title

Lapidarium przy pałacu Czapskich

 

Piękny ogród, który zachował swój XIX-wieczny charakter. Tu w cieniu ponad 100-letnich drzew można podziwiać część muzealnego lapidarium

Ocena odwiedzających:

Dodaj swoją recenzję u dołu strony!

Nikt jeszcze nie ocenił

Adres: Kraków;

Województwo: małopolskie

Współrzędne GPS: 50.060017N, W

Telefony: +48 12 433-58-40

DLACZEGO WARTO ODWIEDZIĆ?

Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego to najstarszy i największy oddział Muzeum Narodowego w Krakowie. Jego głównym budynkiem jest wybudowany w 1884 roku według projektu Antoniego Siedeka, neoklasyczny Pałacyk Czapskich, w którym znajduję się najważniejsza na świecie ekspozycja prezentująca, historię mennictwa i medalierstwa polskiego.
Na tyłach Pałacyku znajduję się piękny ogród, który zachował swój XIX-wieczny charakter. Tu w cieniu ponad 100-letnich drzew można podziwiać część muzealnego lapidarium, w którym znajdują się fragmenty krakowskich, gotyckich budowli (np. oryginalny, XIV-wieczny, pinakiel z Kościoła Mariackiego).
Muzeum pełni funkcję centrum poświęconego i zajmującego się numizmatyką. Prowadzone są tu zarówno projekty wystawiennicze jak i badawcze, warsztaty, konferencje, pokazy i zajęcia edukacyjne skierowane do dzieci oraz osób dorosłych o różnych poziomach zaawansowania.

Godziny otwarcia:

W poniedziałki ogród nieczynny.
Wtorek – sobota: 10.00 – 18.00
Niedziela: 10.00 – 16.00

Ceny biletów:

Wstęp bezpłatny

W sieci:

wwwfacebook

WYBRANE ZDJĘCIA

lapidarium 1

lapidarium 2

lapidarium 3

lapidarium 4

Plany

Nie dodano

Zdjęcia

Filmy

Nie dodano

Rośliny

Nie dodano

Historia

Lapidarium przy Pałacu Czapskich powstało w wyniku gromadzenia na terenie przylegającego do niego ogrodu fragmentów kamiennego detalu architektonicznego. Są to oryginalne fragmenty gotyckiej, renesansowej i barokowej kamieniarki, która była wymieniana w trakcie prowadzonych na terenie Krakowa (na przełomie XIX i XX w wieku) prac renowacyjnych i konserwatorskich. Znalazły się tu gromadzone wcześniej w Barbakanie elementy z krakowskich kościołów i kamienic m.in. z Kościoła Mariackiego, Kościoła św. Katarzyny, Kościoła Bożego Ciała, oraz Katedry na Wawelu. Pozostała część tego zbioru prezentowana jest w dwóch innych oddziałach Muzeum Narodowego w Krakowie: w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka oraz w Europeum – Ośrodku Kultury Europejskiej.

Ciekawostki

Nie dodano

Źródła zdjęć i informacji, ciekawe linki:

Wikipedia

MNK

Ogród zgłosił:

Andrzej Nowiński ‚Zieleń we wnętrzach’

Wydarzenia

Aktualności

Źródła zdjęć - pod każdym zdjęciem w powiększeniu. Źródła i autorzy opisów oraz dodatkowe licencje dla treści - przejdź do zakładki "Więcej Informacji" (powyżej).

ZNASZ MIEJSCE, KTÓREGO NIE MAMY?

ZGŁOŚ JE DO NAS

PODOBA CI SIĘ TEN PROJEKT?

POMÓŻ MAPIE FINANSOWO

CHCESZ GO WSPÓŁTWORZYĆ?

ZOSTAŃ WOLONTARIUSZEM

NAPISZ RECENZJĘ: