title

Labirynt w Kurozwękach

 

Już od 9 lat turyści odwiedzający Pałac w Kurozwękach w okresie lipiec – październik mogą spacerować po labiryncie z kukurydzy lub z konopi włóknistej .

Ocena odwiedzających:

Dodaj swoją recenzję u dołu strony!

Nikt jeszcze nie ocenił

Adres: [gmw_post_info info="city, zipcode, street" divider=", "];

Województwo: [gmw_post_info info="state" divider=""]

Współrzędne GPS: [gmw_post_info info="lat" divider=""]N, [gmw_post_info info="long" divider=""]W

Telefony: [gmw_post_info info="phone" divider=""]

[gmw_single_location item_type="post" elements="map,directions_link" address_fields="address,state" units="k" map_height="450px" map_width="100%" map_type="ROADMAP" zoom_level="13" scrollwheel_map_zoom="0" item_info_window="title,address,distance" user_map_icon="0" user_info_window="" no_location_message="Błąd mapy. Zgłoś nam to poniżej!"]

DLACZEGO WARTO ODWIEDZIĆ?

Co roku Pałac w Kurozwękach buduje labirynty z kukurydzy, które za każdym razem przybierają zupełnie nową formę nawiązując do różnych motywów m.in. EURO2012 (2007 rok), Koziołek Matołek (2009) czy labirynt, który przedstawiał bizona w wiosce indiańskiej (2012).

Godziny otwarcia:

[gmw_post_info info=”days”]

Czynne w okresie od 18 lipca 2015 do 21 września

Ceny biletów:

Labirynt bukowy:
Bilet normalny: 3 zł
Bilet ulgowy: 2 zł
Labirynt z kukurydzy i konopi:
Bilet normalny: 6 zł
Bilet ulgowy: 4 zł

W sieci:

www

WYBRANE ZDJĘCIA

lab 2

lab 3

lab 4

lab 5

Plany

Nie dodano

Zdjęcia

Filmy

Nie dodano

Rośliny

Na polach obok pałacu rosną kolejne labirynty z kukurydzy i konopi włóknistej, które są dostępne w okresie lipiec – październik.

Historia

Od 2007 roku Marcin Popiel – obecny właściciel Pałacu w Kurozwękach współpracując z amerykańską firmą The Maize (www.themaize.com), która zajmuje się projektowaniem labiryntów w kukurydzy na całym świecie, w Kurozwękach zrealizował już 9 projektów labiryntu. W roku 2007 Labirynt nawiązywał do EURO 2012. Ścieżki labiryntu przedstawiały napis Polska Ukraina (pisane cyrylicą) EURO 2012 oraz znajdował się kształt piłki futbolowej.
Labirynt 2008 osobiście wytyczał Marcin Popiel z pomocą profesora Waltera Rumpfa z uczelni Hochschule für Technik und Wirtschaft z Drezna. Motywem labiryntu były obchody 50 lat współpracy województwa świętokrzyskiego z obwodem Winnickim na Ukrainie. Z lotu ptaka doskonale widoczne były herby oraz znaki graficzne Narodowego Centrum Kultury i Lasów Państwowych.
W roku 2009 największy na świecie Koziołek Matołek na wakacje zawitał do Kurozwęk. Szkic podobizny Koziołka Matołka wytyczał szlaki w labiryncie kukurydzy. Był to największy na świecie obrazek przedstawiający dziecięcego ulubieńca o łącznej powierzchni 3,5 ha. Połączenie pomysłu labiryntu w kukurydzy z Koziołkiem Matołkiem to efekt współpracy Europejskiego Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie i Zespołu Pałacowego w Kurozwękach.
W roku 2010 na powierzchnię ok. 4 ha został naniesiony projekt poświęcony obchodom 200 – tnej rocznicy urodzin Fryderyka Chopina.
W roku 2011 projekt labiryntu nawiązywał do postaci Św. Jakuba. Nowością w roku 2011 było małe pole kukurydzy zasiane pięcioma jej odmianami. Autorem projektu była Agnieszka Wójcik, wytyczaniem ścieżek zajmowali się Michał Jaskuła i Mariusz Kwieciński, nasiona sponsorowała nam firma Limagrain.
Labirynt 2012 przedstawiał bizona w wiosce indiańskiej i był największym labiryntem jaki został stworzony do tej pory w Kurozwękach. Na samym końcu labiryntu było przejście do kolejnego projektu z napisem KUROZWĘKI, który został wykonany w słonecznikach.
Rok 2012 był pierwszym kiedy do stworzenia mniejszego labiryntu wykorzystano inną roślinę niż kukurydza. Niestety nasza próba nie powidła się – słoneczniki okazały się zbyt delikatne.
W roku 2013 postanowiliśmy zbudować nasz labirynt z roślin konopi włóknistej. Odmiana ta charakteryzują się wysoką wartością gospodarczą. Nie stanowią zagrożenia narkotycznego – zgodnie z wymogami Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii  –zawierają poniżej 0,2% D9THC. Należą do form środkowo-europejskich i przystosowane są do warunków klimatu umiarkowanego. Motywem, który zainspirował nas do stworzenia labiryntu w 2013 roku były obchody roku poety Juliana Tuwima. Znany jest on przede wszystkim jako autor znakomitych, ponadczasowych wierszy dla dzieci, m.in. „Lokomotywy”. Dlatego właśnie lokomotywa i nazwisko autora wiersza wytyczały ścieżki labiryntu 2013.
W roku 2014 powracamy do labiryntu z kukurydzy tematem projektu był Postać Jana Pawła II.
tuż obok labiryntu można było odwiedzić również pole konopi.

1 czerwca 2015 roku w Dzień Dziecka odbyło się otwarcie labiryntu bukowego. Labirynt został zasadzony w roku 2003, i dopiero teraz, po 12 latach został udostępniony dla turystów. Zapraszamy do niego głównie dzieci, ponieważ jest za niski dla dorosłych. Dla najmłodszych przygotowana została gra terenowa, w której dzieci mają odnaleźć postacie znajdujące się wewnątrz labiryntu i uzupełnić cyferkami od 1 do 6 puste pola na bilecie. Prawidłowo wypełnione kupony biorą udział w losowaniu nagród.

Labirynt z kukurydzy znajduje się na polu o powierzchni 4,5 ha
Najkrótsza trasa przechodząca przez wszystkie punkty krzyżówki : 2 km i 21 m
Długość ścieżek: 4km i 780 m

Ciekawostki

Duży labirynt z kukurydzy przedstawia popiersie Jana Długosza. W tym roku przypada bowiem sześćsetna rocznica jego urodzin. Kronikarz był związany z naszym regionem m.in. z Wiślicą i  Sandomierzem. Każdy gość, który zdecyduje się pokonać labirynt, otrzyma plan i krzyżówkę z pytaniami.  Pytania dotyczyą życiorysu Jana Długosza. Aby nie było zbyt trudno, przed wejściem do labiryntu jest plansza z najważniejszymi faktami z życia wybitnego polskiego kronikarza. Prawidłowo wypełnione kupony biorą udział w losowaniu nagród, nagroda główna to udział w balu sylwestrowym 2015 r. dla dwóch osób. Obok kukurydzianego labiryntu znajduje się mniejszy labirynt na polu konopi włóknistej. Odmiana ta charakteryzuje się wysoką wartością gospodarczą. Nie stanowi zagrożenia narkotycznego – zgodnie z wymogami ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii  – zawiera poniżej 0,2% D9THC. Przystosowana jest do warunków klimatu umiarkowanego. Labirynt  ma kształt logo głównego sponsora – Specjalistycznego Sklepu Ogrodniczego ,,Flora & Fauna” z Krakowa, jednocześnie współorganizatora  ,,III Dni Konopi” w Kurozwękach, jakie odbędą się w dniach: 11-13 września.

Źródła zdjęć i informacji, ciekawe linki:

Pałac w Kurowękach

Ogród zgłosiła:

Agnieszka Pastuszka

Wydarzenia

Nie dodano

Źródła zdjęć - pod każdym zdjęciem w powiększeniu. Źródła i autorzy opisów oraz dodatkowe licencje dla treści - przejdź do zakładki "Więcej Informacji" (powyżej).

Miejsca w pobliżu

[gmw_nearby_locations item_type="posts" post_types="page" nearby="item" units="kilometers" radius="100" results_count="5" orderby="distance" get_directions="Wskazówki dojazdu" no_results_message="W promieniu 100 km nie znaleźliśmy żadnego miejsca" show_map="0" show_distance="true" show_random="0" results_template="default"]

ZNASZ MIEJSCE, KTÓREGO NIE MAMY?

ZGŁOŚ JE DO NAS

PODOBA CI SIĘ TEN PROJEKT?

POMÓŻ MAPIE FINANSOWO

CHCESZ GO WSPÓŁTWORZYĆ?

ZOSTAŃ WOLONTARIUSZEM

NAPISZ RECENZJĘ: