title

Ogród Botaniczny w Brynku

 

Ogród botaniczny położony w 40-hektarowym parku pałacowym w Brynku.

Ocena odwiedzających:

Dodaj swoją recenzję u dołu strony!

Nikt jeszcze nie ocenił

Adres: ;

Województwo: śląskie

Współrzędne GPS: 50.515392N, W

Telefony: 32 285 74 18

DLACZEGO WARTO ODWIEDZIĆ?

Dawnej posiadłości hrabiów Henckel von Donnensmarck, a obecnie siedzibie Technikum Leśnego z ok. 3500 gatunkami roślin zielnych, alpinarium i rosarium. Obecnie w ogrodzie znajdują się: spora kolekcja drzew i krzewów, dział pnączy, stawy i strumyki w połączeniu z roślinami wodnymi i bagiennymi.

Godziny otwarcia:

Ogród otwarty od 8 do zmroku

Ceny biletów:

W sieci:

www

WYBRANE ZDJĘCIA

brynek 1

brynek 2

brynek 3

brynek 4

Plany

Nie dodano

Zdjęcia

Filmy

Nie dodano

Rośliny

Obecnie w ogrodzie znajdują się: spora kolekcja drzew i krzewów, dział pnączy, stawy i strumyki w połączeniu z roślinami wodnymi i bagiennymi. Od roku 1958 aż do 1990 opiekunem ogrodu był nauczyciel botaniki mgr inż. Norbert Gerlich. W latach 1958-1994 szczególne znaczenie spełniał w ogrodzie botanicznym dział systematyki roślin zielnych runa leśnego. W chwili obecnej rolę taką spełnia kolekcja drzew i krzewów, nadając ogrodowi charakter arboretum. Drzewa i krzewy rosnące w ogrodzie, w liczbie ok. 400 taksonów, pochodzą przede wszystkim z Azji i Ameryki Północnej. Szczególnie wartościowe są grupy różaneczników i azalii w otoczeniu stawów, okazy magnolii, grujeczników, oczarów, korkowców, berberysów i głogów, a także grupy cisów, żywotników i cyprysików, jodły, choiny, daglezje oraz liczne gatunki dębów, klonów i brzóz. Wszelkie prace związane z prowadzeniem i pielęgnacją ogrodu, wykonywane są przez uczniów pod kierunkiem nauczyciela botaniki.

Historia

Ogród położony jest w centralnej części zespołu pałacowo-parkowego założonego przez hrabiów Henckel von Donnersmarck, na którego terenie znajduje się również technikum leśne (obecnie wchodzące w skład Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Ekologicznych im. Stanisława Morawskiego). Ogród powstał jako placówka dydaktyczna technikum, głównie dla potrzeb botaniki leśnej. Założycielem i pierwszym opiekunem ogrodu był ówczesny nauczyciel botaniki leśnej inż. Henryk Eder (późniejszy kierownik arboretum w Rogowie). Wszystkie prace pod nadzorem inż. H. Edera wykonywali uczniowie.

Ciekawostki

Nie dodano

Źródła zdjęć i informacji, ciekawe linki:

Wikipedia

Polska travel

Ogród zgłosił:

Andrzej Nowiński ‚Zieleń we wnętrzach’

Wydarzenia

Nie dodano

Źródła zdjęć - pod każdym zdjęciem w powiększeniu. Źródła i autorzy opisów oraz dodatkowe licencje dla treści - przejdź do zakładki "Więcej Informacji" (powyżej).

ZNASZ MIEJSCE, KTÓREGO NIE MAMY?

ZGŁOŚ JE DO NAS

PODOBA CI SIĘ TEN PROJEKT?

POMÓŻ MAPIE FINANSOWO

CHCESZ GO WSPÓŁTWORZYĆ?

ZOSTAŃ WOLONTARIUSZEM

NAPISZ RECENZJĘ: