title

Ogród Botaniczny UMCS w Lublinie

 

Można tu spotkać rośliny chronione, a wśród nich 22 gatunki zagrożone wyginięciem uwzględnione w Polskiej Czerwonej Księdze Roślin.

Ocena odwiedzających:

Dodaj swoją recenzję u dołu strony!

Nikt jeszcze nie ocenił

Adres: Lublin;

Województwo: lubelskie

Współrzędne GPS: 51.261986N, W

Telefony: 81 743 49 00

DLACZEGO WARTO ODWIEDZIĆ?

Ogród Botaniczny UMCS w Lublinie, usytuowany w jednej z najładniejszych dzielnic miasta – na Sławinku, jest popularnym miejscem wypoczynku i kontaktu z przyrodą dla mieszkańców miasta. Można tam spotkać, szczególnie w weekendy, rodziny z dziećmi, spacerujące za ręce pary, starszych ludzi odpoczywających na ławkach czy studentów, poznających nowe gatunki roślin. W ogrodzie, oprócz znanych okazów, można zobaczyć również rzadkie gatunki roślin.

Godziny otwarcia:

kwiecień: dni robocze 9:00 – 18:00; soboty, niedziele i święta 10:00 – 18:00
od początku maja do połowy czerwca: dni robocze 9:00 – 19:00; soboty, niedziele i święta 10:00 – 19:00
od połowy czerwca do końca lipca: dni robocze 9:00 – 20:00; soboty, niedziele i święta 10:00 – 20:00
sierpień: dni robocze 9:00 – 19:00; soboty, niedziele i święta 10:00 – 19:00
wrzesień (do 21 września): dni robocze 9:00 – 18:00; soboty, niedziele i święta 10:00 – 18:00
od 22 września do 31 października: dni robocze 9:00 – 17:00; soboty, niedziele i święta 10:00 – 17:00
Szklarnie czynne: od poniedziałku do piątku w godz. 10:00-14:00 z wyjątkiem świąt

Ceny biletów:

Bilet normalny: Ogród Botaniczny: 6 zł; Ogród i Dworek Kościuszki: 8 zł
Bilet ulgowy: Ogród Botaniczny: 3 zł; Ogród i Dworek Kościuszki: 4 zł
Bilet sezonowy imienny normalny: 100 zł
Bilet sezonowy imienny ulgowy: 60 zł
Bilet sezonowy na okaziciela: 130 zł
Cennik

W sieci:

www  facebook

WYBRANE ZDJĘCIA

umcs 1

umcs 2

umcs 3

umcs 4

Plany

umcs plan

Zdjęcia

Filmy

Nie dodano

Rośliny

Dział Roślin Cebulowych i Bulwiastych, położony w południowej części ogrodu, zawierający m.in. bulbokodium wiosenne (Bulbocodium vernum), puszkinia cebulicowata (Puschkinia scilloides).

Arboleum o powierzchni 5,6ha, znajdujące się w północno-wschodniej części, złożone z licznych drzew i krzewów, w tym. m.in. rzadkie azalia pontyjska (Rhododendron luteum), brzoza niska i karłowata (Betula nana i Betula humilis).

Dział Roślin Południowej i Południowo-Wschodniej Europy, w centralnej części ogrodu w pobliżu dworku, gdzie można zobaczyć akant długolistny (Acanthus balcanicus), hyzop lekarski (Hyssopus officinalis) czy świerk serbski (Picea omorika).

Rośliny Biblijne, gdzie na około 5 arach w pobliżu szklarni można spotkać ponad 100 gatunków roślin, które można odnaleźć na kartach Starego i Nowego Testamentu – w tym figowiec morwowy (Ficus sycomorus), mirt zwyczajny (Myrtus communis) i cedr libański (Cedrus libani).

Dział Flory Polski z roślinami torfowisk i łąk, np.: dzwonecznikiem wonnym (Adenophora liliifolia), goździkiem pysznym (Dianthus superbus), kosaćcem syberyjskim (Iris sibirica), kotewką orzechem wodnym (Trapa natans).

Dział Roślin Chronionych – dział zawiera wiele rzadkich i chronionych roślin występujących w Polsce, np.: arcydzięgiel litwor (Angelica archangelica) czy barwinek pospolity (Vinca minor).

Alpinarium z roślinami górskimi, znajdujące się w południowo-wschodniej części ogrodu na lessowych zboczach. Można tutaj zobaczyć m.in. kostrzewę bladą (Festuca pallens), dziewięćsił bezłodygowy (Carlina acaulis) i obrazki alpejskie (Arum alpinum).

Dział Roślin Ozdobnych – z „Pałacówką”, stylizowaną na ogród dworski, ozdobnym wąwozem lessowym porośniętym naturalnym drzewostanem, roślinami dekorującymi linię brzegową i okolicę stawu – smagliczki skalne (Aurinia saxatilis), płomyki szydlaste (Phlox subulata), bratki (Viola) oraz bergenie (Bergenia) oraz pokaźną kolekcję zawierającą liliowce, dalie, kosaćce, piwonii, tawułek i pacioreczników.

Rosarium – z  bogatą kolekcją róż zawierającą ponad 200 gatunków. Rosarium usytuowane jest na zboczu o powierzchni 1ha.

Dział Systematyki Roślin zawierający ok. 900 taksonów i porządkujący rośliny wedle ich pokrewieństwa.

Dział Roślin Tropikalnych i Subtropikalnych znajdujący się w szklarniach o powierzchni około 700m². Można w nich zobaczyć rośliny z Afryki i obu Ameryk. Do gratka dla miłośników kaktusów – w ogrodzie znajduje się ponad 400 taksonów. W jednej ze szklarni uprawiane są rośliny lasów tropikalnych, w tym bugenwille, filodendrony i monstery.

Dział Roślin Użytkowych zawiera kolekcję roślin wykorzystywanych przez człowieka – zioła, przyprawy, warzywa i rośliny barwierskie. Oprócz tego można zobaczyć krzewy i drzewa o jadalnych owocach lub okazy użytkowane w inny sposób, np.: perełkowiec japoński (Sophora japonica), korkowiec amurski (Phellodendron amurense), ewodia hupejska (Tetradium daniellii).

Dział Roślin Wodnych i Bagiennych zawiera dwa stawy i ciekawą kolekcję roślin – m.in. grzybienie białe (Nymphaea alba), grążel żółty (Nuphar lutea), marsylia czterolistna (Marsilea quadrifolia).

Historia

Idea utworzenia Uniwersyteckiego Ogrodu Botanicznego w Lublinie zrodziła się w 1944 roku. Profesorowie Józef Motyka oraz Adam Paszewski utworzyli komisję, która sprawowała pieczę nad realizacją projektu jego utworzenia na terenie majątku Sławinek. Początkowo, w oczekiwaniu na akceptację lokalizacji ogrodu, w ramach Planu Wielkiego Lublina, utworzono na terenie miasteczka uniwersyteckiego „Ogród dendrologiczny” tzw. „stary botanik”, a dzisiejszy park. Intensywne starania Kazimierza Bryńskiego o uzyskanie gruntów na Sławinku zaowocowały i uczelnia w 1958 roku uzyskała prawo własności do powierzchni liczącej 13 hektarów. Jednak budowa Ogrodu Botanicznego przybrała realne kształty, dopiero kiedy Rektorem Uczelni został prof. dr Grzegorz Leopold Seidler. W latach 1964-1970 powstały zasadnicze zręby dzisiejszego Ogrodu. Teren został ogrodzony, powstał budynek administracyjno-gospodarczy z kotłownią oraz szklarnie o powierzchni blisko 1000 m². Powstały również zbiorniki wodne i urządzenia do spiętrzania wody. Autorami wstępnej koncepcji zagospodarowania Ogrodu byli architekci Oscar i Zofia Hansen z Krakowa przy konstruktywnej współpracy z dr Marią Petrowicz i doc. Dominikiem Fijałkowskim. W tym okresie powstały działy roślinne o charakterze systematycznym, użytkowym, ozdobnym i ekologicznym. W 1964 roku Tadeusz Petrowicz, który w przejął po Kazimierzu Bryńskim funkcję kierownika organizacyjnego, zajął się sprawami związanymi z budową i organizacją zaplecza gospodarczego. Projektowaniem i wykonywaniem nasadzeń kierował natomiast bezpośrednio prof. Dominik Fijałkowski przy znaczącym udziale dr Marii Petrowicz i dr Kazimierza Kozaka. Utworzono kolejne działy Ogrodu – Systematyki Roślin, Arboretum, Rośliny Użytkowe, Rośliny Ozdobne, Alpinarium, Rośliny Tropikalne i Subtropikalne, Flory Polski, Płd. i Płd.-Wsch. Europy oraz dzisiaj już nieistniejące Ameryki Płn. i Azji. 23 lutego 1965 roku uznaje się za początek istnienia Ogrodu, kiedy to Senat Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, w ramach Katedry Systematyki Roślin powołał jednostkę organizacyjną pod nazwą Ogród Botaniczny. W 1970 roku kierownictwo Ogrodu przejął dr Kazimierz Kozak, staraniem którego teren Ogrodu został powiększony do 25 ha. W kolejnych latach trwały intensywne prace zmierzające do zakończenia pierwszego etapu organizacji i otwarcia Ogrodu dla publiczności, które miało miejsce 30 kwietnia 1974 roku. W 1995 roku dyrektorem Ogrodu został dr inż. Maciej Kwiatkowski. Wprowadzono zmiany w sposobie ekspozycji ogrodowych z uwzględnieniem form architektury i krajobrazu, uzupełniono informację dla zwiedzających oraz dokonano szereg inwestycji i remontów zmieniających wygląd Ogrodu. W październiku 2009 roku wichura i śnieg poczyniły dużo szkód w Ogrodzie. Zniszczone zostały cenne okazy, jak miłorząb mocno ucierpiały.

Ciekawostki

Nie dodano

Źródła zdjęć i informacji, ciekawe linki:

Wikipedia

Zielonyogrodek

UMCS

Ogród zgłosił:

Andrzej Nowiński ‚Zieleń we wnętrzach’

Wydarzenia

W ogrodzie botanicznym co pewien czas organizowane są wystawy, np.: storczyków, kaktusów i innych sukulentów czy roślin mięsożernych

Źródła zdjęć - pod każdym zdjęciem w powiększeniu. Źródła i autorzy opisów oraz dodatkowe licencje dla treści - przejdź do zakładki "Więcej Informacji" (powyżej).

ZNASZ MIEJSCE, KTÓREGO NIE MAMY?

ZGŁOŚ JE DO NAS

PODOBA CI SIĘ TEN PROJEKT?

POMÓŻ MAPIE FINANSOWO

CHCESZ GO WSPÓŁTWORZYĆ?

ZOSTAŃ WOLONTARIUSZEM

NAPISZ RECENZJĘ: