title

Ośrodek Edukacji Ekologiczno-Geologicznej GEOsfera – Jaworzno

 

8-hektarowy park tematyczny z ogrodami na terenie dawnego kamieniołomu Sadowa Góra

Ocena odwiedzających:

Dodaj swoją recenzję u dołu strony!

4.75/5 (2)

Adres: Jaworzno;

Województwo: śląskie

Współrzędne GPS: 50.227276N, W

Telefony: 518302011

DLACZEGO WARTO ODWIEDZIĆ?

Park tematyczny z ogrodami w Jaworznie (Śląsk) to miejsce otwarte dla zwiedzających, którzy są zainteresowani historią i wykopaliskami, jak również poszukują ciszy i odpoczynku. Ten obiekt ekologiczno-geologiczny jest zlokalizowany na terenie dawnego kamieniołomu Sadowa Góra. Spacerując po terenie, można natknąć się na naturalnych rozmiarów paleorekonstrukcje odkopanych tam kręgowców, tablice informacyjne oraz ekspozycje, przedstawiające i przybliżające historię, a dokładniej okres triasu. Dla najmłodszych przygotowano plac zabaw.

W specjalnie przygotowanych miejscach można zatrzymać się na piknik czy grilla, przy czym prowiant trzeba zabrać ze sobą, ponieważ na miejscu nie ma obiektów gastronomicznych. Do GEOsfery dojechać można zarówno komunikacją miejską, jak i własnymi środkami transportu, dla których dostępny jest bezpłatny parking.

Godziny otwarcia:

Ogród otwarty przez całą dobę

Ceny biletów:

Wstęp bezpłatny

W sieci:

www facebook

WYBRANE ZDJĘCIA

Ośrodek Edukacji Ekologiczno-Geologicznej GEOsfera – Jaworzno

Ośrodek Edukacji Ekologiczno-Geologicznej GEOsfera – Jaworzno

Ośrodek Edukacji Ekologiczno-Geologicznej GEOsfera – Jaworzno

Ośrodek Edukacji Ekologiczno-Geologicznej GEOsfera – Jaworzno

Rośliny

Na terenie obiektu znajdują się też ogrody:
-sensoryczny – rośliny rozpoznajemy zmysłami dotyku, zapachu, smaku, wzroku i węchu, opisy także w piśmie Braille’a;
-wrzosowisko – kolekcja roślin wrzosowatych;
-kolekcja roślin typu pseudo-makia, czyli rośliny sucholubne, zimozielone, występujące w klimacie śródziemnomorskim.

Historia

Paradoksalnie największe atuty tego miejsca zostały odkryte w wyniku działalności przemysłowej. Wiele lat temu Sadowa Góra, stanowiąca niegdyś wapienne wzgórze, stała się miejscem pozyskiwania kruszywa. Eksploatacja złoża wapieni wiązała się z rozcięciem wzgórza, które ujawniło niezwykle liczne skamieniałości i pofałdowanie dna, świadczące o burzliwej historii tego miejsca, sięgającej 260 milionów lat.  Na ścianach dawnego wyrobiska widoczne są ślady różnorodnych zjawisk geologicznych (m.in. krasu, tektoniki, mineralizacji), występują tu też szczątki szkieletowe szkarłupni, małży, głowonogów, a nawet ryb i gadów. Cechy te sprawiają, że co roku przybywają tu licznie geolodzy, a wykopaliska paleontologiczne prowadzone przez Uniwersytet Śląski na stałe wpisały się w kalendarz GEOsfery.
Choć pretekstem do stworzenia ośrodka edukacji były walory geologiczne – i to one budują specyfikę miejsca – główną ideą jego powstania jest szeroka promocja walorów przyrodniczych, obejmująca elementy biotyczne i abiotyczne. Dlatego też kamieniołom stał się tłem do założenia licznych kolekcji roślinnych, w skład których wchodzą m.in. wrzosowisko i jeden z największych w Europie ogrodów sensorycznych. Ogółem posadzono tu ponad czterdzieści tysięcy roślin.
W ramach pierwszego etapu Projektu GEOsfera został zagospodarowany teren o powierzchni ośmiu hektarów. Do końca 2013 roku wykonano szlaki spacerowe, punkty widokowe, grilowisko, mały amfiteatr – „gawędzarnię”, plac zabaw, pawilon riplemarków, salę dydaktyczną, staw, zegar pór roku, stację meteorologiczną, wrzosowisko, pseudomakię i ogród sensoryczny. W pracowni rzeźbiarskiej doktora Wojciecha Mendzelewskiego z Lublina przygotowano ponadto – do odlewu z brązu – modele triasowych kręgowców nawiązujące do rewolucyjnych odkryć polskich geologów sprzed kilku lat. Pani Marta Szubert, znana z najlepszych polskich wystaw paleontologicznych, przygotowała natomiast precyzyjną rekonstrukcję środowiska dna triasowego morza. Gotowe modele zostały zainstalowane w GEOsferze w drugim kwartale 2014 r. i dzięki nim wszyscy mogą zobaczyć jak Sadowa Góra wyglądała, gdy była jeszcze dnem tropikalnego morza.

Ciekawostki

Nie dodano

Źródła zdjęć i informacji, ciekawe linki:

Jaworzno.pl

Joanna Bilska ’Ogrodnicza Obsesja’

Park zgłosił:

Piotr Feruś

Wydarzenia

Nie dodano

Źródła zdjęć - pod każdym zdjęciem w powiększeniu. Źródła i autorzy opisów oraz dodatkowe licencje dla treści - przejdź do zakładki "Więcej Informacji" (powyżej).

ZNASZ MIEJSCE, KTÓREGO NIE MAMY?

ZGŁOŚ JE DO NAS

PODOBA CI SIĘ TEN PROJEKT?

POMÓŻ MAPIE FINANSOWO

CHCESZ GO WSPÓŁTWORZYĆ?

ZOSTAŃ WOLONTARIUSZEM

NAPISZ RECENZJĘ: