiedzania przez grupy oraz osoby zainteresowane. Poszczególne sekcje ogrodu są podzielone dzięki utwardzonym drogom lub ścieżkom trawiastym umożliwiającym swobodne przejście i dojście do wszystkich roślin. Obecnie na terenie ogrodu dendrologicznego rosną drzewa i krzewy z ponad 4000 gatunków i odmian oraz 450 gatunków bylin i roślin cebulowych, które są uzupełnieniem ogrodu. Stworzona kolekcja stanowi dużą pomoc dla dendrologów w oznaczaniu odmian roślin, dodatkowo jest atrakcję turystyczną i miejscem wypoczynkowo-edukacyjnym dla zwiedzających. W kolekcji znajdują się duże kolekcje drzew z rodzajów dąb (Quercus), klon (Acer) i buk (Fagus). Poza tym liczne są okazy należące do rodzajów: kasztanowiec (Aesculus), brzoza (Betula), dereń (Cornus), magnolia (Magnolia), jarząb (Sorbus), kalina (Viburnum) oraz jodła (Abies), cyprysik (Chamaecyparis), miłorząb (Ginkgo), jałowiec (Juniperus), świerk (Picea), sosna (Pinus) i żywotnik (Thuja).

Historia

Ogród botaniczny w Orlu został założony w 1995 roku przez prywatne osoby i mieści się w miejscowości Orle. Uznany został za ogród botaniczny w 2010 roku decyzją Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska.  Założycielami i właścicielami ogrodu są Maria i Klaudiusz Buzalscy, a jego dyrektorem jest Maria Buzalska. Ogród jest rozwijany i od dnia jego założenia posadzono w nim kilkadziesiąt tysięcy roślin. Od początku opiekę naukową nad kolekcją i opracowaniem koncepcji sprawuje profesor Urszula Nawrocka-Grześkowiak z Katedry Dendrologii i Kształtowania Terenów Zieleni Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.

Ciekawostki

Interesujące owoce ma pięknotka Bodiniera (Callicarpa bodinieri). Owoce mają niespotykaną, fioletową barwę i są zebrane w kuliste grona, które przy dogodnych warunkach gęsto pokrywają krzew. O pędach i pniu pokrytym ostrymi kolcami można mówić opisując kolcosił siedmioklapowy (Kalopanax septemlobus). Drobne białe kwiaty zebrane w baldachokształtne wiechy, mają miły zapach i są miododajne.
Inną, prawie nieznaną rośliną jest Loropetalum chinense, krzew dorastający do wysokości 1,5 m którego liście są zimozielone o rzadko spotykanej czerwono fioletowej barwie. W większości odmiany pochodzące od gatunku mają efektowne różowe lub ciemno bordowe kwiaty o wąskich, długich płatkach. Gatunek ten należy do rodziny Hamamelidaceae podobnie jak czar (Hammamelis), którego główną ozdobą są żółte kwiaty pojawiające się na pędach wczesną wiosną.
Krzewem, który rzadko można zobaczyć w ogrodach jest abelia chińska (Abelia chinensis). Dorasta ona w naszych warunkach 2 do 2,5 m wysokości, kwitnie na początku lata i wówczas jest jedną z roślin o miłym zapachu kwiatów. Mimo że jasno różowe kwiaty, zebrane w główki, są niewielkie, to można na nich zobaczyć wiele kolorowych motyli.
Drzewem pochodzącym z Chin, a spotykanym tylko w cieplejszych rejonach Polski jest paulownia puszysta inaczej zwana cesarskim drzewem (Paulownia tomentosa). W Orlu rosną dwa egzemplarze tej pięknej rośliny o dużych (do 30 cm) sercowatych liściach. Niezwykle ozdobne bladofioletowe kwiaty o długości do 8 cm zebrane są w 30 cm wiechy. By można było podziwiać te piękne kwiaty cała roślina wymaga corocznego zabezpieczenia przed mrozem, a jej uprawa stanowi nie lada wyzwanie dla właścicieli.
Gatunkiem którego krzewy lub niewielkie drzewa mogą rosnąć w naszych warunkach klimatycznych, a także pochodzą z Chin są stewarcje (Stewartia). Pomimo, że jest niezwykle pięknej urody to tylko można ją zobaczyć w niewielu ogrodach. W Orlu rośnie stewarcja kameliowata (S. pseudocamellia), której okres kwitnienia rozpoczyna się pod koniec czerwca i trwa do września. Białe kwiaty z intensywnie żółtymi pręcikami przypominają kwiat kamelii, a po przekwitnięciu opadają w całości nie rozsypując się. Ozdobą jest także łuszcząca się kora, a jesienią piękne przebarwienie liści.

Źródła zdjęć i informacji, ciekawe linki:

Wikipedia

Ogród Orle

Ogród zgłosił:

Andrzej Nowiński ‚Zieleń we wnętrzach’

Wydarzenia

Nie dodano

Źródła zdjęć - pod każdym zdjęciem w powiększeniu. Źródła i autorzy opisów oraz dodatkowe licencje dla treści - przejdź do zakładki "Więcej Informacji" (powyżej).

ZNASZ MIEJSCE, KTÓREGO NIE MAMY?

ZGŁOŚ JE DO NAS

PODOBA CI SIĘ TEN PROJEKT?

POMÓŻ MAPIE FINANSOWO

CHCESZ GO WSPÓŁTWORZYĆ?

ZOSTAŃ WOLONTARIUSZEM

NAPISZ RECENZJĘ: