Warning: Declaration of GMW_Global_Maps_Addon::form_settings_groups() should be compatible with GMW_Addon::form_settings_groups($settings_groups = Array, $form = Array) in /home/users/pracowniaoop/public_html/oop.org.pl/wp-content/plugins/gmw-global-maps/gmw-global-maps.php on line 210
Ogrodowa Mapa Polski | Las Wolski w Krakowie - Ogrodowa Mapa Polski
title

Las Wolski w Krakowie

 

Jest naturalnym parkiem leśnym.

Ocena odwiedzających:

Dodaj swoją recenzję u dołu strony!

Nikt jeszcze nie ocenił

Adres: Kraków;

Województwo: małopolskie

Współrzędne GPS: 50.055531N, W

Telefony:

DLACZEGO WARTO ODWIEDZIĆ?

Las Wolski stanowi nie tylko „zielone płuca Krakowa”, ale równocześnie jest całoroczną bazą rekreacyjną mieszkańców naszego miasta i licznie odwiedzających Kraków turystów. Położony na wzgórzach stanowiących południowo-wschodnie pasmo wzniesień Jury Krakowsko-Wieluńskiej rozciąga się w zachodniej części miasta w odległości około 8 km od centrum. Las Wolski pokrywa najwyżej wzniesione wzgórza: Sowiniec (358 m n.p.m.), Pustelnik (352 m n.p.m.), Srebrna Góra (326 m n.p.m.). Wzniesienia te są położone około 100 m wyżej od Błoń Krakowskich, las góruje więc ponad miastem i stanowi wspaniałą, naturalną panoramę zieleni w zachodniej części Krakowa.

Godziny otwarcia:

Ogród otwarty całą dobę

Ceny biletów:

Wstęp wolny

W sieci:

www  facebook

WYBRANE ZDJĘCIA

wolski 2

wolski 3

wolski 5

wolski 6

Plany

wolski plan

Zdjęcia

Filmy

Nie dodano

Rośliny

Flora lasu charakteryzuje się bogactwem gatunków; dominują siedliskowe typy lasu wyżynnego i lasu mieszanego wyżynnego zajmujące odpowiednio 61% i 39% obszaru. Skład gatunkowy drzewostanu jest zbliżony do naturalnego, dzięki czemu ma wysokie wartości krajobrazowe. Drzewostany z dominującym dębem, bukiem i brzozą zajmują łącznie około 89% obszaru. Są to lasy brzozowo-dębowe, brzozowo-dębowo-bukowe, dębowe wielogatunkowe, lite buczyny, buczyny wielogatunkowe i brzeziny wielogatunkowe. Łącznie w Lesie Wolskim występują 32 gatunki drzew. Miejscowe gospodarstwo leśne odpowiada za utrzymanie trwałości drzewostanu na drodze zabiegów hodowlanych takich jak cięcia pielęgnacyjne, inicjowanie odnowień, czy cięcia sanitarne. Leśnicy dążą do zachowania drzew starych, dziuplowatych i zasiedlonych przez ptaki.

Historia

Z Kopca Niepodległości im. Józefa Piłsudskiego, będącego ważnym obiektem historycznym, rozciąga się wspaniały widok na Las Wolski i na panoramę Krakowa. Jest on symbolem odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Budowę Kopca zakończono 9 lipca 1937 roku.
Nieopodal Kopca 12 września 1999 roku, w rocznice powołania Rządu Premiera Tadeusza Mazowieckiego, w części wschodniej Polany na Słowińcu, tuż przy ścianie lasu, posadzono 10 dębów, symbolizujące 10 lat, które upłynęły od zapoczątkowania transformacji ustrojowej. Tak powstał zaczątek alei nazywanej „Aleją Dębów Wolności im. Tadeusza Mazowieckiego”.
Co roku sadzony jest kolejny dąb wolności.

Ciekawostki

Zabytki i atrakcje turystyczne:

 • erem i kościół kamedułów, wczesnobarokowy (pocz. XVII w.), na Srebrnej Górze (Bielany)
 • ogród zoologiczny działający od 1929 r.
 • Willa Baszta w Przegorzałach – oryginalna budowla w kształcie półrotundy zaprojektowana przez Adolfa Szyszko-Bohusza (1928 r.)
 • Zamek w Przegorzałach – duża budowla wzniesiona obok willi Rotunda przez Niemców w czasie II wojny światowej (na wzór pałacu Belweder) na skraju Skałek Przegorzalskich w Przegorzałach
 • kopiec Piłsudskiego – wzniesiony w latach 1934-1937, wysokości ok. 35 m
 • rezerwaty przyrody:
  • Bielańskie Skałki – rezerwat ścisły, florystyczny o pow. 1,73 ha, zał. w 1950; murawy kserotermiczne
  • Panieńskie Skały – rezerwat leśny i krajobrazowy o pow. 6,41 ha, zał. w 1953; głębokie parowy wytworzone w lessie z licznymi skałkami o fantastycznych kształtach; fragment naturalnego lasu bukowego z domieszka dębu, sosny, grabu i jaworu
  • Skałki Przegorzalskie – rezerwat ścisły, florystyczny o pow. 1,38 ha, zał. w 1959; las mieszany z przewagą dębu i krzewów ciepłolubnych: leszczyn, tarnin, irg, berberysów, dzikich róż i in., murawy kserotermiczne.

Źródła zdjęć i informacji, ciekawe linki:

Wikipedia

Las Wolski

Miejsce zgłosił:

Andrzej Nowiński ‚Zieleń we wnętrzach’

Wydarzenia

Nie dodano

Źródła zdjęć - pod każdym zdjęciem w powiększeniu. Źródła i autorzy opisów oraz dodatkowe licencje dla treści - przejdź do zakładki "Więcej Informacji" (powyżej).

ZNASZ MIEJSCE, KTÓREGO NIE MAMY?

ZGŁOŚ JE DO NAS

PODOBA CI SIĘ TEN PROJEKT?

POMÓŻ MAPIE FINANSOWO

CHCESZ GO WSPÓŁTWORZYĆ?

ZOSTAŃ WOLONTARIUSZEM

NAPISZ RECENZJĘ: