title

Leśne Arboretum Warmii i Mazur w Kudypach

 

Arboretum zajmuje obecnie powierzchnię 15,69 ha.

Ocena odwiedzających:

Dodaj swoją recenzję u dołu strony!

3.75/5 (1)

Adres: ;

Województwo: warmińsko-mazurskie

Współrzędne GPS: 53.765621N, W

Telefony: 089 527 90 90

DLACZEGO WARTO ODWIEDZIĆ?

Pośród bogatej oferty edukacyjno-turystycznej Leśnego Kompleksu Promocyjnego Lasy Olsztyńskie możemy znaleźć wyjątkowe miejsce w skali Polski północno-wschodniej, jest nim Leśne Arboretum Warmii i Mazur w Kudypach im. Polskiego Towarzystwa Leśnego.

Godziny otwarcia:

Arboretum jest czynne codziennie od 15 kwietnia do 31 października
w godzinach 9.00 -18.00

Ceny biletów:

Bilety wstępu do Arboretum:
Normalny – 5 zł
Ulgowy – 3 zł
Sesja fotograficzna – 30 zł

W sieci:

www  facebook

WYBRANE ZDJĘCIA

kudypy 1

kudypy 2

kudypy 3

kudypy 5

Plany

Nie dodano

Zdjęcia

Filmy

Nie dodano

Rośliny

Arboretum w Kudypach jest parkiem leśnym o częściowo ukształtowanym przez człowieka terenie. Na obszarze ogrodu występują naturalne oczka wodne, ścieżki, drewniane zadaszenia, kładki i mostki. Kolekcja drzew i krzewów znajdująca się w Kudypach obejmuje obecnie około 1000 gatunków oraz odmian, przeważa roślinność charakterystyczna dla względnie surowego klimatu.

Ogród dendrologiczny w Kudypach podzielony został na trzy działy:

 • Arboretum kolekcyjne — Znajdują się tu kolekcje ponad 700 gatunków i odmian drzew oraz krzewów obcego pochodzenia. Okazy dendroflory zostały sprowadzone między innymi z Korei, Japonii, Chin, Rosji, Kanady, USA a także z terenów górskich południowo-wschodniej Europy. Aby uprawa gatunków obcego pochodzenia była możliwa, przekształcono drzewostan porastający dotychczas teren zajmowany przez kolekcję, dopuszczając większą ilość światła słonecznego. W tym dziale najliczniejszą grupę stanowią klony, irgi, suchodrzewy, kaliny, sosny, jałowce, brzozy, jodły i berberysy.
 • Dział flory polskiej — Licząca około 300 gatunków i odmian kolekcja rodzimych drzew oraz krzewów. Jest to również miejsce uprawy polskich roślin zielnych. Znajduje się tu wiele gatunków chronionych, rzadkich i zagrożonych wyginięciem. Dział porośnięty jest przez las z udziałem buka. Rośliny zielne wchodzące w skład znajdującej się tu kolekcji to między innymi: zawilec gajowy, zawilec żółty, kokorycz pełna, kokorycz pusta, żywokost sercowaty, czyściec leśny, barwinek pospolity, podkolan biały. W dziale tym znajdują się ponadto dziko rosnące gatunki porzeczek: porzeczka czarna, porzeczka czerwona, porzeczka alpejska i porzeczka agrest. Zgromadzono tutaj też roślinność występującą na torfowiskach — rośliny wodne np. grzybień biały czy grążel żółty oraz kosaciec syberyjski i kosaciec żółty rosnące na brzegach zbiorników wodnych. W skład polskiej flory reprezentowanej w arboretum wchodzą także: sasanki, len złocisty, goździki, dzwonki, rozchodnik wielki, lebiodka pospolita, melisa lekarska, kolekcja róż oraz rosnący w borach sosnowych zimoziół północny.
 • Las naturalny — Fragment nieprzekształconego lasu, na którego terenie znajdują się drzewa będące pomnikami przyrody.

Historia

Leśne Arboretum Warmii i Mazur w Kudypach powstało dzięki inicjatywie leśników zrzeszonych w Polskim Towarzystwie Leśnym a szczególnie Prezesa Olsztyńskiego Oddziału PTL Zygmunta Trocińskiego. Organizacją stworzenia ogrodu botanicznego zajęli się pracownicy Nadleśnictwa Kudypy z nadleśniczym Janem Skabarą na czele. Skorzystano ponadto z merytorycznej pomocy dendrologa Prof. dr hab. Jerzego Tumiłowicza, kierownika Arboretum w Rogowie oraz pracowników obecnej Katedry Botaniki i Ochrony Przyrody Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, w tym kierującego Katedrą Prof. dr hab. Czesława Hołdyńskiego.

Ciekawostki

Kudypskie arboretum oprócz pełnienia funkcji przyrodniczej i rekreacyjnej służy także szeroko pojętej edukacji. Nadleśnictwo w Kudypach dzięki współpracy z najlepszymi placówkami naukowymi w Polsce (m.in. Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Uniwersytet Wrocławski, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Instytut Dendrologii Polskiej Akademii Nauk w Kórniku) prowadzi rozległą działalność dydaktyczną w zakresie leśnictwa i nie tylko. W arboretum organizowane są liczne wykłady, prelekcje i realizowane programy badawcze.

Źródła zdjęć i informacji, ciekawe linki:

Wikipedia

Nadleśnictwo Kudypy

Ogród zgłosił:

Andrzej Nowiński ‚Zieleń we wnętrzach’

Wydarzenia

Nie dodano

Źródła zdjęć - pod każdym zdjęciem w powiększeniu. Źródła i autorzy opisów oraz dodatkowe licencje dla treści - przejdź do zakładki "Więcej Informacji" (powyżej).

ZNASZ MIEJSCE, KTÓREGO NIE MAMY?

ZGŁOŚ JE DO NAS

PODOBA CI SIĘ TEN PROJEKT?

POMÓŻ MAPIE FINANSOWO

CHCESZ GO WSPÓŁTWORZYĆ?

ZOSTAŃ WOLONTARIUSZEM

NAPISZ RECENZJĘ:


1 OPINIA

OPINIE ODWIEDZAJĄCYCH:


 • Jolanta Lgocka Odpowiedz

  Piękne miejsce, warte odwiedzenia. Arboretum nie jest duże, ale bardzo urokliwe. Jego klimat tworzą bardzo wysokie, stare sosny. Powietrze przepełnione zapachem żywicy, drewna i kwitnących krzewów sprawia, że wspaniale się oddycha, a spacer jest prawdziwym odpoczynkiem. Dla przyrodników znajdzie się parę rarytasów np. teren wodny i lekko bagienny, gdzie chodząc po drewnianych pomostach można zobaczyć bardzo ciekawe rośliny. Prócz tego mnie zachwyciły również będące w pełni kwitnienia ogromne derenie kousa (czerwiec).

  5/5

  5/5

  0/5

  nie wiem

  nie wiem

  Z wykształcenia biolog, z zamiłowania ogrodnik, fotograf i podróżnik.